آکاایران: علایم مسمومیت حاملگی چیست؟

آکاایران: مسمومیت حاملگی در واقع نوعی اختلال در فشارخون است که موجب می شود کارکرد کلیه و دستگاه عصبی مختل شود. علت یا علل مسمومیت حاملگی هنوز ناشناخته است.
مسمومیت حاملگی در سه ماهه آخر بارداری شایع تر است. برای همین، همه خانم ها باید آن را به خوبی بشناسند و در صورت داشتن هرگونه علایم مشکوک به پزشک مراجعه کنند. علایم هشداردهنده می تواند افزایش قابل ملاحظه فشارخون باشد، هرچند که در محدوده طبیعی قرار داشته باشد. برای مثال، همیشه فشار شما در حدود ۱۰ یا ۱۱ روی ۷ یا ۸ بوده و حالا به ۱۳ و ۱۴ روی ۹ می رسد.


علامت بعدی ورم ناگهانی است. پف کردن صورت، دست ها و پاها که گاهی در صبح شدیدتر است. افزایش وزن ناگهانی، وجود آلبومین در ادرار و دفع پروتئین در ادرار مجموعه علایمی هستند که مشخص می کنند مسمومیت بارداری رخ داده و کلیه ها دچار علایم نارسایی می شوند.
برای خانمی حامله که در سلامت بوده است، این تغییرات فشار ناگهانی خطرناک است و امکان خون ریزی را در ارگان های گوناگون مانند پشت چشم، مغز و دیگر دستگاه های بدن بالا می برد. اگر مسمومیت حاملگی تشخیص داده و به سرعت درمان نشود، خون از کلیه ها دفع شده و آنها را به سمت نارسایی پیش می برد. فاکتورهای انعقادی خون افت پیدا می کنند و خون ریزی در همه جا رخ می دهد و جنین دچار مشکل پارگی ناگهانی جفت می شود و همچنان در صورت رسیدگی نکردن به بیمار و درمان آن حتی به سمت ورم مغز و تشنج سوق داده می شود. منظورم از آشنایی شما عزیزان با علایم هشدا ردهنده، کمک به تشخیص هرچه زودتر مشکل است.

 

می توان به راحتی با برطرف کردن افزایش فشار جلوی مشکلات احتمالی را گرفت و با بستری کردن خانم باردار شرایط را تحت اختیار گرفت و اگر لازم باشد با ختم حاملگی سلامت مادر و جنین را تامین کرد. بنابراین باز هم یادآوری می کنم که اگر ورم ناگهانی در پاها دیدید، اگر دچار تاری دید، سردرد ناگهانی (سردردی که به طور عادی نباشد و بیشتر در ناحیه پیشانی متمرکز شود)، درد ناحیه معده و سوزش شدید آن شدید، با مراجعه به مراکز درمانی، از نظر مسمومیت حاملگی چکاپ شوید و از عواقب و عوارض احتمالی پیشگیری کنید.
مسمومیت در صورت تشخیص درمان در طول بارداری، اغلب فاقد هیچ عارضه ای از بین می رود. اما اگر رسیدگی به موقع نباشد، احتمال سکته مغزی، تشنج، ادم ریه و حتی افزایش خطر فشارخون بالا فاقد ارتباط با بارداری پس از ۳۵ سالگی را به همراه دارد.


برگرفته از: salamat.ir
گردآوری و تنظیم:گروه سلامت آکا ایران
.

منبع : persianpersia.com