آکاایران: میهن تاز : بسیاری از دانش آموختگان رادیولوژی در کشور ما هستند که با وجود نداشتن مشکل سربازی و اتمام این دوره اجازه راه اندازی مطب ندارند.این در حالی است که خبرهایی مبنی بر این موضوع می شنویم که در برخی از رشته های پزشکی همانند رادیولوژی،ارتوپد و جراحی اعصاب کمبود شدید داریم.هم چنین انجام سونوگرافی های سه بعدی فاقد دلیل و به تعداد زیاد باعث خستگی مادران می شود و برای جنین ضرر دارد.

بی مدیریتی در جذب دانش آموختگان

رئیس انجمن رادیولوژی ایران با اشاره به اینکه این افراد سربازی خود را نیز گذرانده اند و بدهی به دولت ندارند ، می افزاید: مراکز درمانی دولتی قادر به جذب این گروه نیستند، زیرا اگر این دانش آموختگان فرصتی برای جذب شدن در مراکز دولتی داشتند، دیگر به دنبال دردسرهای راه اندازی مطب خصوصی نبودند. حال آنکه باید جاذبه های مراکز دولتی را افزایش داد تا دانش آموختگان در پی دریافت مجوز راه اندازی مطب نباشند.

وی همچنین اعتقاد دارد: در حال حاضر حدود ۲۵۰۰ رادیولوژیست در سراسر کشور به کار مشغولند و تا چند ماه آینده این رقم ممکن است به سه هزار نفر هم برسد. البته این دیدگاه که می گوید، در برخی مناطق با کمبود نیروی متخصص روبه رو هستیم، بیشتر در بخش های دولتی دیده می شود.

چنانکه طی بررسی های انجام شده در برخی شهرستان ها دریافتیم حدود ۶ رادیولوژیست آماده فعالیت دارند، اما در همین شهرستان ها مراکز درمانی وابسته به دولت توان جذب این افراد را نداشته اند، زیرا همچنان از نیروهای طرحی استفاده می کنند که این افراد نیز دایمی نیستند و با اتمام دوره خود از آن منطقه می روند.

گلایه از نگاه تجاری به رادیولوژی

دکتر جلال شکوهی در ادامه از نگاه تجاری به عرصه رادیولوژی کشور گلایه می کند و می افزاید: بی شک شرکت های واردکننده تجهیزات این حوزه علاقه مند به فروش بیشتر محصولات خود هستند در حالی که تعداد رادیولوژیست ها به بیش از سه هزار نفر نمی رسد، پس با تبلیغ در میان دیگر فعالان پزشکی از جمله متخصصان زنان و زایمان، زمینه را برای افزایش تقاضاها فراهم می کنند و از سودی بیشتر بهره مند می شوند، درحالی که این نگاه منجر به خروج ارز می شود که سنخیتی با تفکر اقتصاد مقاومتی ندارد.

وی با اشاره به اینکه در روند یک بارداری طبیعی وسالم  انجام سه دوره سونوگرافی مورد نیاز است، اضافه می کند: اگر متخصصان زنان و زایمان احساس کنند که مادری، بارداری پرخطری دارد یا جنین دچار مشکل است، برای بررسی های تکمیلی دفعات بیشتر رادیولوژی انجام می شود. این در حالی است که برخی مادران اظهار می کنند، حتی در موارد عادی و بی خطر، متخصصان زنان و زایمان در هر نوبت ویزیت، سونوگرافی انجام می دهند و حتی هزینه بیشتری طلب می کنند و این مسأله علاوه بر خستگی و افزایش نگرانی مادر، منجر به فشارهای اقتصادی نیز می شود.

سونوگرافی های غیرضروری

دکتر جلالی با تأکید بر ورود رفتارهای نمایشی و تشریفاتی به خدمات سونوگرافی می افزاید: در این مقوله دو گروه مقصرند، نخست مادران هستند که اصراردارند فاقد علت پزشکی، سونوگرافی چند بعدی انجام دهند تا چهره جنین را هم دارا باشند و به آلبوم طفل اضافه کنند!

نکته دیگر ترغیب برخی پزشکان به مزایای این شیوه هاست، درحالی که سه بعدی سازی ها برای تشخیص ناهنجاری های جنین به کار می رود. همچنین انجام غیرضروری این شیوه ها بر خستگی مادران می افزاید، زیرا در سونوگرافی معمولی مادر باردار ۱۰ تا ۱۵ دقیقه مورد بررسی قرار می گیرد که در شیوه سونوگرافی سه بعدی این زمان به بیش از ۲۰ دقیقه نیز می رسد.

.

منبع : mihantaz.com