آکاایران:  یکی از کاربران سئوال کرده است که 32 سال دارم و هنوز ازدواج نکردم. آیا امکان دارد ازدواج در سنین بالا موجب عقیم شدن شود.

در این قسمت از سایت میهن تاز دکتر محمدرضا صفری نژاد، اورولوژیست و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران  به این سوال پاسخ می دهد:

با بالا رفتن سن هم در مردان و هم در زنان، از قدرت باروری کاسته می شود. در ضمن قدرت باروری فقط با بررسی و آزمایش مشخص می شود. بنده زوج هایی را داشتم که مدت 10 سال از ازدواجشان می گذشت و آنها جلوگیری می کردند. معمولا روش پیشگیری هم، مصرف قرص ضدحاملگی به وسیلیه خانم بود. بعد از مدتی که زن و شوهر تمایل به فرزنددار شدن داشتند،

  مشخص شد که مرد، به صورت مادرزادی نابارور است بنابراین توصیه می شود همه مردان و زنان از نظر اینکه در باروری مشکل دارند یا نه، خودشان را بررسی کنند. اینکه همه افراد (چه زن و چه مرد) بر این باور باشند که  هر موقع که اراده کنند صاحب فرزند خواهند شد، به هیچ وجه درست نیست.

بسیاری از زوج ها در بدو ازدواج، به صورت مادرزادی نابارور هستند منتهی به دلیل پیشگیری از بارداری، از این مساله غافل اند و تا زمانی که از نظر باروری بررسی نشوند، مشکل مشخص نخواهد شد. با توجه به اینکه پرونده های بسیاز زیادی از قوه قضائیه در این مورد در دست من وجود دارد، توصیه می کنم آزمایش بررسی از نظر قدرت باروری حتما جزو آزمایشات قبل از ازدواج گنجانده شوند.

.

منبع : mihantaz.com