آکاایران: درباره مصرف دارو در بارداری چه میدانید؟

آکاایران: مصرف دارو در دوران بارداری ممکن است عوارض و مشکلاتی برای شما و کودکتان به وجود آورد . در دوران بارداری چون هر دارویی که توسط شما استفاده می‌شود می تواند از طریق بند ناف عبور کند، حتماً قبل از استفاده از هر دارویی با پزشک خود تماس بگیرید. متاسفانه عادت نادرست مصرف خودسرانه دارو در فرهنگ ما بسیار رایج است و خطرات و عوارضش در این دوران ممکن است جبران‌ناپذیر باشد. شما باید یاد بگیرید با کوچکترین پیشامدی به سراغ جعبه پر از قرص‌های رنگارنگتان نروید و سعی کنید از راه های دیگری مشکلتان را حل کنید. پزشکتان در این باره شما را راهنمائی می‌کند. از طرف دیگر اگر قبل یا در حین بارداری به بیماری خاصی مبتلا شده‌اید و برای درمان به پزشکی مراجعه کرده اید، حتماً او را از بارداری خود مطلع سازید. اگر فکر می‌کنید یک آسپرین ساده یا قرص سرماخوردگی نمی‌تواند در جنین شما عارضه‌ای ایجاد کند، باید بگوییم سخت در اشتباهید. مصرف هر کدام از این‌ها ممکن است برای جنین شما مشکلاتی به وجود بیاورد؛ البته خوردن تعداد معدودی از داروها در حاملگی منعی ندارد، ولی فراموش نکنید این داروها را هم باید زیر نظر پزشک مصرف کنید.

سعی کنید راه‌های دیگری را نیز امتحان کنید؛ مثلا اگر گلو درد دارید آب نمک غرغره کنید، در صورتی که تب دارید دوش گرفتن، پاشویه و مصرف مایعات خنک راه حل مشکل شماست، چنانچه سرما خورده‌اید، از غذاهای ساده مثل سوپ، آب میوه‌های طبیعی، شیر و فرنی استفاده کنید و اگر مشکلا ت گوارشی دارید عادات غذایی خود را اصلاح کنید. اگر تب بالایی داشتید حتماً با پزشکتان در میان بگذارید. مصرف انواع مواد مخدر و قرص‌های آرام‌بخش در هر زمان خصوصاً در دوران حاملگی برای خانم‌های باردار ممنوع است و برای جنین مشکلات زیادی به بار می آورد. در راس آن می‌توان به اختلالات تنفسی، نقص در رسیدن غذا به جنین، به دنیا آمدن کودکی نارس و کم وزن با بیماری‌ها و عوارض متعدد اشاره کرد.

بسیاری از مردم فکر می‌کنند داروهای گیاهی اگر سود نداشته باشند ضرری هم ندارند. ولی واقعیت این است که اکثر داروهای گیاهی وقتی به جای خود استفاده نشوند و یا بیش از حد متعارف مصرف شوند، نه تنها سودی ندارند بلکه ممکن است مشکلاتی جدی به بار بیاورند. بیشتر این گیاهان حاوی ترکیباتی شبیه به دارو هستند. بنابراین ملاحظه می‌کنید که گیاهان هم می توانند خطر‌آفرین باشند. مثلاً چای و قهوه کافئین دارند و اگر این ماده به جنین برسد، باعث ناآرامی او می شود. در دوران شیردهی هم این امر صادق است. کافئین وقتی از راه شیر به نوزاد شما برسد او را تحریک کرده و باعث ناآرامی، بی قراری و برهم خوردن خواب کودکتان می شود. بنابراین بهتر است در این دوران نوشیدن چای و قهوه را محدود کنید تا کودکی آرام داشته باشید. به طور کلی بهتر است تمام مواد گیاهی را زیر نظر پزشکتان مصرف کنید.

.

منبع : ooma.ir