bxs1
تاریخ ایجاد : 
11:44 1396/09/05
کتابخانه‌تان پرشده از کتاب‌هایی که به شما می‌گویند فرزندتان تا امروز چقدر رشد کرده، چطور دنیا را احساس می‌کند و تا چند وقت دیگر، پایش را به خانه‌تان می‌گذارد. حالا که چند ماه از بارداری‌تان گذشته، خوب می‌دانید که نوزادها گاهی بی‌خواب می‌شوند، گاه شیر را از معده‌شان برمی‌گردانند و بعضی وقت‌ها هم دل درد آنها را ناآرام می‌کند. وبسایت‌ها، کتاب‌ها و دوستانتان، خیلی چیزها را در مورد وضعیت این تازه وارد برایتان روشن می‌کنند، اما در این میان، چیزهای زیادی هم وجود دارد که هیچ وقت کسی آنها را با شما در میان نگذاشته است. مواردی که ما، برخی از مهم‌ترین و شایع‌ترین‌هایشان را با شما در میان‌گذاریم. bxs2 خودتان را برای کثیف شدن ناگهانی لباس‌های فرزندتان آماده کنید. مدفوع انفجاری، اتفاقی است که تازه مادران زیاد با آن روبرو می‌شوند. یعنی یک دفعه و فاقد هیچ مقدمه‌ای، نوزاد حجم زیادی از مدفوع را تخلیه می‌کند.
چه وقت نگران باشیم؟ جایی برای نگرانی نیست. همه بچه‌ها تا چند ماه والدینشان را با این شیوه مدفوع کردن، حتی در زمان باز بودن و لحظه تعویض پوشک، متعجب می‌کنند. اما اگر رنگ مدفوع فرزندتان به شکلی محسوس تغییر کرد یا در آن خون مشاهده شد، حتما پزشک را در جریان بگذارید.

آکاایران: نشانه های ترسناک نوزادان که بی خطر است

bxs3

شاید پیش از این، نام عجیب آن را نشنیده باشید، اما بسیاری از نوزادان، در روزهای بعد از تولد دچار این عارضه التهابی می‌شوند. «کلاه گهواره» یا «درماتیت سبوره» خود را به شکل پوسته‌های زرد رنگ در ناحیه‌ سر، پیشانی، پشت گوش و ابروی کودک نشان می‌دهد و به مروز زمان، آثار آن از بین می‌رود. برخی از متخصصان دلیل این عارضه را تولید بیش از اندازه چربی در پوست می‌دانند و برخی معتقدند دلیل ابتلا به آن هنوز مشخص نیست اما از نظر متخصصان رعایت نکردن بهداشت یا بیماری خاصی به بروز این زائده‌ها منجر نمی‌شود. آنچه مشهود است، این است که دانه‌های ملتهب زرد رنگ، ایجاد خارش نمی‌کنند و وجودشان فرزند شما را آزار نمی‌دهد. چه وقت نگران باشیم؟ جایی برای نگرانی نیست. این زائده‌ها به مرور از بین می‌روند اما برای زودتر خلاص شدن از آنها، می‌توان سراغ برخی کرم‌های مخصوص رفت. چرب کردن پوست با روغن بچه یا کرم‌های مخصوص، شانه کردن سر با برس‌های مسواک مانند نرم و هر هفته دو تا سه بار حمام کردن کودک، به کاهش آنها و صاف شدن پوست کودک کمک می‌کند.

bxs4 اگر انتظار دارید که تنها صدای گریه آرام او را بشنوید یا نهایتا صدای جیغ کشیدنش به گوشتان برسد، در اشتباهید. بچه‌ها دامنه وسیعی از صداها را در زمان گریه کردن تولید می‌کنند. خرخر می‌کنند، ناله می‌کنند، جیغ می‌کشند و گریه می‌کنند. از سمفونی که فرزندتان می‌نوازد نترسید. او فقط در حال افزایش قابلیت‎‌های صوتی خود است. چه وقت نگران باشیم؟ اگر احساس کردید فرزندتان در جریان شیون کردن‌هایش دچار گرفتگی بینی شده، از اسپری‌های مخصوص شست‌و‌شوی بینی کمک بگیرید. اما اگر خرخر کردن‌هایش تصور دشواری تنفس را ایجاد کرد و به وضعیت طبیعی برنگشت، حتما به مراکز درمانی بروید.

 نشانه های ترسناک نوزادان که بی خطر است نشانه های ترسناک نوزادان که بی خطر است
bxs5 زیاد عطسه کردن نوزادها به معنای ابتلایشان به آلرژی نیست. آنها با این کار مجرای بینی‌شان را تمیز می‌کنند، بدنشان را به رایحه‌های تازه عادت می‌دهند و به هزار و یک دلیل پی‌در‌پی عطسه می‌کنند. چه وقت نگران باشیم؟ عطسه‌های همراه با خس‌خس سینه، تغییر صدا و آبریزش مکرر بینی، از جمله مواردی هستند که باید جدی‌تر گرفته شوند. عطسه کردن الزاما به معنای آلرژیک بودن نیست اما از آنجا که آمار کودکان مبتلا به آلرژی هر روز بالاتر می‌رود، کمک گرفتن از یک متخصص برای تشخیص دقیق شرایط فرزندتان می‌تواند خیال شما را راحت کند. bxs6 پشت سر فرزندتان صاف است و سرش فرم عجیب و غریبی دارد؟ نگران نباشید. او راه درازی را برای بیرون آمدن از کانال زایمان طی کرده و مدتی طول می‌کشد تا سرش فرم طبیعی به خود بگیرد. اغلب نوزادان، وضعیتی مشابه فرزند شما دارند اما به مرور وضعیتشان بهتر می‌شود. درآغوش گرفتن و خوابیده نگه نداشتن‌شان در زمان بیداری، می‌تواند سرعت بهبود آنها را بالا ببرد. چه وقت نگران باشیم؟ اگر با وجود تلاش‌ها و صبوری‌تان فرم سر فرزندتان طبیعی نشد، با پزشکش در این مورد صحبت کنید. گاهی تجویز استفاده از برخی کلاه‌های مخصوص، می‌تواند شکل سر کودک را به وضعیت طبیعی برساند.
 
 نشانه های ترسناک نوزادان که بی خطر است نشانه های ترسناک نوزادان که بی خطر است
 
.

منبع : new.ksabz.net