آکاایران: زنان در آغاز بارداری با دو مساله عمده «نگران کننده» و «هیجان انگیز» روبه رو می شوند که اگر به وسیله پزشک و یا متخصص تغذیه و عوامل بهداشتی تشریح، تفهیم و راهنمایی نشوند، واقعا می تواند مساله ساز باشد و بر حالت جسمی و روانی زنان تاثیر منفی بگذارد...
مادر در آغاز بارداری، در بدن خود یک رشته تغییرات فیزیولوژیکی مشاهده می کند. به علت بزرگ شدن سینه ها، رشد جفت و جنین، مایع آمنیوتیک و.... بر وزن او اضافه می شود و تغییراتی در حالت خاص زنانگی و کاهش میل و اشتها به غذا به وجود می آید. در نتیجه نگران به هم خوردن تناسب اندام، لطافت پوست و زیبایی و بحران سلامتی خود در آینده می شود.


● عوامل هیجان انگیز
مادر می داند باید از یک مهمان بسیار ریز که در ابتدا با چشم غیرمسلح دیده نمی شود، پذیرایی نماید. در مدت حدود ۹ ماه مسوول است کلیه مواد مغذی برای رشد و تکامل این مهمانان ریز را از ذخیره بدنی و یا از غذای دریافتی خود تامین نماید، به طوری که پس از حدود ۹ ماه نوزادی حدودا به وزن ۳ تا3/5کیلوگرم سالم به دنیا بیاورد و پس از تولد نوزاد و نیز ماه ها با دادن شیر خود به رشد و تکامل و سلامت او کمک نماید تا از وجود یک کودک سالم لذت ببرد.
در واقع رشد و تکامل طبیعی و سلامت جنین و نوزاد با نحوه صحیح تغذیه مادر در دوران قبل و حین بارداری و نیز پس از تولد، با تغذیه صحیح بعدی کودک ارتباط مستقیم دارد. به عبارت دیگر چنانچه مادر با سوء تغذیه وارد دوران بارداری شود و از یک رژیم غذایی مناسب و کافی که هم ذخیره بدن مادر و هم تغذیه جفت و جنین در حال رشد را تامین می کند، استفاده نکند، اثر نامطلوب در فرآیند رشد یاخته ای و تشکیل و تمایز اعضای اولیه جنین و رشد جفت باقی می گذارد که ممکن است پیامد آن حتی در تغذیه بعدی هم جبران پذیر نباشد.

 


● اثر سوءتغذیه مادر بر رشد جفت
جفت که وظیفه تبادیل اکسیژن و انتقال مواد غذایی را از مادر به جنین به عهده دارد در هفته های اول بارداری تشکیل و به تدریج رشد می کند. بالاخره به یک شبکه پیچیده بافت و عروق مبدل می شود و از آنجایی که رشد طبیعی جفت به تغذیه صحیح و کافی مادر وابسته است، هر آینه مواد غذایی کافی از مادر به جفت نرسد، رشد طبیعی آن مختل شده و تبادل مواد غذایی و اکسیژن از مادر به جنین دستخوش اختلال می شود. در نتیجه روی رشد وزن جنین اثر نامطلوب می گذارد و در موارد شدیدتر ممکن است به سقط یا زایمان زودرس نیز منتهی می گردد.


● اثر سوءتغذیه مادر بر جنین
یکی از مراحل بحرانی حساس و سرنوشت ساز دوران بارداری زمانی است که فرآیند رشد یاخته ای به منظور شکل گیری اعضای بدن جنین آغاز می شود. در این زمان افزایش تعداد و اندازه بافت ابتدایی، آغاز و تا مرحله رسیدگی با تکوین ادامه می یابد و بالاخره دوره ای فرا می رسد که در طی آن تکوین عضو کامل می گردد و سپس رشد بافت متوقف می شود. طول زمان هر فرآیند و حداکثر دوره تقسیم و تکثیریاخته ای در قسمت های مختلف بدن متفاوت است و هر یک از اعضای جنین برای رشد و تکامل خود یک زمان بحرانی محدودی را طی می کند و حداکثر افزایش تعداد یاخته ها باید در این زمان محدود انجام شود. مثلا بیشتر تکامل مغز در دوران جنینی و هر ۵ تا ۶ ماه پس از تولد صورت می گیرد. هر عامل محیطی در این محدوده زمانی باعث توقف و یا اختلال مراحل رشد شود، سبب اختلال دایم در عضو جنین می شود. چنانچه در این مراحل حساس مادر نیز گرفتار سوء تغذیه باشد، ممکن است تکامل مغز جنین با مشکل بزرگی روبه رو شود، به طوری که حتی با تغذیه صحیح بعدی هم اصلاح پذیر باشد بنابراین جبران با اصلاح وقفه رشد تنها زمانی امکان پذیر است که اختلال در مرحله افزایش اندازه یاخته ای (هیپرتروفیک) پیش آمده باشد ولی هر نوع مداخله و یا اشکالی در دوران افزایش تعداد یاخته ها (هیپرپلازیا) پدید آید، جبران پذیر نخواهد بود.

 


به این ترتیب رشد و نمو جنین و نوزاد سالم با رژیم غذایی مادر در طول زندگی، به ویژه در دوران بارداری ارتباط مستقیم پیدا می کند. در این رابطه یافته ها و تحقیقات بالینی و آزمایشگاهی متخصصان و محققان علوم تغذیه و سایر منابع معتبر موید این حقیقت است که سوء تغذیه و کمبود مواد مغذی لازم در رژیم غذایی یک مادر در دوران بارداری و تغذیه نامناسب و ناکافی بعدی کودکان سبب وقفه رشد جسمی و ذهنی، اختلال مغزی، بینایی، عصبی، بیماری های قلب و عروق، دیابت نوع دوم، برخی از سرطان ها و سایر بیماری های واگیردار و برخی از معلولیت ها در سنین آینده کودکان می شود و آنها را در برابر بیماری های عفونی مکرر مستعد می سازد. همین منابع برای برداشتن کودک سالم و تندرست و رفع نگرانی مادر از سلامت جسمی روانی و حفظ تناسب اندام و زیبایی توام با یک دوران مطلوب و موفقیت آمیز بارداری و شیردهی، استفاده از یک رژیم غذایی مناسب و حاوی پروتیئن، کربوهیدرات، انواع ویتامین ها مانند ویتامین C، D گروه B کمپلکس، B۱۲ و انواع مواد معدنی همچون کلسیم، فسفر، منیزیم، روی، مس، آهن، سلنیوم و اسیدهای چرب غیراشباع یا پیوند چندگانه (امگا۳) و یا کمک غذای ویژه ای که حاوی کلیه مواد مغذی لازم آن هم یا مقادیر معین و سفاش شده باشد را توصیه می نمایند. در مقالات بعدی در مورد روش تغذیه سالم و اثر آن در رشد و تکامل جنین و کودک، توضیح بیشتر داده خواهد شد.

 

دکتر جوزی حبیبی


برگرفته از: salamat.ir
گردآوری و تنظیم:گروه سلامت آکا ایران
.

منبع : persianpersia.com