آکاایران: مجموعه: بارداری و زایمان

حالت تهوع بارداری امری شایع است که با توصیه ای غذایی رو به بهبود می گذارد

 

تصور می شود بارداری زمان سرور و شادمانی است اما برخی اوقات با وجود بعضی از نگرانی ها، این خوشحالی و شادمانی می تواند کم رنگ تر به نظر برسد. در این دوره علاوه بر اینکه بدنتان در حال تغییر است، هورمون های بدنتان نیز مکرراً دچار تغییراتی می شوند و آنچه بیشتر از همه باعث گیجی و سردرگمی تان می شود انبوهی از توصیه ها از جانب خانواده، دوستان و اطرافیان شما در مورد هر چیزی است، که به ذهنتان خطور می کند. جالب است بدانید مواردی هستند که می توانید به خوبی آنها را مدیریت کنید. مثل غذای مناسب خوردن، استراحت کافی و همچنین انجام ورزش ها و حرکات ملایم. اما باید بپذیرید که در این دوره نمی توانید همه چیز را کنترل کنید، همچنین بهتر است بدانید که نگران و مضطرب بودن نیز کمکی به شما نخواهد کرد. یکی از این نگرانی ها حالت تهوع در بارداری است. این حالت به علت افزایش هورمون های بارداری ایجاد می شود و معمولا صبح ها شدیدتر است ولی ممکن است در طول روز ادامه یابد. توصیه های زیر به شما کمک می کند تا این حالت ناخوشایند را تحت کنترل خود داشته باشید:


حالت تهوع چه زمانی شروع می شود؟
 بعضی از زنان این علائم را در طی اولین روزهای بارداری یعنی بین اولین تا دومین پریود از دست رفته تجربه می کنند . در این زمان سن بارداری تان معمولا 4 یا 5 هفته است. خالی بودن معده، یبوست، خستگی های جسمی و روحی ممکن است سبب تشدید این حالت شود.


حالت تهوع چه زمانی پایان می یابد؟
در برخی از خانم ها، حالت تهوع تا 14 هفته پس از آخرین پریود ادامه دارد و بیشتر از آن ها در 16 هفتگی احساس می کنند بهتر شده اند. تعدادی از زنان در طول دوره بارداری حالت تهوع را دارند و در تعداد کمی در هفته های پایانی بارداری، مجدداً این حالت شروع می شود که البته طبیعی نبوده و نیاز به بررسی های ویژه ای دارد.


حالت تهوع در چه زنانی بیشتر است؟
 تحقیقات نشان می دهد در زنانی که جنین آن ها دختر است، معمولا این حالت بیشتر می باشد.


زنانی که وضعیت تغذیه آن ها مناسب نیست، معمولا حالت تهوع در آن ها افزایش می یابد.


در زنانی که بارداری اول شان را تجربه می کنند، معمولا بیشتر دیده می شود.


در زنانی که بارداری دو قلو دارند، به دلیل افزایش هورمون های بارداری، اندکی بیشتر از سایر زنان است.
آیا حالت تهوع بارداری خطرناک است؟
تهوع خفیف و استفراغ گهگاهی، که معمولاً در بیماری صبحگاهی وجود دارد تا زمانی که مادر غذا را تحمل کند و مقادیر کافی از مایعات بنوشد تهدیدی برای سلامتی جنین نیست. از این گذشته، جنین در زمان سه ماهه اول آنقدر کوچک است که به کالری چندانی نیاز ندارد. اگر مادر نتواند یک رژیم غذایی متعادل داشته باشد بد نیست که مولتی ویتامین مصرف کند.
عدم افزایش وزن مادر در سه ماهه اول معمولاً اشکالی ندارد البته تا زمانی که ناشی از غذا نخوردن نباشد و مایعات به اندازه کافی مصرف شود. اشتهای مادر پس از گذشت این زمان بازگشته و وزنش افزایش خواهد یافت.


حالت تهوع چه زمانی خطرناک است؟
حالت تهوع بارداری امری شایع است که با توصیه ای غذایی رو به بهبود می گذارد. اما اگر حالت تهوع آن قدر شدید باشد که سبب کم آبی بدن گردد و خانم باردار وزن زیادی را از دست بدهد باید حتما به پزشک مراجعه نمود. حالت تهوع شدید، خطر سقط را در زنان باردار افزایش می دهد.

 تهوع در بارداری

برای پیشگیری از ویار باردرای تعداد وعده های غذایی را افزایش دهید اما حجم غذا در هر وعده کم باشد


توصیه های کاربردی مفید برای کنترل و کاهش حالت تهوع
توصیه های زیر به شما کمک می کند تا حالت تهوع خود را کاهش دهید:
خوردن بیسکوئیت خشک
قبل از برخاستن از رختخواب چند تکه بیسکوئیت یا نان خشک میل کنید و پس از 15 دقیقه از رخت خواب برخاسته و صبحانه سبک و زود هضم بخورید.
افزایش وعده های غذایی اما با حجم کم
تعداد وعده های غذایی را افزایش دهید اما حجم غذا در هر وعده کم باشد. برحسب تحمل تان به 9 وعده هم می توانید برسانید.
خودداری از مصرف مایعات فراوان بین مصرف غذا
بهتر است به همراه غذا مایعات فراوان ننوشید.
 گرسنه نمانید
تهوع بارداری، تنها تهوعی است که با حضور غذا در معده بهبود می یابد و تغذیه به عنوان بخشی از درمان در نظر گرفته می شود. پس به مدت طولانی گرسنه نمانید و معده را خالی نگه ندارید، در عین حال معده را پر و سنگین هم نکنید و غذا را به آرامی میل کنید. گرسنه ماندن حالت تهوع را بدتر می کند.
خودداری از خوردن غذاهای پر ادویه
از خوردن غذاهای پر ادویه، سرخ شده، نفاخ، حجیم و دیر هضم پرهیز کنید. از آنجایی که غذاها و مایعات سرد بیش از نوع گرم آن ها قابل تحمل می باشند، از غذاهای سرد با دمای یخچال استفاده کنید و نیز از غذاهایی که بوی محرک دارند پرهیز کنید.
  تهویه اتاق را بهتر کنید.
در زمان آشپزی، پنجره آشپزخانه را باز بگذارید تا بوی شدید و تند غذا، آزاردهنده نباشد و در صورتی که نمی توانید بوی غذا را تحمل کنید، سایر اعضای خانواده غذا را آماده کنند. از رایحه های آزار دهنده و بوی تند برخی غذاها و سایر بوهای آزاردهنده دوری کنید.
 مواد غذایی حاوی کربوهیدات بخورید.
مواد غذایی حاوی کربوهیدرات پیچیده مثل نان برشته، بیسکوئیت نمکی کراکر، نان خشک یا نان سوخاری میل کنید.
از مواد غذایی حاوی ویتامین B6 استفاده کنید.
انواع گوشت، جگر، شیر و تخم مرغ، حبوبات و غلات سرشار از این ویتامین می باشند. پس رژیم غذایی مناسبی را در دوران بارداری داشته باشید. البته بهتر است از مصرف جگر در سه ماهه اول بارداری خودداری نمایید.
اگر ویتامین های دوره ی بارداری باعث حالت تهوع تان شد.
بعضی از ویتامین های دوره ی بارداری باعث ایجاد حالت تهوع در زن بارداری که هم اکنون از حالت تهوع رنج می برد می شود. در صورتی که این مسئله برای تان پیش آمد با پزشک تان صحبت کنید. پزشک تان ممکن است با مشاهده ی این وضعیت نوع متفاوتی از ویتامین دوره ی بارداری را برای تان تجویز کند. برای مثال، بعضی از زنان با  ویتامین های جویدنی یا مایع بیشتر کنار می آیند تا آن هایی که کاملاً باید قورت داده شوند.
مچ بند ضد تهوع
مچ بندهایی ضد تهوع نیز می تواند برای رفع این حالت مفید باشد. مچ بند های طبی سوزنی P6 نیاز به نسخه ندارند و درمان قابل قبول برای تهوع و استفراغ بارداری می باشند.
 زنجبیل
زنجبیل نیز به رفع حالت تهوع کمک می کند. تحقیقات نشان می دهد استفاده از زنجبیل در بهبود حالت تهوع بسیار مفید است. چای زنجبیلی، شیرینی های زنجبیل دار و نوشیدنی گازدار زنجبیلی از جمله خوراکی هایی هستند که به این منظور استفاده می شوند. البته کپسول‏های زنجبیل هم وجود دارند که باید مصرف آن ها زیر نظر پزشک باشد.
اجتناب از مواد محرک
یکی از مهمترین درمان ها برای تهوع و استفراغ بارداری اجتناب از بو، مزه و فعالیت های محرک تهوع است. بطور مثال تعدادی از محرک ها عبارتند از: اتاق هایی که تهویه مناسب ندارند، بوها(مثل ادکلن، مواد شیمیایی، قهوه، غذاها و سیگار)، گرما و رطوبت، سر و صدا و حرکات فیزیکی و یا بینایی (مثل نورهای چشمک زن رانندگی)، مسواک زدن دندان پس از خوردن غذا، تغییر وضعیت سریع و عدم استراحت کافی می تواند باعث ایجاد تهوع و استفراغ شود.
اگر مکمل ها حاوی آهن باشند (ویتامین های پره ناتال) علائم را بدتر می کنند. استفاده از آن ها در هنگام خواب می تواند مفید باشد و اگر علی رغم مصرف آن در هنگام خواب، این علائم باقی بماند در مورد نوع آهن مصرفی و یا قطع آن با پزشک خود مشورت نمایید.


 


.

منبع : beytoote.com