آکاایران: هر چند بارداری می تواند با علائمی همراه باشد اما برخی مادران به دلیل مشغله های ذهنی و کاری شان از تغییرات بدن خود غافل می شوند. در این صورت یک آزمایش بارداری آنها را مطمئن خواهد کرد.

نبض ما– دو نوع تست یا آزمایش بارداری داریم. یک نوع تست نمونه برداری از ادرار و نوع دیگر آن از خون است. در هر دو آزمایش حضور هورمون گنادوتروپین جفتی انسان (HCG) را تشخیص می دهد. هورمون HCG به وسیله جفت مدت کوتاهی بعد از قرار گیری جنین به رحم ترشح می شود و سریعا در بدن شما طی چند روز ابتدایی بارداری ترشح هورمونی را بالا می برد. 

آکاایران: بهترین زمان آزمایش بارداری بعد از نزدیکی

انواع آزمایش های بارداری

دو نوع آزمایش خون در آزمایش بارداری داریم. آزمایش خون بارداری مقدار دقیق هورمون HCG را در خون شما اندازه گیری می کند و آزمایش کیفی HCG جواب مثبت و منفی به آزمایش بارداری شما می دهد.

فواید آزمایش خون بارداری

این آزمایش، بارداری شما را زودتر از آزمایش های دیگر تشخیص می دهد. به طوری که ۷ الی ۱۲ روز بعد از لقاح این مشخص می شود. (اگر جواب منفی باشد، شما بهتر است مدتی بعد بار دیگر آزمایش را تکرار کنید، ممکن است یک دوره از قاعدگی شما گذشته باشد.)

بهترین زمان آزمایش بارداری بعد از نزدیکی بهترین زمان آزمایش بارداری بعد از نزدیکی

در این آزمایش بارداری تمرکز هورمون HCG را در خون شما اندازه گیری می کند. (این اطلاعات پر کاربرد را در اختیار پزشک قرار می دهد تا تست بارداری دقیق تر و در صورت وجود مشکلی سریعا تشخیص داده شود.)

مضرات آزمایش خون بارداری

– آزمایش خون بارداری گران تر از آزمایش ادرار است.

– مدت زمان بیشتری طول می کشد تا جواب آزمایش آماده شود.

– باید در مطب پزشک انجام شود.

سطح طبیعی هورمون HCG در دوران غیربارداری

سطح طبیعی هورمون hCG در زنانی که باردار نیستند کمتر از ۵mlU/ml است. اگر سطح طبیعی HCG بالاتر از حد نرمال باشد علت های مختلفی دارد.

سطح هورمون HCG در زنان باردار

سطح هورمون HCG کمتر از ۵mlU/ml به معنی عدم بارداری است و بالاتر از ۲۵mlU/ml به معنی بارداری است. هورمون HCG در واحد بین المللی میلی بر میلی لیتر ارزیابی می شود.

دقت آزمایش خون بارداری، تقریبا ۹۹ درصد صحیح است، بنابراین تقریبا همیشه این آزمایش بارداری دقیق و درست است

از چه زمانی آزمایش، بارداری را نشان می دهد؟

مطالب مرتبط

آیا سرگیجه در دوران بارداری خطرناک است؟

علل و درمان منوراژی با داروهای گیاهی

از بارداری خود عکس بگیرید!

آیا تصور می کنید که باردار هستید، اما از تست های بارداری خانگی مطمئن نیستید؟ یا شاید شما می خواهید بدانید که باردار هستید یا نه، اما زمان لازم برای پاسخگویی آزمایش ادرار نرسیده است و شما آزمایش خون را برای بارداری در نظر گرفته اید.

بهترین زمان آزمایش بارداری بعد از نزدیکی بهترین زمان آزمایش بارداری بعد از نزدیکی

در چه زمانی شما به پاسخ تست های خانگی اطمینان می کنید و در چه زمانی نیاز به تست خون دارید؟ موارد زیادی وجود دارد که شما باید برای آزمایش خون بارداری در نظر بگیرید. این آزمایش چقدر دقیق است؟ هزینه و مشکلات این آزمایش چیست؟ چقدر طول می کشد تا شما این آزمایش را بدهید و سپس جوابش را بگیرید؟ جواب سوال های بالا را در زیر خواهید گرفت:

دقت آزمایش خون بارداری

این آزمایش بارداری تقریبا ۹۹ درصد صحیح است بنابراین تقریبا همیشه این آزمایش بارداری دقیق و درست است. علت اصلی این دقت این است که تست خون بارداری رد های بسیار کوچک هورمون HCG بارداری را شناسایی می کند و مقدار دقیق این هورمون را تشخیص می دهد.

بهترین زمان آزمایش بارداری بعد از نزدیکی بهترین زمان آزمایش بارداری بعد از نزدیکی

آزمایش خون کمی در مقابل کیفی

آزمایش خون بارداری کمی مقدار HCG موجود در خون شما را بدست می آورد. از طرف دیگر آزمون کیفی فقط پاسخ مثبت یا منفی بارداری شما را می دهد. آزمایش کمی، دقیق تر است و همچنین در تشخیص بارداری سالم و طبیعی کمک کننده است. در ۴ هفته ابتدایی حاملگی، مقدار HCG در بدن شما افزایش می یابد و سپس کاهش می یابد، بنابراین با اندازه گیری سطح هورمون های HCG، پزشک تشخیص می دهد که بارداری شما در حالت طبیعی پیش می رود.

بهترین زمان برای دادن آزمایش خون بارداری

این مسئله یکی دیگر از مزیت های آزمایش خون است. شما می توانید این آزمایش را خیلی زودتر از آزمایش بارداری ادرار انجام بدهید. معمولا آزمایش ادرار پاسخ مثبت را تا ۲ هفته بعد از لقاح و یا یک روز پس از اولین قاعدگی نشان نمی دهد.

در مقابل شما می توانید با آزمایش خون بارداری پاسخ دقیق را ۷ الی ۱۲ روز بعد از لقاح تشخیص دهید چون این آزمایش مقدار های کوچک هورمون HCG را هم تعیین می کند.

 ۷ الی ۱۲ روز بعد از لقاح آزمایش خون، بارداری شما را زودتر از آزمایش بارداری دیگر تشخیص می دهد

هزینه تست خون بارداری

یکی دیگر از عواملی که شما باید قبل از انجام این آزمایش بارداری در نظر بگیرید، مدتی زمانی است که جواب آزمایش شما آماده می شود و هزینه آزمایش است. قیمت و هزینه آزمایش های خانگی تقریبا ارزان هستند و شما می توانید فاقد نسخه آن را تهیه کرده یا اینترنتی خرید کنید و تنها پس از چند دقیقه جواب خود را بگیرید.

بهترین زمان آزمایش بارداری بعد از نزدیکی بهترین زمان آزمایش بارداری بعد از نزدیکی

آزمایش خون بارداری باید در مطب پزشک انجام شود و شما باید به مطب رفته و صبر کنید و تعدادی کار را انجام داده و در نهایت هزینه مالی و زمانی بیشتری هم پرداخت خواهید کرد.

چقدر باید صبر کنید تا پاسخ آزمایش خون بارداری آماده شود؟

بنابراین شما به مطب پزشک رفته و صبر می کنید تا نوبت تان شده و نمونه خون گرفته شود. البته هنوز تمام نشده است. خون شما به آزمایشگاه فرستاده می شود تا آنالیز شود.

مدت زمانی که به شما پاسخ بدهند بستگی به آزمایشگاه دارد و در مکان های مختلف مدت زمان متفاوتی دارد. این زمان ممکن است یک ساعت طول بکشد و بعضی اوقات هم چند روز، اما دو روز، مدت زمان معمولی است که پاسخ شما آماده می شود.

نبض ما– ترجمه مهدی مغازه ای

.

منبع : nabzema.ir