bxs1

بارداری و نوزاد

اگر به تازگی صاحب فرزند شده اید باید تمامی نکات و دستورالعمل های مراقبت و نگهداری از نوزاد را به طور صحیح بیاموزید. تعویض پوشک نوزاد به دلیل داشتن مسائل بهداشتی و ایمنی برای نوزاد ، نکاتی دربر دارد

به گزارش روزنامه پزشکی ایران ،برای شروع ، باید دست های خود را بشویید و آن ها را خشک کنید. از تمیز بودن و ضدعفونی بودن سطحی که نوزاد را روی آن قرار می دهید ، اطمینان حاصل کنید. تمامی وسایل مورد نیاز خود را آماده کنید ، بنابراین در هنگام تعویض پوشک نوزاد نیازی به رفت و آمد زیاد و جستجو برای وسایل ندارید. برای این کار به یک پوشک نوین و تمیز و هم چنین مقداری دستمال مخصوص خشک کردن نوزاد یا دستمال های مرطوب نیاز دارید.

آموزش تعویض پوشک نوزاد

برای جلوگیری از آلوده شدن دست هایتان با پوشک کثیف نوزاد ، دست های خود را با کرم های مرطوب کننده مرطوب کنید.

شما باید مکانی را برای تعویض پوشک نوزاد انتخاب کنید که مطمئن باشید نوزاد در این مکان از امنیت کافی برخوردار است و با تقلا کردن به خطر نمی افتد. هیچ گاه نوزاد را روی یک سطح بلند به تنهایی رها نکنید. در تمام مدت تعویض پوشک نوزاد ، از یک دست خود برای نگهداری نوزاد خود استفاده کنید. شما دقیقاً نمی دانید که نوزاد چه زمانی غلتیدن را یاد می گیرد و این مسأله ممکن است برای نوزاد خطرساز باشد.

در هنگام تعویض پوشک نوزاد با او حرف بزنید و توجه او را به خود جلب کنید. این بهترین زمان برای داشتن ارتباطی متقابل با نوزاد است.

تمامی لباس های نوزاد را در این مدت دور از پوشک کثیف نگه دارید. پوشک تمیز را بردارید و چسب های آن را باز کنید. همیشه باید بدانید که کدام قسمت پوشک مربوط به قسمت داخلی است و کدام ناحیه باید در قسمت پشتی قرار بگیرد. چون قسمت پشتی پوشک ها اغلب بالدار بوده و حاوی زائده ها و مواد خاصی است. پاهای نوزاد خود را با دست گرفته و قسمت تحتانی بدن وی را از زمین بلند کنید. سپس پوشک کثیف را برداشته و اگر مشاهده کردید که بدن کودک کثیف است ، نیاز دارید تا بدن او را تمیز کنید. اگر این پرسش در ذهن شما هست که با پوشک کثیف نوزاد چه کنید حتما مقاله چگونه پوشک های کثیف کودکان را دور بیندازیم؟ را مطالعه فرمایید.

برای تمیز کردن بدن یک نوزاد دختر باید قسمت تحتانی بدن او را از جلو به عقب تمیز کنید. در انجام این عمل به این گونه هرگز کوتاهی نکنید. با این کار مانع از به وجود آمدن عفونت های ادراری در نوزاد دختر خواهید شد. پس از انجام دادن موارد مذکور قسمت های پایینی بدن نوزاد مانند پاها را با یک دستمال نوین تمیز کنید. پوشک کهنه و کثیف را به همراه تمامی دستمال هایی که نوزاد را با آن ها تمیز کرده اید ، به درستی دور بیاندازید. برای نوزاد پسر این اطمینان را حاصل کنید که تمامی قسمت هایی را که ممکن است با ادرار نوزاد آلوده شوند ، تمیز کرده اید. برای تمامی نوزادان ( دختر و پسر ) بهتر است قبل از اسپری کردن ، چرب کردن و پودر زدن قسمت هایی که پوشک می شوند ، اجازه دهید این قسمت ها کمی هوا بخورند و کاملاً خشک شوند. برای پوشک کردن نوزاد پسر سعی کنید تا با اندکی کرم مرطوب کننده مخصوص نوزادان قسمت تحتانی بدن وی را مرطوب کنید و آلت او را به سمت پایین قرار دهید که در هنگام ادرار کردن قسمت های بالایی بدن وی آلوده به ادرار و خیس نشود.

اگر نوزاد پسر خود را به تازگی ختنه کرده اید ، از پزشک او دستورالعمل های لازم در هنگام پوشک کردن یا طریقه صحیح پوشک کردن را بپرسید و آن ها را به طور دقیق انجام دهید.

یکی از اشتباهاتی که والدین به هنگام پوشک کردن نوزاد خود مرتکب می شوند این است که پوشک نوزاد را به اندازه کافی بالا نمی کشند. در این صورت شکم نوزاد در دو هفته اول بالا می آید. سعی کنید شکم نوزاد را با قسمت بالایی پوشک بپوشانید. البته پیش از اینکه بند ناف نوزاد تازه متولد شدۀ شما به طور کامل بیافتد سعی کنید تا لبه پوشک را تا بزنید تا اصطکاکی در این ناحیه به وجود نیاید.

پس از اینکه پوشک کثیف را از قسمت زیرین نوزاد خارج کردید پوشک نوین را به او بپوشانید. از کیپ بودن پوشک نوین اطمینان حاصل نمایید. شما باید طوری پوشک را ببندید که به پوست نوزاد آسیبی وارد نشود. تمامی قسمت های پوشک شده را چک کنید تا مطمئن شوید هیچ قسمتی برای درز کردن ادرار به بیرون موجود نیست.

امروزه والدین گزینه های مختلفی برای انتخاب پوشک فرزند خود دارند. پوشک های یک بار مصرف سنتی یا پوشک های هیبرید از انواع این پوشک ها هستند. برای انتخاب این پوشک ها باید نوع زندگی خود ، صرفه اقتصادی ، نیاز و راحتی نوزاد را در نظر بگیرید.

پوشک کثیف و تعویض شده نوزاد را در سطل زباله مخصوص پوشک های کثیف در خانه یا در کیسه زباله قرار دهید و پس از آن دست های خود را به خوبی شستشو دهید.سلامت دات لایف

.

منبع : pezeshk.us