آکاایران: با ریزش مو پس از زایمان چه کار کنم؟

آکاایران: گاهی کم‌خونی، افسردگی و ریزش مو بعد از به دنیا آمدن جنین و در طول دوران شیردهی در بعضی از بانوان مشاهده می‌گردد، چرا که در دوران بارداری تمام نیازهای رشدی رویان و جنین از جمله کلسیم، آهن، انرژی، پروتئین و کلیه ریزمغذی‌ها از طریق مادر تأمین می‌گردد.

اگر مادری در طی دوران شیردهی و قبل از آن یعنی در چهل هفته دوران بارداری با تغذیه روزمره خود مواد انتقال داده شده به جنین و سایر ضمایم حاملگی را تأمین نسازد، از ذخایر خود برداشت نموده و به مصرف می‌رساند، از این رو می‌باشد که جهت جایگزینی ذخایر به مصرف رسانیده شده در تمامی دوران شیردهی ضمن افزوده شدن به میزان انرژی دریافتی به مقدار پانصد کیلوکالری در روز بیشتر از دوران‌های دیگر زندگی، می‌باید کیفیت تغذیه روزمره ایشان نیز بهبود یافته و در صورت لزوم مکمل‌های مواد معدنی کلیدی و ویتامین‌های مختلف نیز طبق برنامه خاص توصیه گردد. به طور قطع باید توجه داشته باشید که مکمل‌های مورد مصرف‌شان نباید همزمان با هم میل گردید، چرا که در جذب آنها اختلال ایجاد می‌شود. ضمناً تابانیدن آفتاب به طور مستقیم به قسمت‌های غیرحساس بدن‌شان به طور تدریجی قبل از ساعت 30 :11 صبح و 4 بعدازظهر که از یک دقیقه در روز آغاز و بتدریج روزانه نیم دقیقه به زمان آن افزوده گردد تا به ده دقیقه برسد که پنج دقیقه آن قبل از ظهر و پنج دقیقه آن بعدازظهر به‌میزان 5/2 دقیقه از قوزک پا تا کشاله ران و 5/2 دقیقه به اندام‌های پشت باشد، موجب خواهد شد که پیش‌سازهای ویتامین D3 با تابش مستقیم آفتاب (نه از ورای شیشه و یا گردوغبار معلق در هوای ابرشهرها) به صورت فعال آن یعنی ویتامین D3 تبدیل شده و جذب کلسیم و رسوب دادن آن در استخوان‌های بدن افزایش ‌یابد. از اینکه به علت حساسیت فرزندتان به پروتئین شیر گاو از مصرف منابع لبنی منع گردیده‌اید، می‌توانید به جای آن از شیر بز یا گوسفند استفاده نمایید.

در صورت عدم دسترسی و یا عدم اطمینان به تعلق شیر به حیوانات نام برده شده، بهترین منبع کلسیم، گنجانیدن مواد غذایی حاوی کلسیم در تغذیه روزانه می‌باشد، مثل کنجد تازه و خام له شده که هم تأمین‌کننده انرژی، پروتئین، اسیدهای چرب لازم، کلسیم و روی بوده و هم موجبات افزایش تولید شیر مادر را نیز فراهم می‌نماید. بادام پوست‌ کنده و آسیاب شده نیز حاوی کلسیم قابل توجه بوده و در صورت لزوم شیر سویا، پنیر سویا یا خانواده کلم‌ها به صورت پخته‌ برای افرادی که در معرض کمبود ید می‌باشند و کلم خام و پخته برای سایر مادرانی که کم‌کاری تیروئید و عدم دسترسی به منابع غذایی حاوی ید ندارند و همچنین مصرف آبزیان و یا نمک غنی شده با ید نیز از راه‌‌های تامین ید و سایر منابع غذایی می‌باشد. ساردین و سایر کنسروهای ماهی‌های کوچک که با استخوان میل می‌گردند نیز می‌توانند جایگزین مناسبی برای شیر حذف شده جهت تامین کلسیم و سایر منابع غذایی ‌باشند، البته با صلاحدید و تشخیص متخصص مورد اعتمادتان و بهره‌گیری از مکمل‌های روی، کلسیم و آهن در دوران شیردهی کمبودهای احتمالی را جبران و نیاز روزمره را تامین نموده و از شدت ریزش مو ناشی از این کمبودها کاسته شده و به رویش مجدد و جایگزینی آنها افزوده می‌شود، مگر اینکه علت ریزش مو ناشی از عوامل ژنتیکی و هورمونی باشد.

 و اما براستی برای ریزش مو چه باید کرد؟  توصیه آخر به شما حفظ آرامش، رفع نگرانی و اضطراب، استراحت کافی، خواب زود هنگام شبانه قبل از ساعت 11 شب، فاصله‌گذاری چند ساعته بین انواع مکمل‌های مصرفی خود و عدم نوشیدن چای و قهوه قبل و بلافاصله بعد از تناول غذاها و عدم استفاده از نان‌هایی که فاقد خمیرمایه یا خمیرترش ور آمدن خمیر آنها با جوش‌شیرین امکان‌پذیر گردیده، می‌باشد. سخن آخر، رعایت بهداشت فردی و ضدعفونی کردن سبزیجات و میوه‌جات جهت زدودن تخم انگل‌ها و جوشانیدن آب‌های مشکوک جهت شرب و عدم استفاده مکرر از غذاهای حاضری در خارج از خانه است که بدین وسیله می‌توانید سلامتی خود و فرزند‌تان را به مخاطره نینداخته و سلامتی‌تان را تضمین و تثبیت نمایید.

 

.

منبع : ooma.ir