آکاایران: دردها و ناراحتی های دوران بارداری

علائم بارداری در افراد مختلف متفاوت است، و حتی می تواند از ماه به ماه و از بارداری به بارداری متفاوت باشد. با این علائم آشنا شوید و بدانید که از اولین علائم بارداری ، سرگیجه ها و حالت تهوع صبحگاهی تا درد ها و کوفتگی های 3 ماهه سوم  باید چه انتظاراتی داشته باشید. ما به شما کمک می کنیم تا بدانید چه علائمی طبیعی است و چه چیزی طبیعی نیست، و چه زمانی باید با دکتر خود تماس بگیرید.

 

12 عوارض جانبی ناخوشایند بارداری

بارداری یک اتفاق زیباست. اما برخی از عوارض جانبی آن می تواند بد، خجالت آور، و کاملاً آزار دهنده باشند. عوارضی نظیر احتباس بیش از حد مایعات، خارش، تورم، گاز معده، ... .

این عوارض زمانی پیش میاید که بدن شما یک انسان نوین را در خود پرورش می دهد.  

 

  1- حالت تهوع صبحگاهی

 اکثر بانوان باردار از حالت تهوع، استفراغ، یا حتی هر دوی آنها در سه ماهه اول بارداری خود رنج می برند. این علائم معمولاً در صبحگاه شدیدتر است، اما ممکن است در تمام روز نیز ادامه داشته باشد. حالت تهوع حدوداً در هفته 14 به طور چشم گیری بهبود می یابد، اما تعداد کمی از بانوان ممکن است تا زمان زایمان از حالت تهوع رنج ببرند.

هیچکس به درستی دلایل حالت تهوع در دوران بارداری را نمی داند، اما احتمال می رود که این حالت به دلیل تغییرات هورمونی، افزایش حس بویایی و حساسیت به بو، و یا معده حساس باشد.

 

  2- تکرر ادرار

حتی پیش از آنکه بفهمید باردار شده اید، حتما متوجه شده اید که بیش از پیش احساس ادرار می کنید. این یکی از اولین و شایع ترین علائم بارداری است و احتمالا تا زمان زایمان ادامه خواهد داشت.

تغییرات هورمونی باعث می شوند تا جریان خون به کلیه ها  سریع تر شود، و مثانه شما به دفعات بیشتر پر می شود. و در مراحل بعدی بارداری رحم در حال رشد شما نیز به مثانه فشار خواهد آورد.

 

  3- ترشحات واژن

ترشحات بیشتر؟ مطمئناً چیز خوشایندی نیست. آنچه که شما مشاهده می کنید احتمالاً لکوره است. لکوره یک ترشح فاقد بو (یا با بوی خفیف) و شیری رنگ است که پیش از بارداری گاهی اوقات با آن مواجه شده اید. در حال حاضر فقط مقدار بیشتری از همان ترشح است که بخشی از آن به دلیل افزایش تولید هورمون استروژن و جریان خون بیشتر به ناحیه واژن است.

 

  4- گاز معده / روده و نفخ

 تعجب نکنید اگر دیدید مثل یک پسر نوجوان باد گلو می زنید یا برای راحت شدن از فشار نفخ مجبور به باز کردن دکمه شلوار خود می شوید.

چرا این اتفاق می افتد؟ در دوران بارداری سطح بسیار بالاتری از هورمون پروژسترون در بدن شما ایجاد می شود. این هورمون بافت های عضلانی نرم در سراسر بدن شما را ریلکس و آرام می کند، که این شامل عضلات دستگاه گوارش نیز می شود. این آرامش عضلات فرآیند گوارش شما را کند می کند و همین امر منجر به بوجود آمدن گاز معده، نفخ، باد گلو، و گاز روده می شود. و به طور کلی باعث ایجاد سر و صدا در روده شما، به خصوص پس از یک وعده غذایی اصلی می شود. این حالت حتی می توان به سوزش سر دل نیز منجر شود.

 

  5- خون ریزی لثه ها

یکی دیگر از علائم رایج  دیگر در دوران بارداری لثه های متورم و حساس است که ممکن است زمانی که شما مسواک می زنید یا از نخ دندان استفاده می کنید، خونریزی کنند. این مورد نیز به دلیل تغییر سطوح هورمون ها است که باعث می شود لثه شما بیشتر به باکتری های موجود در پلاک واکنش نشان دهند. این به اصطلاح التهاب لثه دوران بارداری حدود نیمی از بانوان باردار را درگیر خواهد کرد.

 

  6- یبوست

اکثر بانوان باردار به یبوست مبتلا خواهند شد. مقصر اصلی این امر افزایش هورمون پروژسترون است که حرکت غذا را در دستگاه گوارش کند می کند. و این مشکل در مراحل بعدی بارداری با فشاری که رحم در حال رشد به مقعد وارد می کند شدیدتر می شود.

 

  7- ترشح بیش از حد بزاق دهان

برخی از بانوان احساس می کنند که بزاق دهانشان در دوران بارداری بیش از حد طبیعی ترشح می کند، به خصوص زمانی که حالت تهوع دارند. تعداد کمی از بانوان آنقدر بزاق ترشح می کنند که اغلب مجبور به تخلیه آب دهان خود می شوند.(تف می کنند)

 

  8- هموروئید

هموروئید عروق خونی در ناحیه مقعد هستند که به طور غیر عادی متورم شده اند. هموروئید می تواند خارش دار و کاملاٌ دردناک باشد، و در بعضی مواقع حتی ممکن است در هنگام اجابت مزاج باعث خون ریزی مقعد شود.

برخی از بانوان در دوران بارداری برای اولین بار به هموروئید مبتلا می شوند. اگر شما پیش از بارداری به هموروئید مبتلا بوده اید،  به احتمال زیاد دوباره درگیر آن خواهید شد.

 

  9- خارش پوست

احساس خارش زیاد غیر عادی نیست، به خصوص زمانی که پوست شما برای سازگاری با شکم و سینه در حال رشدتان کشیده می شود. ممکن است حالاتی نظیر خشکی پوست، اگزما، و حساسیت های غذایی که در گذشته به طور عادی به آنها مبتلا  شده اید، بیش از پیش شما را بیازارند. با این حال، خارش های شدید نمایانگر مشکلی در بارداری است.  در نتیجه آن را جدی بگیرید.

 

  10- خون ریزی بینی

بارداری می تواند باعث منبسط شدن عروق خونی در بینی شما شوند، و جریان خون افزایش یافته شما فشار بیشتری به این عروق حساس وارد می کنند و به آسانی باعث پارگی آنها می شوند.

 

  11- اندام متورم (ادم یا احتباس مایعات)

مقدار مشخصی از تورم در دوران بارداری طبیعی است، زیرا شما آب بیشتری را در بدن خود نگه میدارید. تغییراتی در خون شما نیز باعث می شود که مقداری مایع از خون وارد بافت های بدن شوند. اما گاهی اوقات تورم می تواند نشان دهنده یکی از عوارض خطرناک بارداری مانند پره اکلامپسی باشد که حدود 5% بانوان باردار به آن مبتلا می شوند.

 

  12- عفونت های قارچی

همیشه مقدار مشخصی  قارچ در رحم  شما وجود دارد. این قارچ زمانی مشکل ساز خواهد بود که بیش از حد سریع رشد کند و میکروارگانیسم های دیگر موجود در آن ناحیه را تحت الشعاع قرار دهد. اما در دوران بارداری، سطوح بالای هورمون استروژن رشد قارچ را تسهیل می کند.


.

منبع : ooma.ir