bxs1

بارداری و نوزاد

در وهله باید ببینند چه چیزی باعث شده که بچه از خواب بیدار شود. معمولا عاملی بیرونی باعث تحریک بچه شما شده است که باید این عامل را شناسایی و رفع کنید.

سوال: دخترم هشت ماه دارد با وزن 7200 و وزن تولد 3200 شبها اصلا خواب راحتی نمی کند و مدام در خواب نق می زند و زیاد غلت می خورد و یکسره شیر می خورد. آزمایش ادرار گرفتیم خوب بود. دلیلش چیست؟

پاسخ دکتر علی اصغر متقی ، متخصص اطفال:
شایع ترین علتی که بچه ها را از خواب بیدار می کند، یک عامل بیرونی است که باعث ناراحتی بچه در خواب شده است از جمله گرمای محیط و گرسنگی یا احساس ادرار و تشنگی و… بنابراین در وهله باید ببینند چه چیزی باعث شده که بچه از خواب بیدار شود. البته شایع ترین این عوامل همان گرمای محیط اطراف بچه و کم آبی بدن او است که باعث تشنگی شدید هم می شود. بنابراین بچه از فرط گرما و تشنگی ناگهان از خواب بیدار می شود و گریه شدید می کند و بی قراری و ناآرامی نشان می دهد.

به هرحال باید بدانید که معمولا عاملی بیرونی باعث تحریک بچه شما شده است که باید این عامل را شناسایی و رفع کنید ولی اگر باز هم این مشکل ادامه یافت کرد کودک باید مورد معاینه قرار بگیرد چون عواملی مانند عفونت و مشکل ادراری و گوش درد هم می تواند این علائم را در پی داشته باشد. اما لازم نیست در وهله اول نگران شوید چون بیشتر عامل مکانیکی از جمله گرما و تعریق و از دست دادن آب بدن باعث این واکنش ها می شوند. اینکه این شیرخور در خواب جابجا می شود هم در اکثر مواقع نشان می دهد که دارد دنبال جای خنک می گردد یعنی نا خودآگاه به سمت جاهای خنک تر می رود.پس اول دمای اتاق خواب کودک را اصلاح کنند و بعد دنبال عوامل دیگر بگردند.

.

منبع : pezeshk.us