آکاایران: روش های شناسایی بیماری اوتیسم در نوزادان به وسیله والدین

آکاایران: روش های شناسایی بیماری اوتیسم در نوزادان به وسیله والدین

شناسایی هرچه سریع تر بیماری اوتیسم درنوزادان راه های کمک به کودک و روش های درمانی بهتری را دراختیار پزشک قرار می دهد.
بیماری اوتیسم یکی از بیماری های شایع و فاقد درمان قاطع در عصر حاضر است که کودک مبتلا به این بیماری در برقراری ارتباط با دیگران دچار مشکل است، همچنین امکان عقب ماندگی جسمی و ذهنی، مشکل دریادگیری، گفتار، ضعف بینایی و شنوایی نیز از دیگر عارضه های جانبی این بیماری مغزی است.

پژوهش ها نشان می دهند نحوه ارتباط سلول های عصبی در مغز کودک مبتلا به اوتیسم با کودکان سالم متفاوت است و این سبب ناتوانی آن ها در انجام فعالیت های روزمره و تجزیه تحلیل رویداد ها می شود.

کارشناسان عقیده دارند هرچه زمان شناسایی بیماری از بدو تولد سریع تر باشد بهتر می توان به کودک کمک کرد تا زندگی بهتری در اجتماع داشته باشد.

پژوهش ها نشان می دهند ابتلا به اوتیسم و بیماری های طیف آن (ASD) از جمله سندرم اسپرگر از دوران جنینی رخ می دهد و با بررسی دقیق حالت های نوزاد می توان تا قبل از یک سالگی بیماری را شناسایی کرد.

ازجمله روش های شناسایی این بیماری درنوزادان می توان موارد زیر را نام برد و لازم است تمامی والدین در کنار مشاهده رشد نوزاد و عملکرد طبیعی اعضای بدن، کودک خود را از نظر امکان ابتلا به اوتیسم مورد بررسی قرار دهند.

نشانه یک

نوزادان به شادی معروف هستند و معمولاً اولین لبخند آن ها در زمان سه ماهگی رخ می دهد و در هفت ماهگی در برابر صدای شادی، شنیدن اسم خودشان، دیدن اسباب بازی و پدر ومادر واطرافیان لبخند می زنند وابرازشادی می کنند.

اگر نوزاد شما چهره بی تفاوتی دارد و نسبت به صدای شما واکنشی نشان نمی دهد احتمال اوتیسم وجود دارد.

نشانه دو

قدرت بینایی کودک در یک سالگی کامل می شود، اما از بدو تولد می تواند اشیا و افراد را به شکل خاکستری و غیر واضح مشاهده کند و به تدریج دریک سالگی محیط اطراف خود را کاملاً رنگی و واضح می بیند.

همچنین نوزاد از سه ماهگی به حرکت افراد و اشیا در اطراف خود واکنش نشان می دهد و آن ها را تعقیب می کند. اگر نوزاد با حرکت چشمان خود شما را تعقیب نمی کند و نسبت به سروصدا، دگرگونی نور و اشیایی که درمقابل چهره اش قرار می گیرند بی تفاوت است با پزشک مشاوره انجام دهید.

نشانه سه

در9 ماهگی نوزاد با ادای کلماتی سعی می کند با والدین و اطرافیان خود ارتباط برقرار کند و زبان مادری خود را می آموزد، چنانچه نوزاد شما همچنان ساکت است و تمایلی به سخن گفتن ندارد و زمانی که با او گفت: وگو می کنید تنها به شما نگاه می کند زنگ خطر ابتلا به اوتیسم وجود دارد.

کودک سالم پس از چندی سرانجام موفق به ادای کلمه مامان و بابا می شود و کلمه های دیگر را نیز به تدریج می آموزد، اما نوزاد مبتلا به اوتیسم کلمه هایی نامفهوم می گوید.

آمار ها نشان می دهند برخی از کودکان مبتلا به این بیماری با تاخیرسخن گفتن را آغاز می کنند و حدود ۱۵ الی ۲۰ درصد از مبتلایان هیچ گاه درطول زندگی سخن نمی گویند البته مفاهیم را درک می کنند، اما نمی خواهند صحبت کنند و فقط در برخی زمان های استثنایی کلمه یاکلمه هایی می گویند.

تا دوسالگی بیشتر کودکان توانایی ترکیب کلمه ها با یکدیگر و بیان جمله ساده را دارند، اما کودک مبتلا به اوتیسم نمی تواند به خوبی جمله بسازد.

نشانه چهار

نوزادان ازهفت ماهگی به بازی کردن علاقه مند می شوند و تمایل به بازی با اسباب بازی ها و حتی سایر کودکان دارند، اما کودک مبتلا به اوتیسم تمایلی به بازی با اسباب بازی ندارد و با کودکان ارتباط برقرار نمی کند. او درچیدمان اسباب بازی ها روش خاص و عجیبی دارد و معمولاً دوست دارد به تنهایی بازی کند.

می توانید میزان واکنش او به محیط اطراف را با یک آزمایش ساده بررسی کنید. یک عروسک به او بدهید و پس از مدتی عروسک را از او بگیرید، بررسی کنید که آیا گریه می کند، آیا مسیر دور شدن عروسک رانگاه می کند، اگر عروسک را دوباره به او بدهید تمایل به بازی دارد و عروسک را در دست می گیرد.

دیر به راه افتادن نیز می تواند نشانه اوتیسم یا سایر بیماری ها باشد و باید مورد بررسی دقیق قرار بگیرد، اگر نوزاد شما یک ساله و هنوز راه رفتن یا حرکت به صورت چهار دست و پا را آغاز نکرده است زنگ خطر ابتلا به بیماری اوتیسم وجود دارد.

نشانه پنجم

مبتلایان به اختلال طیف اوتیسم معمولاً دارای یک سری حرکت های تکراری مانند چرخاندن دست ها، چرخیدن به دور خود و به طور کلی حرکت های غیر طبیعی هستند، درصورتی که فرزند خردسال شما دارای تیک های حرکتی غیر طبیعی است احتمال ابتلا به اوتیسم وجود دارد.

نشانه ششم

کودک مبتلا به اوتیسم بسیارحساس و تحریک پذیر است و اگر فردی به طور ناگهانی دست او را بگیرد یا حتی او را لمس کند به شدت واکنش هایی مانند فریاد کشیدن، ترس شدید و فرار را از خود نشان می دهد.

کودک مبتلا به این بیماری از برقراری ارتباط با دیگران واهمه دارد و در دنیای خیالی خود زندگی می کند. اگر فرزند نوپای شما تمایلی به بازی با شما یا هم سالان خود ندارد و گوشه گیراست برای بررسی های دقیق تر به پزشک مراجعه کنید.

نشانه هفتم

کودک اوتیسمی مانند سایر کودکان واکنش های احساسی نشان نمی دهد، به ویژه در زمان ناراحتی آرام کردن او بسیار دشوار است و امکان دارد برای ساعت ها به گریه، گفتن کلمه هایی نامفهوم زیر لب، فریاد کشیدن و حتی رفتار های خود آزاری ادامه دهد.

تصور نادرست درباره کودک اوتیسمی این است که او هیچ گاه نمی تواند حرفه ای بیاموزد و مانند یک فرد مبتلا به عقب ماندگی ذهنی نیازمند مراقبت دائم است. اما پژوهش ها نشان داده است بنا برشدت ابتلا به این بیماری فرد اوتیسمی می تواند زندگی خوبی داشته باشد، برخی از بیماران اوتیسمی با گذراندن دوره های آموزشی، توانسته اند مانند یک فرد سالم درجامعه جایگاه خود را به دست آورند.

برای نزدیک شدن به کودک مبتلا به اوتیسم باید زمان کافی صرف و راه ارتباطی مناسب را یافت کرد. برخی از کودکان با نوشتن کلمه، تایپ آن، نشان دادن تصاویر و استفاده از زبان اشاره با دیگران ارتباط برقرار می کنند و پشتکار اطرافیان برای افزایش ارتباط با او نقش موثری در بهبود سلامت روانی کودک دارد.

نشانه هشتم

برخی ازکودکان اوتیسمی استعداد ویژه ای در کار با رایانه، انجام بازی های رایانه ای و حتی برنامه نویسی با این وسیله دارند.

مطالعه و خواندن کتاب ها، بررسی یک وسیله الکترونیکی یا چند رسانه ای برای ساعت ها باعث سرگرمی و مجذوب شدن کودک اوتیسمی می شود و والدین از این راه می توانند او را شاد و آرام نگه دارند.

نشانه نهم

کودک اوتیسمی به دلیل روحیه حساسی که دارد از صدا، محیط ها شلوغ و با نورپردازی شدید می ترسد. صدای وسایلی، چون جارو برقی می تواند سبب ترس شدید کودک و به گریه افتادن او شود، اگر کودک شما درمحیط های شلوغ بی قراری و گریه می کند، ازصدای ماشین، مکالمه بلند، زنگ تلفن یا حتی صدای جاروبرقی و ماشین لباس شویی می ترسد زنگ خطر ابتلای او به اوتیسم وجود دارد.

هرکودک اوتیسمی دارای ویژگی های شخصیتی و روانی منحصربه فردی است و بررسی شدت بیماری و روش برخورد با او برعهده کارشناسان و در مرحله دوم والدین واطرافیان است.

با حمایت کافی از کودک و پیگیری آخرین پژوهش های پزشکی و روش های درمانی کودک مبتلا به اوتیسم می تواند زندگی مناسبی به دست آورد.

.

منبع : pezeshk.us