آکاایران: بازی و “اسباب بازی” مناسب “رشد فکری و ذهنی” و خلاقیت در کودکان

شاید فکر کنیم که باید از وسایل یا بازی های خیلی خاصی برای این منظور استفاده کنیم اما وقتی سراغ لیلاسادات موسوی راد، روانشناس کودک می رویم و از او درباره این موضوع می پرسیم اسباب بازی های ساده اما موثری را به ما معرفی می کند که شاید پیش از این از کارکرد بالای آنها بی خبر بودیم. توضیحات او را در ادامه می خوانید؛

به همین دلیل والدین در هنگام تهیه اسباب بازی برای کودک می توانند با مشخص کردن حوزه ای که قصد دارند کودک شان در آن رشد پیدا کند، اسباب بازی مناسب را انتخاب کنند. اما می توان به چند مورد از اسباب بازی ها یا بازی های مناسب کودکان اشاره کرد و تاثیر آنها را در موارد مختلف توضیح داد تا والدین بدانند که در هنگام خرید اسباب بازی برای کودکشان به چه نکاتی باید توجه کنند.

1. آجر بازی
لگو یا آجربازی اسباب بازی شناخته شده ای برای والدین است. یک وسیله که از قطعات مختلف و متعددی تشکیل شده و این قطعات قابلیت سوار شدن روی هم و تشکیل یک سازه را دارند. همین وسیله به ظاهر ساده به عنوان بهترین بازی فکری شناخته می شود چون می تواند باعث رشد فکری و ذهنی و خلاقیت در کودکان شود.

این وسیله باعث می شود کودک هر بار با به کارگیری قوه تخیل و خلاقیت شکل جدیدی را بسازد و با انتخاب های بیشماری که برای نحوه قرار دادن قطعه ها دارد هر بار به نتیجه ای متفاوت برسد.

آکاایران: بازی و اسباب بازی مناسب رشد فکری و ذهنی و خلاقیت در کودکان

 آجر بازی باعث می شود کودک هر بار با به کارگیری قوه تخیل شکل جدیدی را بسازد

2. لی لی
بازی لی لی محبوب دهه شصتی هاست که با توجه به فضای بازی که در حیاط منزل یا کوچه ها در اختیار داشتند با کمک یک گچ و یک تکه سنگ یا چوب ساعت ها با این بازی ساده سرگرم می شدند. خوشبختانه امروزه نوع آپارتمانی این بازی نیز به بازار آمده تا کودکانی که دیگر به گچ و سنگ و حیاط دسترسی ندارند بتوانند در خانه بازی لی لی را انجام دهند. این بازی به دلیل چهارچوب و قوانینی که دارد باعث افزایش تمرکز و بالارفتن مهارت های حرکتی و ذهنی کودک می شود.

بازی و اسباب بازی مناسب رشد فکری و ذهنی و خلاقیت در کودکانبازی و اسباب بازی مناسب رشد فکری و ذهنی و خلاقیت در کودکان

لی لی باعث افزایش تمرکز و مهارت های حرکتی و ذهنی کودک می شود

3. دارت
بازی دارت هم در میان بزرگسالان و هم در میان کودکان طرفداران خاص خود را دارد. علاوه بر اینکه بازی کم سروصدایی است و به فضا و امکانات خاصی نیاز ندارد اما برای افزایش تمرکز و مهارت های حرکتی و بدنی کودک بسیار مفید است.

بازی و اسباب بازی مناسب رشد فکری و ذهنی و خلاقیت در کودکانبازی و اسباب بازی مناسب رشد فکری و ذهنی و خلاقیت در کودکان

دارت، برای افزایش تمرکز و مهارت های حرکتی و بدنی کودک بسیار مفید است

4. خمیر بازی و گل بازی
احتمالا هیچ کودکی پیدا نمی شود که از انجام این بازی ها لذت نبرد. اغلب کودکان به اینکه با دست شان ماده نرم و قابل انعطافی مانند خمیر یا گل را لمس کنند و شکل های مختلف بسازند علاقه زیادی دارند. توصیه ما به والدین این است که جلوی این گرایش کودک را نگیرند و با فراهم کردن شرایط فاقد نگرانی از کثیف شدن کودک یا محیط اطراف به او اجازه دهند این بازی را با خیال راحت انجام دهد.

بازی و اسباب بازی مناسب رشد فکری و ذهنی و خلاقیت در کودکانبازی و اسباب بازی مناسب رشد فکری و ذهنی و خلاقیت در کودکان

خمیر یا گل بازی می تواند تاثیر قابل توجهی در تقویت مهارت حرکتی کودک داشته باشد

خمیر یا گل بازی می تواند تاثیر قابل توجهی در تقویت مهارت حرکتی کودک داشته باشد، برای کودکانی که مچ دست یا سرانگشتان ضعیفی دارند، انتخاب مناسبی است تا به تقویت این عضلات کمک کند. همچنین این بازی مقدمه مهارت دست گرفتن قاشق و کنترل آن و در سنین بالاتر مداد دست گرفتن توسط کودک است. علاوه بر اینها تخلیه هیجانی خوبی در این بازی نهفته است.

loading...
***
loading...
.

منبع : https:baelm.net