آکاایران: اگر شما باردار هستید و مشکلات تیروئید دارید احتمالاً در مورد گواتروژن ها مطالبی شنیده اید. شما حتی ممکن است شنیده اید که باید خوردن از برخی مواد غذایی به خاطر داشتن گواتروژن ها اجتناب شود اما آیا گواتروژن ها واقعاً بد هستند و شما باید سعی کنید از خوردن آنها جلوگیری کنید؟ این مقاله یک نگاه دقیق در گواتروژن ها و اثرات سلامتی آنها دارد.

کم کاری تیروئید از اختلالات با عوارض حاد در دوران بارداری است. بارداری طبیعی منجر به یکسری تغییرات فیزیولوژیک و هورمونی می شود که بر عملکرد تیروئید تأثیر میگذارند.به همین دلیل تفسیر نتایج آزمایش تیروئید یک خانم حامله باید با دقت صورت پذیرد.اندازه تیروئید نیز در یک بارداری طبیعی، بخصوص در مناطقی که ساکنین آن با کمبود ید روبرو هستند، ممکن است به اندازه 10 تا 15 درصد بزرگ تر از حد طبیعی شود..

عوارض کم کاری تیرویید در دوران بارداری

- زایمان زودرس

- سقط )بخصوص در سه ماهه اول بارداری)

- جدا شدن زودرس جفت

- زجر جنین

- مرگ داخل رحمی جنین

-تولد نوزاد نارس

- تولد نوزاد با وزن کم

 

گواتروژن ها چه هستند؟

گواتروژن ها ترکیباتی هستند که با عملکرد طبیعی غده تیروئید تداخل می کنند.
به عبارت ساده، گواتروژن ها مشکلاتی برای تیروئید و تولید هورمون های بدن شما برای عملکرد متابولیک طبیعی ایجاد می کنند.
ارتباط بین گواتروژن ها و عملکرد تیروئید برای اولین بار در سال 1928 توسط دانشمندان با مشاهده بزرگ شدن غده تیروئید در خرگوش در اثر خوردن کلم تازه توصیف شد.
این بزرگ شدن غده تیروئید نیز به عنوان یک گواتر شناخته می شود این کشف به این فرضیه منجر شد که مواد در برخی از سبزیجات ممکن است روی عملکرد تیروئید تأثیر بگذارد.
از آن زمان، انواع مختلفی از گواتروژن ها در انواع مواد غذایی شناسایی شده اند انواع  گواتروژن ها در غذاها یافت می شود
سه نوع اصلی از گواتروژن ها (گواترین ها، تیوسیانات و فلاونوئیدها) وجود دارد.
گواترین ها و تیوسیانات هنگام آسیب دیدن گیاهان تولید می شود مانند زمانی که آنها در حال قطعه قطعه شدن یا جویدن باشند.
فلاونوئیدها در حالت عادی در طیف گسترده ای از مواد غذایی وجود دارند برخی از نمونه ها مانند کاتچین موجود در چای سبز می باشد.
فلاونوئیدها به طور کلی ترکیبات آنتی اکسیدانی سالم نظر گرفته می شوند اما برخی از آنها می توانند توسط باکتریهای روده به ترکیبات ایجاد کننده گواتر تبدیل شوند.

گواتروژن ها ممکن است باعث مشکلات تیروئیدی شوند

گواتروژن ها می توانید از راه های زیر سبب مشکلات تیروئید شوند.
مسدود کردن ید: گواتروژن ها ممکن است از ورود ید به غده تیروئید که برای تولید هورمون تیروئید لازم است جلوگیری کند.
تداخل با TPO ها: آنزیم تیروئید پراکسیداز (TPO) ید را به اسید آمینه تیروزین، اساس تشکیل هورمون های تیروئید متصل می کند    
کاهش: TSH گواتروژن ها ممکن است با هورمون محرک تیروئید (TSH) عامل تولید هورمون های غده تیروئید تداخل داشته باشد.
هنگامی که عملکرد تیروئید مختل شود تولید هورمون های تنظیم کننده سوخت و ساز بدن دچار مشکل می شود.
این می تواند سبب مشکلات در کنترل درجه حرارت بدن، ضربان قلب، تولید پروتئین، میزان کلسیم در خون و روی چگونگی استفاده بدن از چربی و کربوهیدرات تاثیر بگذارد.
یک تیروئید سالم می تواند با کاهش تولید هورمون، به سادگی سبب آزاد شدن TSH بیشتر شود که باعث تولید هورمون های تیروئید بیشتری می شود.
با این حال، وقتی تیروئید درست عمل نکند به TSH پاسخ نمی دهد و تیروئید با رشد بیشتر سلول ها جبران می کند و منجر به بزرگ شدن تیروئید ( گواتر) می شود.
گواتر می تواند سبب احساس سفتی در گلو، سرفه و گرفتگی صدا شود و ممکن است سبب به چالش کشیدن تنفس و بلع شود.

گواتروژن ها می تواند باعث مشکلات دیگر سلامت شوند

گواتر تنها نگرانی های سلامت مادر باردار به نظر نمی رسد.
تیروئیدی که نمی تواند به اندازه کافی هورمون تولید کند ممکن است سبب مسائلی مربوط به سلامت را در دوران بارداری بدنبال داشته باشد  که عبارتند از:
کاهش روانی: در یک مطالعه، اختلال عملکرد تیروئید خطر زوال ذهنی و زوال عقل با 81٪ در افراد زیر 75 سال را افزایش داده است.
بیماری های قلبی: اختلال عملکرد تیروئید با 2 - 53٪ خطر بالاتر ابتلا به بیماری های قلبی در ارتباط است و خطر 18 - 28 درصد بالاتر مرگ ناشی از آن شده است.
افزایش وزن: طی یک مطالعه طولانی 3.5 سال، افراد مبتلا به اختلال عملکرد تیروئید 5 پوند (2.3 کیلوگرم) وزن بیشتری به دست آوردند.
چاقی: محققان دریافتند که افراد با عملکرد ضعیف تیروئید احتمال 20-113٪ بیشتر چاق بودند.
تأخیر رشد: سطح پایین هورمون تیروئید در دوران بارداری، به خصوص در سه ماهه اول، ممکن است رشد مغز جنین را مختل کند.
شکستگی استخوان: یک مطالعه نشان داد که مردم با عملکرد ضعیف تیروئید خطر 38 درصد بالاتر شکستگی لگن و خطر 20٪ بالاتر شکستگی غیر ستون فقرات داشتند.

کدام غذاها حاوی گواتروژن ها هستند؟

انواع شگفت آور از غذاهای حاوی گواتروژن ها ، از جمله سبزیجات، میوه ها، گیاهان نشاسته ای و مواد غذایی بر پایه سویا می باشند
کلمها
کلم بوک چوی
کلم بروکلی
کلم بروکسل
کلم
گل کلم
کلم سبز کولارد
ریشه خردل
کلم پیچ
کلم قمری
سبزی خردل
کلزا
کلم روتاباگاس
اسفناج
کلم سوئدی
شلغم
میوه ها و گیاهان نشاسته ای
شاخه های بامبو
کاساوا (Cassava)
ذرت
لوبیای لیما
بذر کتان
ارزن
هلو
بادام زمینی
گلابی
آجیل کاج
توت فرنگی
سیب زمینی های شیرین
مواد غذایی، بر پایه سویا
توفو
تمپه
لوبیای سویا
شیر سویا

چگونه اثرات گواتروژن ها را به حداقل برسانیم؟

اگر شما کم کاری غده تیروئید دارید و یا در مورد گواتروژن ها خود نگران هستند چند راه ساده برای کاهش خطر و اثرات منفی وجود دارد.
رژیم غذایی خود را تغییر دهید:  تنوع در خوردن انواع غذاهای گیاهی سبب محدود کردن میزان گواتروژن ها درمادر باردار می شود به علاوه، آن به دریافت ویتامین و مواد معدنی به اندازه کافی کمک می کند.
تمام سبزیجات را بپزید: سبزیجات را به جای خام خوردن به صورت برشته، بخارپز و یا سرخ کرده مصرف کنید این به کاهش شکستن آنزیم تیروزیناز کمک می کند و گواتروژن ها را کاهش می دهد.
سبزی را رنگ پریده کنید: اگر اسفناج تازه یا کلم پیچ را در اسموتی دوست دارید سعی کنید سبزیجات را رنگ پریده کرده و سپس منجمد کنید این تاثیر بر تیروئید را محدود می کند.
ترک سیگار: سیگار کشیدن یک عامل خطر مهم برای گواتر است.
مصرف ید و سلنیوم را افزایش دهید: گرفتن ید و سلنیوم به اندازه کافی همچنین می تواند به محدود کردن اثرات گواتروژن ها کمک کند در واقع، کمبود ید یک عامل خطر شناخته شده برای اختلال عملکرد تیروئید است.
دو تا از منابع غنی ید شامل جلبک دریایی، مانند کلپ، کونبو یا نوری، و نمک یددار است کمتر از 1/2 قاشق چای خوری نمک یددار در واقع نیاز روزانه به ید شما را پوشش می دهد.
با این حال، مصرف بیش از حد ید همچنین می تواند روی تیروئید شما تاثیر منفی بگذارد با این حال این خطر کمتر از 1٪ است و نباید نگرانی بیش از حد ایجاد کند.
گرفتن سلنیوم کافی همچنین می تواند به جلوگیری از بیماری های تیروئید کمک کند.
منابع بزرگ سلنیوم عبارتند از آجیل، ماهی، گوشت، تخم آفتابگردان، سویا، لوبیا پخته شده، قارچ پورتوبلو، پاستای گندم کامل و پنیر می باشد.

.

منبع : ooma.ir