آکاایران: 16 چراغ قرمز در باردار شدن مادران چاق

آکاایران:  تغذیه در دوران قبل از بارداری تاثیر زیادی بر روند بارداری دارد. بطوری که تغذیه نامناسب در دوران بلوغ و حتی کودکی می تواند رشد و نمو را تحت تاثیر قرار دهد و با توقف رشد قدی و یا رشد محوطه لگن در دختران موجب محدود شدن فضای لگن شود. رژیم لاغری طولانی مدت می تواند موجب آمنوره ( عدم قاعدگی) و در نهایت کاهش شانس باروری شود. هم چنین کمبود مواد مغذی در دوران قبل از بارداری می تواند موجب کاهش ذخایر مواد مغذی و تاثیر منفی بر باروری شود . بنابراین مادران چاق با رعایت نکات زیر بطور علمی می توانند به وزن ایده ال برسند:

* ساعت ثابتی برای صرف غذا در وعده های مختلف روز دارا باشند.

* مصرف قند و شکر و خوراکی هایی مانند انواع شیرینی، شکلات، آب نبات، نوشابه های گازدار، شربت ها و آب میوه های صن عتی، مربا، عسل و ... را بسیار محدود کنند.

* از مصرف زیاد نان، برنج و ماکارونی خودداری کنند.

* نان مصرفی باید از آرد سبوس دار تهیه شده باشد (نان سنگک، نان جو و..) و در عوض نان های فانتزی مثل انواع باگت و نان ساندویچی کمتر مصرف کنند.

* شیر و لبنیات خود را حتما از نوع کم چرب انتخاب کنند. گوشت را تا حد امکان چربی گرفته و مرغ و ماهی را فاقد پ وست مصرف کنند.

* از مصرف فرآورده های گوشتی پرچربی مثل سوسیس، کالباس، همبرگر، کله پاچه و مغز خودداری کنند. به جای گوشت قرمز، بیشتر از گوشت های سفید، خصوصا ماهی استفاده کنند. میوه ها و سبزی ها را بیشتر به شکل خام مصرف کنند.

* مصرف سالاد و یا سبزیجات را قبل یا ه مراه با غذا توصیه کنید.

* روغن مصرفی را از انواع مایع گیاهی انتخاب کنند.

* غذاها را بیشتر به شکل آب پز و بخار پز ویا تنوری، تهیه و مصرف کنند.

* از مصرف غذاهای پرچرب و سرخ شده پرهیز کنند.

* از مصرف انواع سس سالاد، کره، خامه، سرشیر، ماست و پنیرهای پرچرب خودداری کنند.

* مصرف دانه های روغنی مثل گردو، فندق، بادام، تخمه، پسته را محدود کنند.

* تنقلاتی مانند غلات حجیم شده (انواع نمکی ها) و چیپس را مصرف نکنند.

* از مصرف غذاهای آماده و کنسرو شده اجتناب کنند.

* مصرف نمک و غذاهای شور را محدود کنند

.

منبع : ooma.ir