آکاایران: مواد مغذی متعدد موجود در این سالاد خوش طعم، آن را برای دوران های پیش از بارداری تا شیردهی مناسب ساخته است. فندق و زیتون، منابع خوبی از ویتامین E می باشند که قدرت باروری را افزایش می دهند. سیر نیز حاوی سلنیوم است که ماده ای حیاتی برای باروری به حساب می آید. همچنین تخم مرغ، منبع خوبی برای کلسیم و آهن می باشد که این مواد مغذی برای دوران بارداری و شیردهی بسیار با اهمیت هستند.

سالاد تبوله تخم مرغ و پیاز رازیانه

انرژی کل: 2300 کیلوکالری

مواد لازم ( برای 4 نفر):

بلغور گندم                           250 گرم

تخم مرغ                             4 عدد کوچک

پیاز رازیانه                         1 عدد

پیازچه خرد شده                   1 دسته

گوجه فرنگی خرد شده           25 گرم

جعفری تازه خرد شده            3 قاشق غذاخوری

نعناع تازه خرد شده              2 قاشق غذاخوری

زیتون سیاه                        75 گرم

روغن زیتون                      6 قاشق غذاخوری

آب لیمو                              2 قاشق غذاخوری

فندق خرد شده و برشته شده          50 گرم

نمک و فلفل                         به مقدار لازم

نان پیتای گرم برای سرو          4 عدد

روش تهیه:

بلغور گندم را در ظرف بزرگی ریخته، روی آن را با مقدار کافی آب جوش بپوشانید و بگذارید برای حدود 15 دقیقه خیش بخورد. سپس آن را از الک فلزی عبور دهید تا آب آن خارج شود. الک را بر روی قابلمه حاوی آب جوش قرار دهید، روی آن را بپوشانید و اجازه دهید برای حدود 10 دقیقه بخارپز شود.

آنگاه بلغور گندم را خارج کرده، بر روی یک سینی فلزی پهن نمایید و کنار بگذارید تا خنک شود. تخم مرغ ها را برای 7-8 دقیقه در آب جوش بپزید. سپس زیر آب سرد نگه دارید تا خنک شوند. آن گاه پوسته آنها را جدا کنید و به چهار قسمت تقسیم نمایید.

پیاز رازیانه را به دو نیم تقسیم نموده، خرد کنید. قطعات آن را در تابه حاوی آب جوش و نمک ریخته و حدود 6 دقیقه بپزید تا نرم شوند. سپس آب آن را خالی نموده، زیر آب سرد خنک کنید.

تخم مرغ ها، پیاز رازیانه، پیازچه، گوجه فرنگی، جعفری، نعناع و زیتون زا به همراه بلغور گندم در ظرف بزرگ سالاد ریخته، خوب مخلوط نمایید. سپس روی آن، روغن زیتون و آب لیمو ریخته، مخلوط کنید. آنگاه فندق را روی سالاد پاشیده، نمک و فلفل را به آن بیفزایید و با نان پیتا سرو کنید.

 

.

منبع : ooma.ir