آکاایران: نکاتی درباره مراقبت از دندان ها در دوره بارداری

آکاایران: بنا بر گزارش میهن تاز بارداری با خود ضرورت مراقبت بهتر از خودتان از جمله دندان هایتان را به همراه می آورد. گرچه بسیاری ازخانمها دوران ۹ ماهه بارداری را فاقد مشکل دندانی خاصی می گذرانند اما بارداری ممکن است سبب بدتر شدن برخی از عوارض دندانی یا ایجاد عوارض نوین شود.

تغییرات هورمونی بارداری ممکن است بر دهان و دندان های شما تأثیر بگذارد. برای مثال، برخی زنان ممکن است دچار «التهاب لثه یا ژنژیویت بارداری» شوند. در این عارضه التهاب، حساسیت و تورم لثه ها به وجود می آید و ممکن است هنگام مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن لثه هایتان اندکی خونریزی کند.

این عارضه را نباید درمان نشده باقی گذاشت، چراکه ممکن است به اشکال شدیدتر بیماری های لثه بینجامد. پزشکتان ممکن است توصیه کند، تمیز کردن دندان ها به طور مکررتری انجام دهید.

همچنین در دوران بارداری ممکن است زنان به دلایل متفاوت به پوسیدگی دندان حساس تر شوند. تهوع صبحگاهی باعث افزایش میزان اسید درون دهان شما می شود که ممکن است لایه بیرونی دندان یا مینا را تخریب کند.

بالاخره ممکن است به دلایل گوناگون ازجمله تهوع صبحگاهی، حساس تر شدن رفلکس گگ (اوغ زدن بیشتر)، دردناک شدن لثه ها و خستگی، زن باردار نتواند از برنامه دو بار مسواک زدن در روز و نخ دندان کشیدن پیروی کند.

رعایت این توصیه ها به حفظ سلامت دندانی خودتان و کودکتان کمک می کند

– به طور مرتب مسواک بزنید و نخ دندان بکشید و هر شب از یک دهان شویه حاوی فلوراید استفاده کنید.

– مقدار زیادی کلسیم، پروتئین، فسفر و ویتامین ها A، C و D بخورید تا به رشد دندان های مستحکم در کودکتان کمک شود.

– اگر به طور مرتب تهوع دارید، یک قاشق چای خوری جوش شیرین را در آب حل کنید و دندان هایتان را با آن بشویید. این کار تأثیر اسید واردشده به دهان را بر دندان هایتان خنثی می کند.

– پس از زایمان هم مراقبت دندان های خودتان و نوزادتان باشید.

.

منبع : mihantaz.com