آکاایران: این ویتامین به اسپرم و تخمک قدرت باروری می دهد

آکاایران: محققان مصرف ویتامین E را به عنوان مکملی بری افزایش قدرت باروری بررسی نموده اند، اسپرم هی دارای قدرت باروری بالا ، حاوی مقدار زیادی ویتامین E می باشند. همچنین ویتامین E برای جلوگیری از اکسید شدن روغن های گیاهی با چند پیوند دوگانه رژیم غذایی در بدن مورد نیاز است. بدن مردان و زنان به حدود 10 میلی گرم ویتامین E درروز نیازمند می باشند.

منبع شماره یکم: 50 گرم فندق یا بادام، حاوی 14 میلی گرم ویتامین E می باشد. سایر مغزها مانند بادام زمینی نیز از منابع خوب ویتامین E محسوب می شوند.

منبع شماره دوم: 2 قاشق غذاخوری تخم آفتابگردان نیز حاوی 7 میلی گرم ویتامین E می باشد. از دیگر منابع خوب ویتامین E  می توان به روغن آفتابگردان و روغن زیتون اشاره نمود.

منبع شماره سوم: 100گرم جوانه گندم، حاوی 22 میلی گرم ویتامین E می باشد.

منبع شماره چهارم: سیب زمینی شیرین و آواکادو نیز دارای مقادیر بالایی ویتامینE  می باشد.

سلنیوم

ماده مغذی دیگری که می تواند سبب افزایش قدرت باروری گردد. آنتی اکسیدانی به نام سلنیوم است. کمبود سلنیوم ممکن است به ناباروری در مردان و احتمالا سقط در زنان منجر گردد. سلنیوم، همچنین می تواند از DNA در برابر تخریب محافظت نماید. مقدار دریافت توصیه شده روزانه برای سلنیوم، بین 60 – 75 میکروگرم منغییر است. میزان سلنیوم دریافتی به مقدار سلنیوم موجود در خاک منطقه وابسته است. برای مثال، خاک ایالات متحده امریکا نسبت به خاک انگلتان از نظر میزان سلنیوم غنی تر است و کشور برزیل در جهان از نظر سلنیوم، غنی ترین خاک را دارا می باشد. به همین دلیل فقط دو عدد از مغزهای برزیلی، می تواند مقدار مورد نیاز روزانه به سلنیوم را تامین نماید.از سایر منابع خوب سلنیوم می توان به غذاهای دریایی، جوانه گندم، تخم آفتابگردان و تخم مرغ اشاره نمود.در مناطقی که خاک آن از نظر سلنیوم غنی می باشد، آرد گندم کامل، منبع خوبی برای این ماده معدنی به حساب می آید.

روی

از سایر مواد نغذی مهم برای افزایش قدرت باروری می توان به روی اشاره نمود که برای افزایش تعداد اسپرم ها و نمو مناسب جنین مورد نیاز است. بهترین منابع روی، غذاهای دریایی می باشند. مقدار دریافت توصیه شده برای این ماده معدنی مهم ، بین 7-15 میلی گرم در روز معتبر است. البته میزان نیاز مردان به روی، کمی بیشتر از زنان است. زنانی که به میزان کافی روی دریافت نمی کنند، به احتمال زیاد، بچه هایی با وزن کمتر را به دنیا می آورند.

از منابع خوب روی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

منبع شماره یک: 100 گرم ساردین، حاوی 3 میلی گرم روی می باشد.

منبع شماره دوم: انواع گوشت قرمز و سفید، محصولات لبنی، مغزهای برزیلی، عدس و تخم آفتابگردان، حاوی میزان بالایی روی می باشند.

آیا بیماری واریکوسل باعث کوچک شدن بیضه، کاهش تعداد اسپرم و ناباروری می شود؟

موادی که باعث افزایش باروری میشود را بشناسید

چه زمانی ممکن است من مشکل نازایی داشته باشم؟

افزایش قدرت باروری با این سالاد

نقش مردان در بارداری سالم

.

منبع : ooma.ir