آکاایران: اختلالات تیروئیدی از جمله مشکلاتی است که مادر باردار میتواند با آن دست و پنجه نرم کند. پرکاری تیروئید و کم کاری تیروئید از جمله اختلالات شایع هستند. پرکاری تیروئید از اختلالات با عوارض حاد دربارداری است. شایعترین علامت پرکاری تیروئید در دوران بارداری گواتر است. البته گواتر در اثر گره تیروئید یا سرطان تیروئید نیز ایجاد می شود. دومین علامت بیماران تپش قلب شدید و مداوم است. سومین علامت پرکاری تیروئید در زنان باردار، کاهش وزن است به طوری که این افراد تعریق شدیدی دارند و به هیچ وجه اضافه وزن پیدا نمی کنند...

علیرغم این که اشتهای آن ها زیاد است مادری که با علائم تیروئید پرکار باردار شده، ممکن است دچار سردرگمی شود که داروهایش را در این دوران استفاده کند یا نه. متی مازول دارویی است که این بیماران قبلا مصرف می کردند. در سه ماهه اول دیگر این دارو توصیه نمی شود چون یک سری عوارض جدی روی جنین دارد.  پروپیل تیواوراسیل جایگزین این دارو می شد که ثابت شده روی جنین اثر منفی ندارد. عمولاً علائم پرکاری تیروئید به افزایش متابولیسم بدن مربوط است.

تیروئید

 

شما با مراجعه به پزشک و انجام تست های تیروئیدی قبل از بارداری و درمان میتوانید تا حدودی از عوارض آن کم کنید.

از جمله این علائم می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

· تورم گردن که از بزرگ شدن غده تیروئید ناشی شده است

· کاهش تمرکز

· اسهال

· مشکل در تنفس

· مشکل در خواب

· تعرق بیش از حد

. خستگی بیش از حد

· تحرک بیش از حد

· حساسیت بیش از حد نسبت به گرما

· افزایش اشتها

· افزایش تحرکات روده ای

. تکرر ادرار

· ناباروری

· بدخلقی و کج خلقی

· خارش پوست

· سستی ناخن ها

· کاهش تمایل جنسی

· مشکلات قاعدگی در زنان به ویژه قاعدگی های سبک و یا عدم قائدگی

· ضعف ماهیچه ها

· ریزش دسته ای مو

· افزایش ضربان قلب، گاهی به همراه تپش

· سرخی کف دست

· سستی و ضعف ماهیچه ها

کاهش یا افزایش ناگهانی وزن

· لرزش دست

· پوست مرطوب و گرم

پرکاری تیروئید

 

دلایل ابتلا به پرکاری تیروئید

مهم ترین دلیل ابتلا به پرکاری تیروئید، بیماری گرِیوز است. گریو یک بیماری سیستم ایمنی است که در آن سیستم ایمنی بدن به غلط غده تیروئید را هدف قرار داده و موجب می شود این غده مقدار زیادی هورمون تیروئید تولید نماید. دقیقاً مشخص نیست که چه عاملی موجب بروز این بیماری می شود.اما بیماری گریو مبنای ژنتیکی دارد . بدین معنا که در خانواده ها به صورت موروثی منتقل می شود.

بیماری گریو می تواند بر چشم ها نیز تأثیر گذاشته و موجب دوبینی گردد. بیماران مبتلا به این بیماری معمولاً چشم های متورمی دارند.

بیماری تیروئید ندولار )ورم کرده(. این امکان وجود دارد که در غده تیروئید افراد توده هایی ایجاد شود. این توده ها ندول نیز نامیده می شوند.

سپس از این ید برای تولید هورمون های تیروئید بهره می گیرد. مصرف بیش از اندازه ید موجب می شود غده تیروئید پرکار شود. مصرف هورمون های تیروئید و عدم چک آپ به موقع ممکن است موجب شود بیماران مقادیر زیادی از داروهای تیروئیدی را مصرف نموده و موجب پرکاری بیشتر غده تیروئید شوند. پرکاری تیروئید می تواند بر توانایی باروری زنان تأثیر بگذارد.

زنان مبتلا به پرکاری تیروئید در حین بارداری و هنگام زایمان نسبت به زنان عادی با خطرات بیشتری مواجه هستند، برای مثال سقط جنین، غش بارداری، زایمان زودرس و زایمان نوزادان کم وزن. البته در صورتی که بیمار تحت نظر باشد می توان به سلامت بارداری را به پایان برد.

حمله تیروئید

 این وضعیت عکس العمل غیر رایجی است که می تواند به واسطه عفونت، آسیب و یا ضربه ایجاد شود. این وضعیت می تواند همچنین در زنان باردار مبتلا به پرکاری تیروئیدی که تحت مراقبت نمی باشند و یا در اثر زایمان و جراحی پیش بیاید.

از جمله علائم این حمله می توان به ضربان قلب سریع، تب شدیدی، سراسیمگی، زدری، تهوع،استفراغ، اسهال و توهم اشاره کرد. این عکس العمل می تواند خطر مرگ داشته و مستلزم مراجعه فوری برای دریافت کمک های پزشکی است.

 

.

منبع : ooma.ir