bxs1

bxs2

بله چیزی نمانده تا یک زلزله چند کیلویی زندگی شما را دگرگون کند هرچند که این بازیگر کوچک تا همین حالا هم خوب توانسته در مقابل شما خودی نشان دهد. لگدها و شیطنت هایش کم نبود حالا روز به روز بزرگتر می شود و شما سخت تر می توانید از پس او بربیایید. جنین الان یک کیلو و ۵۰۰ گرم وزن و طول بدن او از سر تا نوک انگشتانش ۴۵ سانتی متر است. به تدریج حرکات او بیشتر می شود و سرعتش هم بالاتر می رود.

سرعت رشد او دیگر مثل هفته های گذشته زیاد نیست منتها سلول های خاکستری مغزش با سرعت زیادی در حال رشد هستند تا اندازه جمجمه و دور سرش افزایش یابد. تقریبا همه چیز برای خروج آماده است منتها جنین باید چند هفته دیگر در شکم شما بماند تا حسابی اعضای بدنش در مایع آمنیون جا بیفتد.

قد: ۴۵ سانتی متر
وزن: ۱۵۸۴ گرم

bxs3

گریم شما هم حسابی تغییر کرده است رحمتان در حدود ۱۰ سانتی متر بالاتر از ناف قرارگرفته و چهره ای پف کرده دارید. احتمالا تصور اینکه ۱۰ هفته دیگر از بارداریتان باقی مانده هم استرس شما را افزایش می دهد و هم خستگی یتان را. پوست شکمتان کشیده شده و شما تصور می کنید که دیگر جایی برای بزرگتر شدن شکمتان باقی نمانده است.

آکاایران: هفته سی ام بارداری و نکات مهم آن

اما اینطور نیست همچنان قرار است که جفت، جنین و رحم شما بزرگتر شود. با این حالت بدنتان سنگین تر، بزرگتر و بی تناسب تر خواهد شد. بزرگ شدن رحم موجب می شود که احساس کنید اعضای داخلی بدنتان به بیرون فشرده می شوند برای اینکه راحت تر باشید بهتر است صحیح بنشنید، بایستید و هنگام بلند شدن از حالت خوابیده به نشسته به توصیه های بهداشتی عمل کنید.

دراین زمان خلق و خوی شما هم دوباره دستخوش تحولاتی می شود. حتی اگر شما اهل نشان دادن احساسات خود نباشید اما در این هفته با دیدن یک خبر یا داستان غم انگیز شروع می کنید به گریه کردن و خودتان هم نمی دادید چرا این گونه احساساتی می شوید. خوب این زمانی است که ممکن است شما به افسردگی مبتلا شوید مشکلی که ۱۰ درصد از زنان باردار به آن گرفتار می شوند.

bxs4

خونریزی

لکه های خون ممکن است علامتی از یک مشکل جدی باشد از جمله جفت سرراهی (یعنی جفتی که در پایین رشد کرده و دهانه رحم را کاملا می پوشاند) پارگی جفت (یعنی جدا شدن بخشی از جفت از دیواره رحم) یا زایمان زودرس که می تواند سبب لکه بینی یا خون ریزی شود.

زایمان زودرس معمولا بین هفته ۲۲ و ۳۷ باداری اتفاق می افتد در صورت مشاهده علائم زیر به سرعت به پزشک مراجعه کنید:

انقباضات منظم رحمی(۴بار یا بیشتر در ساعت) این انقباضات ممکن است فاقد درد باشند
دردهای شکمی همانند دردهای دوران قاعدگی
احساس فشار در داخل لگن تناسلی معده یا درد در ناحیه روده ها
پارگی کیسه آب ( دفع مایع از مهبل)
احساس ناخوشاند جسمی

bxs5

شما دارید خود را برای ورود کودکتان آماده می کنید، به همین دلیل ممکن است وقت کافی برای توجه به مواد غذایی مصرف خود پیدا نکنید. اما ما در اینجا مواردی را آورده ایم که بهتر است به آنها توجه کنید.

تغذیه

شما دارید خود را برای ورود کودکتان آماده می کنید، به همین دلیل ممکن است وقت کافی برای توجه به مواد غذایی مصرف خود پیدا نکنید. اما ما در اینجا مواردی را آورده ایم که بهتر است به آنها توجه کنید.

هفته سی  ام بارداری و نکات مهم آن هفته سی  ام بارداری و نکات مهم آن

bxs6

بستنی ماست کم چرب یخ زده با گرانولا، تکه های توت و کمی شکلات تلخ رنده شده
چیپس سیب زمینی چیپس سیب زمینی پخته با نان سویا کم چرب یا چیپس سبزیجات
شکلات آجیل به همراه میوه های خشک و کشمش با روکش شکلات
چیزبرگر برگر بوقلمون کم چرب یا برگر سبزیجات به همراه آواکادو، گوجه فرنگی و کاهو

اگر تمایلی به این مواد غذایی ندارید این مواد را مصرف کنید
گوشت سایر منابع پروتئینی، مانند ماست کم چرب، شیر کم چرب، پنیر کم چرب، لوبیا، آجیل، یا توفو
هر نوعی از پروتئین هر نوع پروتئین ترکیبی یا پنهان در یک نوع غذای مرکب از گوشت
سبزیجات برگ سبز تیره بتا-کاروتن غنی مانند هلو، زردآلو، و یا میوه های گرمسیری

bxs7

محاسبه سن بارداری از نظر علمی ، بر اساس هفته و تریمستر (سه ماهه) می باشد . اصلا چیزی به عنوان “ماه ” از نظر علمی کاربرد ندارد . به همین دلیل مرجع علمی دقیق و مشخصی هم جهت تعیین ماه های بارداری موجود نیست . حتی در منابع و سایت های خارجی ، تفاوت هایی از نظر حساب کردن “ماه بارداری “وجود دارد. کل بارداری ۲۸۰ روز (۴۰ هفته / ۹ ماه و ده روز) هست.(از روز لقاح ، نه از روز اول پریود ) . اما اصولا در علم زنان و مامایی از روز اول پریود حساب میکنن و به همین دلیل بارداری میشه ۴۲ هفته ! (که در واقع ۲ هفته اولش باردار نیستید) .

bxs8

چون زمان دقیق تخمک گذاری شخص را نمی دانیم . و هم چنین نمی شود برای هر شخص ، یک روز خاص تخمک گذاری را در نظر گرفت ! مثلا برای لیلا خانم ، از روز ۱۱ سیکل بارداری را حساب کنیم ، و برای مریم خانم ، روز ۱۷ را !! هم چنین دقیقا نمی دانیم در کدام رابطه و در چه روزی ، لقاح صورت گرفته . خیلی از خانم ها به اشتباه فکر می کنند روز نزدیکی شان ، همان روز لقاح است . اما همیشه اینطور نیست . چون ممکن است نزدیکی شما در روز ۹ سیکل تان باشد و تخمک گذاری و لقاح در روز ۱۴ اتفاق بیفتد.(با همان اسپرم ۴-۵ روز پیش).

۱٫ هفته >> که از اولین روز آخرین پریود حساب میشه . تمام اعمال مامایی و پزشکان بر مبنای همین “هفته” هست.پس سعی کنید همیشه از اول سن بارداری تان را به “هفته ” یاد گرفته و بیان کنید.”سن واقعی جنینی ” همیشه دو هفته عقب تر از ” سن بارداری بر اساس تاریخ پریود” می باشد . مثلا در واقع ، خانمی که در هفته ۴۲ بارداری به سر می برد ، سن جنینی اش ۴۰ هفته است . یعنی از لقاح ۴۰ هفته و ۱۰ روز گذشته و بارداری به اتمام رسیده است .

۲٫ تریمستر (سه ماهه) >> کل بارداری از روز اول پریود ، ۴۲ هفته است که به طور قراردادی به سه تا تریمستر(سه ماهه) تقسیم شده :

سه ماهه اول: از صفر تا ۱۴ هفته (۲ هفته اول در واقع باداری وجود نداشته ) سه ماهه دوم: ۱۴ تا ۲۸ هفته سه ماهه سوم : ۲۸ تا ۴۲ هفته

۳٫ ماه >>> اکثر خانم ها سوال میکنن که “من در ماه چندم بارداری م هستم؟” تقسیم بندی بصورت “ماه” ارزش بالینی برای ماما و پزشک ندارد . فقط جهت اطلاع شما ، و برای رسیدن به پاسخ این سوالات ، ماه های بارداری رو محاسبه کردم. ولی هم چنان یادتون باشه که ارزش “ماه” خیلی کمتر از ” هفته ” ست و ما اصلا با سیستم “ماه چندم بارداری” کاری نداریم. پس موقع شرح حال دادن ، فقط هفته ها در ذهنتون باشه.

bxs9

۱٫ یک ماه تمام/ ۳۰ روز: ۴ هفته و ۲ روز

۲٫دو ماه تمام/۶۰ روزاز لقاح : ۸ هفته و ۴ روز

۳٫ سه ماه تمام / ۹۰ روز : ۱۲ هفته و ۶ روز

۴٫ چهار ماه تمام / ۱۲۰ روز : ۱۷ هفته و ۱ روز

۵٫ پنج ماه تمام / ۱۵۰ روز : ۲۱ هفته و ۳ روز

۶٫شش ماه تموم / ۱۸۰ روز : ۲۵ هفته و ۵ روز

۷٫ هفت ماه تموم / ۲۱۰ روز: ۳۰ هفته

۸٫ هشت ماه تموم / ۲۴۰ روز : ۳۴ هفته و ۲ روز

۹٫ نه ماه تموم / ۲۷۰ روز: ۳۸ هفته و ۴ روز

چون بارداری ۹ ماه و ۱۰ روزه : یعنی ۳۸ هفته و ۴ روز + ۱۰ روز = ۴۰ هفته تمام .

برای زایمان طبیعی :معمولا از ۳۸ هفته منتظر درد های زایمان طبیعی هستیم.

برای سزارین : معمولا اجازه میدن ۳۸ هفته پر بشه وداخل هفته ۳۹ وقت سزارین میدن (مثلا ۳۸ هفته و ۱ روز…۲ روز ….۳روز …)

.

منبع : https:portal-rangi.com