آکاایران: آیا IUI ( لقاح مصنوعی) برای شما مناسب است؟

لقاح مصنوعی چیست؟ آیا تلقیح مصنوعی برای شما مناسب است؟

اگر آلرژی به اسپرم دارید یا اگر زوج تان دارای اسپرم‌هایی با تحرک کم یا تعداد کم است، بدان معنی که اسپرم توانایی سفر طولانی به سمت تخمک را ندارد (آلرژی به اسپرم)، این روش درمانی می‌تواند بسیار کمک کننده باشد. اما اگر تعداد اسپرم و تحرک آن واقعا کم است (خیلی کمتر است)، تزریق داخل سیتوپلاسمی اسپرم (ICSI) درمان ارجح است.

تلقیح مصنوعی همچنین می‌تواند به زوج‌هایی با مشکل باروری با علت ناشناخته نیز کمک کند.

چه چیزی انتظار می‌رود؟

برای افزایش احتمال بارداری، پزشک احتمالا از شما می‌خواهد که داروی باروری را قبل از انجام تلقیح مصنوعی مصرف کنید. شما در ابتدای سیکل قاعدگی خود این دارو‌ها را مصرف می‌کنید تا تخمدان‌ها را به منظور آزادسازی چند تخمک بالغ برای لقاح تحریک کنید (به طور معمول تنها یک تخمک در ماه آزاد می‌کنید).

برای تشخیص زمان تخمک‌گذاری می‌توانید از یک کیت تشخیص تخمک‌گذاری استفاده کنید. همچنین پزشک‌تان ممکن است سونوگرافی انجام دهد تا از زمان تخمک‌گذاری‌تان اطلاع پیدا کند؛ بنابراین او می‌تواند از تخمک‌های آزاد شده برای تلقیح استفاده کند. گاهی اوقات، پزشک جهت القای تخمک‌گذاری به شما دارو می‌دهد. هنگامی که شما تخمک‌گذاری کردید، زوج‌تان یک نمونه اسپرم تولید می‌کند، که «شسته» خواهد شد؛ یک فرایند که سر سخت‌ترین اسپرم‌ها را در مقدار کمی از مایع منتقل و متمرکز می‌کند. پزشک‌تان با استفاده از یک کاتر، اسپرم‌های متراکم را به‌طور مستقیم از طریق دهانه رحم به داخل رحم‌تان می‌ریزد. شما می‌توانید حدود دو هفته بعد تست بارداری بدهید.

طول مدت درمان

تلقیح کمتر از یک ساعت طول می‌کشد، اما ممکن است نیاز باشد به مدت حدوداً یک هفته قبل از تخمک‌گذاری نیز از دارو استفاده کنید. بسته به علت ناباروری، اکثر زنان قبل از باردار شدن یا تلاش برای امتحان یکی دیگر از روش‌های درمان، تحت سه تا شش چرخه تلقیح مصنوعی قرار می‌گیرند.

 

میزان موفقیت

میزان موفقیت شما و زوج‌تان به مشکل باروری و سن شما وابسته است. اکثر زوج‌ها که این روش را به کار می‌گیرند، به نوبه خود در هر چرخه از 5 تا 20 درصد احتمال باردار شدن دارند. اگر از داروهای باروری همراه با این روش استفاده کنید، شانس بارداری‌تان تقریبا 20 درصد خواهد بود.

مزایا

برای بسیاری از زوج‌ها تلقیح مصنوعی اولین قدم در درمان است، زیرا این روش از تکنولوژی‌های کمکی تولیدمثلی (ART)، مانند لقاح آزمایشگاهی (IVF) که اغلب با خونریزی همراه است و علت آن را "خونریزی لانه گزینی "می دانند ، کمتر تهاجمی بوده و ارزان‌تر است. همچنین، زوج‌هایی با مشکلات ناباروری مردان از طریق تلقیح مصنوعی، نسبت به زمانی که فقط از زمان‌بندی مقاربت استفاده می‌کنند، آسان‌تر باردار می‌شوند. همچنین زوج‌ها با مشکلات ناباروری غیر قابل توضیح، زمانی که از روش تلقیح مصنوعی استفاده می‌کنند، در مقایسه با زمانی که تنها داروهای باروری را مورد استفاده قرار می‌دهند، شانس بیشتری برای بارداری دارند. این روش همچنین اجازه می‌دهد تا لقاح در حالت عادی در داخل بدن شما اتفاق بیفتد.

معایب

از آنجا که زمان تلقیح بسیار مهم و حیاتی است، زوج‌تان باید به سرعت قادر باشد که با خودارضایی در مطب و ریختن مایع حاصل در یک فنجان، یک نمونه اسپرم را در اختیار پزشک قرار دهد. همچنین هر دو نیز باید در لحظه دقیق تخمک‌گذاری در دسترس و آماده رفتن به مطب پزشک باشید. معمولا، شما از حدود 24 تا 36 ساعت قبل از تخمک‌گذاری نزد پزشک حضور بیابید.

 

.

منبع : ooma.ir