آکاایران: یکی از نگرانی های مادران باردار اتنخاب لباس بارداری و استاندارد بودن آن است، از ماه سوم بارداری یا ماه چهارم بارداری کم‌کم شکم خانم باردار جلو می‌آید، از این زمان به بعد است که باید برای دوران بارداری لباس حاملگی خرید کند و لباس‌های مخصوص بپوشد.....

این که چه بخرید و از چه مارکی و چند تا بخرید، به بودجه شما بستگی دارد. می‌توانید کمی بیشتر، اما یک‌بار هزینه کنید و لباس‌هایی بخرید که اندازه آنها قابل‌ تنظیم و با بالا رفتن سن بارداری، مدل آنها قابل‌ تغییر باشد. به هر حال، پوشیدن لباس‌های قبل از بارداری، بعد از ماه چهارم بارداری به سلامت شما و جنین تان آسیب می‌رساند.

مامان ها توجه داشته باشید که :

1- از ماه چهارم بارداری، لباس باید راحت و گشاد باشد. لباسی که می‌پوشید نباید به شکم و پاها بچسبد، وزن آن باید روی شانه‌ها باشد و به واسطه کمربند یا کش، این وزن روی شکم نیفتاده باشد. همچنین خانم باردار باید بتواند به راحتی لباس را بپوشد و دربیاورد و وقتی لباس را به تن دارد، راحت بنشیند و بلند شود و موقع راه رفتن دست و پا گیر نباشد.

2-  در ماه‌های آخر بارداری مرکز ثقل بدن نیز به سمت جلو خم می‌شود و برای حفظ تعادل معمولا خانم‌های باردار شانه‌ها را عقب می‌دهند، اما این حالت باعث کمردرد می‌شود. انجام هر نوع حرکتی که دامنه حرکت مفاصل در آن بالا باشد، مثل پوشیدن لباس‌های تنگ که لازم است برای این کار دست‌ها خیلی عقب یا بالا برود، توصیه نمی‌شود.

3- کلا لباس و کفش بارداری باید سبک و راحت باشد و در تابستان و زمستان برحسب گرمی و سردی بدن مادر انتخاب شود. البته معمولا خانم‌های باردار ناگهان حس گرما یا گرگرفتگی (گرگرفتگی در بارداری ) پیدا می‌کنند و حرارت بدن شان بالاست و نیازی به پوشیدن لباس‌های خیلی گرم ندارند.

4- معمولا لباس‌های بارداری، گشاد و راحت هستند و جنس لطیفی دارند، اما گویا مادران جوان امروز، تمایلی به پوشیدن این لباس‌ها ندارند.به هیچ‌وجه شلوار جین نپوشند، چون ضخامتی که این شلوار دارد و مدل آن که چسبان است، مانع تبخیر رطوبت بدن می‌شود و خود این لباس عامل ایجاد عفونت (علائم و درمان 8 عفونت در بارداری ) است.

 5- لباس خانم باردار باید به او آرامش بدهد چون هر چقدر اعصاب مادر راحت‌تر باشد، رشد و سلامت جنینی که در شکم دارد، بهتر خواهدبود.

حتما تجربه کرده‌اید روزی که یک لباس نامناسب و ناراحت به تن دارید یا کفش نامناسبی پوشیده‌اید، چقدر بیشتر از روزهای دیگر خسته و دچار تنش می‌شوید. این تنش برای افراد معمولی هم مضر است، اما برای خانم باردار، زیان آن بیشتر خواهد بود. اگر از پوشیدن شلوار جین خوشتان می‌آید، حداقل شلوارهای مخصوص بارداری را که طرح پارچه‌شان جین‌مانند است، انتخاب کنید. این شلوار نباید ضخیم باشد و مانع حرکت بدن تان شود.

مامان ها ی باردار در مورد کفش انتخابی مراقب باشید:

 •  به دلیل تجمع آب در بدن در دوران بارداری، بیشتر خانم‌های باردار دچار ورم‌ پاها می‌شوند (راه های پیشگیری از تورم پا در دوران بارداری) و پوشیدن کفش‌هایی که قبل از بارداری مناسب بود، ممکن است اواخر بارداری به‌دلیل تنگی کفش، زمینه فرو رفتن ناخن در گوشت را افزایش دهد. برای پیشگیری از این مشکل، کفش راحت بپوشید.
 • به دلیل تغییرات هورمونی در دوران بارداری، ناحیه ساق پا خشک می‌شود بنابراین خانم باردار باید پوستش را مرتب مرطوب و به جای استفاده از صابون‌ها، از پن‌های خنثی استفاده کند و از پوشیدن جوراب، چکمه یا لباس‌هایی با الیاف پشمی که خارش را افزایش می‌دهد، خودداری کند.

مامان بارداری چگونه لباس بارداری را انتخاب کند؟

در بارداری هم می توانید شیک لباس بپوشید وهم احساس خوبی داشته باشید. در ادامه مقاله 3 روشی را که به شما در حین خرید لباس بارداری کمک می کند را باهم مرور خواهیم کرد:

قسمت اول:لباس بارداری در مراحل مختلف 

14 نکته در انتخاب لباس بارداری لباس بارداری

1- لباس بارداری به مرحله بارداری وابسته است:

در بارداری راحتی لباس مهم ترین چیز است. اما گاهی لباس هفته 9 بارداری مناسب هفته 14 بارداری نیست:

 •  لباسی که در سه ماهه دوم بارداری مناسب شما است ممکن است در انتهای بارداری مناسب نباشد. در بارداری لباس با سایز مناسب خریداری کنید. لباس های بزرگتر نخرید، مگر اینکه دوست داشته باشید چاق تر به نظر برسید.
 •  لباس های مخصوص بارداری بخرید. این لباس ها راحت تر هستند و معمولا خرید لباس بارداری بهتر از خرید لباس معمولی با سایز بزرگتر است. در سه ماهه اول بارداری می توانید لباس های معمولی بپوشید.
 •  لباس های بسیار بزرگترتر نخرید. مشکل لباس های بزرگتر این است که شما را خیلی بزرگتر نشان میدهد. لباس های بارداری معمولا برای بارداری طراحی شده است و فضای مناسب در اختیار شما قرار می دهند. 

2- نوع بدن و فرم آن را بشناسید:

افراد مختلف جنین را به شکل های مختلف حمل می کنند. در بعضی افراد شکم بالا می آید و در بعضی افراد جنین پایین قرار می گیرد:

 • برای کسانی که جنین پایین شکم قرار دارد، لباس ها کمردار مناسب است (اندازه شکم در ماههای مختلف بارداری). پیراهن زیر شکم نیز می تواند جذاب باشد.
 •  اگر جنین بالا قرار گرفته، می توانید کمربندی بین سینه ها و شکم قرار دهید.
 •  ناراحت نباشید. بارداری به این معنی نیست که نمیتوانید معمولی لباس بپوشید. 

3- لباس های سه ماهه اول بارداری:

مدل لباس حاملگی

در سه ماهه اول، بسیاری از مادرها می خواهند بارداری را پوشیده نگه دارند و نمیخواهند کسی از راز آن ها خبردار شود. بنابراین، می توانید از لباس های غیر بارداری برای سه ماه اول استفاده کنید:

 •  چه کاری باید انجام دهید: لباس هایتان را بررسی کنید و آن هایی که بیش از حد تنگ و یا چسب هستند را کنار بگذارید. لباس هایی که در قسمت شکم، باسن و ران ها گشاد هستند را انتخاب کنید.
 •  جوراب های نرم، دامن، دمپایی و پیراهن های گرهی استفاده کنید. بلوز هم در سه ماهه اول بارداری خوب است: می توانید بلوزهایی بپوشید که در قسمت پایین کمربند دارند ولی فضای کافی برای شکم دارند. در این لباس ها پارچه راحت بر روی شکم می افتد و کمربند ظاهر مناسبی به لباس می دهد.
 •  شلوار جین بارداری نیز برای این زمان مناسب است. اکثر لباس های بارداری فضای کافی برای شکم دارند اما از آن جایی که قسمت های دیگر بدن نیز بزرگ شده است لباس های قبل از بارداری مناسب شما نیست. 

4- لباس های سه ماهه دوم بارداری:

خرید لباس بارداری

مشکل این دوره این است که در هر هفته سایز شما تغییر می کند و نمی توانید هر روز لباس نوین بخرید:

 •  چه کاری باید انجام دهید: لباس هایی بخرید که با چاق شدن شما مناسب باشند. به دنبال لباس هایی باشید که دارای کراوات، دکمه یا کمربند هستند و می توانید آن ها سفت یا شل کنید.

5- لباس های سه ماهه آخر

مدل لباس حاملگی

لباس هایی بخرید که دوبرابر سایز شما هستند:

 • شلوار بارداری بسیار راحت است و در دوران بارداری شیک است. کفش پاشنه بلند نپوشید، زیرا ممکن است باعث کمر درد شود. به جای آن کفش های راحتی بپوشید.
 •  اگر فکر میکنید لباستان زشت است با اضافه کردن روسری یا کت، کمربند، گردنبند و غیره آن را قشنگ کنید.
 •  شلوار خیلی مهم است. شلوار راحت بخرید. پیراهن را در بیشتر زمان ها استفاده می کنید و بعدها دیگر این پیراهن ها به درد شما نمی خورند. اگر پیراهن بارداری می خرید، مطمئن شوید برای زمان شیردهی نیز مناسب هستد. 

6- باند های کشی بخرید:

مدل لباس بارداری

می توانید این باندها را روی شلوار لی بالای کمربند بپوشید و دیگر از دکمه و یا زیپ استفاده نکنید. این کار برای مراحل قبل از بارداری قبل از انتقال به شلوارهای زایمان مناسب است. این باندها باعث میشوند شلوار بالا بماند.

قسمت دوم:انتخاب پارچه مناسب لباس بارداری

لباس حاملگی

7- لباس هایی بخرید که اطراف شکم انعطاف پذیر باشد:

جنین در شکم حرکت و رشد می کند بنابراین در شکم فعالیت های زیادی انجام می شود. 

 • شلوار استرچ می تواند بهترین دوست شما باشد. شلوار استرچ دو سایز بزرگتر از اندازه طبیعی و یا یک جفت ساق زایمان خریداری کنید. این شلوارها با ژاکت های بلند و پیراهن بسیار دلپذیر هستند.
 •  از خرید پارچه های سفت اجتناب کنید. در عوض پارچه های کشی را انتخاب کنید. شلوار یوگا نیز انتخاب خوبی خواهد بود زیرا شلوارهای شل و راحتی هستند. از زیپ و دکمه بپرهیزید. شلوار یا دامن کشی بپوشید که نیازی به زیپ یا دکمه ندارد.
 •  جوراب و لباس های نرم و کشی راحت و آسان شسته و پوشیده می شوند.

8- از لباس های بیش از حد تنگ استفاده نکنید:

14 نکته در انتخاب لباس بارداری لباس بارداری

 •  در عین حال، خرید لباس مناسب برای بارداری باعث می شود باریک تر به نظر برسید. ساتن پارچه حاملگی مناسب نیست و رنگ های روشن نیز مناسب بارداری نیستند.
 •  از تاپ هایی که موج دار هستند اجتناب کنید. لباس هایی بخرید که وزن اضافی شما را می پوشانند و در عین حال کمی نیز ظاهر شما را زیباتر می کنند. تونیک ها انتخاب عالی هستند. در حالی که تونیک در سرشانه ها و بازوها مناسب، میانه بدن را می پوشاند و وزن اضافی را نشان نمی دهد. پیراهن های یقه هفت ، انتخاب خوبی هستند زیرا آنها خط گردن را به سمت بالا می کشند (در دوران بارداری زیباتر شوید).

9- تاپ های لایه ای خریداری کنید:

 این تاپ می تواند سینه های در حال رشد شما را پوشش دهد (بزرگ و حساس شدن سینه زنان در دوران بارداری از همان ماه اول). 

10_ دامن و لباس مناسب انتخاب کنید:

مدل لباس حاملگی

پوشیدن دامن و لباس می تواند در بارداری پیچیده باشد. به ویژه که می خواهید از دامن های بیش از حد کوتاه بپرهیزید.

 •  لباس ها و دامن هایی که پشت طولانی تری دارند اغلب برای بارداری مناسب هستند. یک لباس شیک یا ماکسی انتخاب خوبی است. 
 •  اگر می خواهید دامن بپوشید مطمئن شوید دارای حجم کم و فیت بدن است.
 •  دامن با پارچه راحت انتخاب خوبی است زیرا بر روی زانوها می افتد. لباس مناسب بارداری بپوشید. این لباس ها راحت هستندو شکم را اذیت نمی کنند.

11- شلوار مخصوص بارداری بخرید:

خرید لباس بارداری

شلوار بارداری اساسا کشی است ، بنابراین باعث نگرانی نمی شوند.

 •  شلوار بارداری به شکل شلوار لی نیز می باشد اما کمربند کشی دارد
 •  بهتر است از شلوارهای زیپ دار یا دکمه دار اجتناب کنید.

قسمت سوم: انتخاب رنگ های مناسب و زیورآلات در بارداری

12- رنگهای لطیف استفاده کنید:

مدل لباس حاملگی

 • سیاه باعث می شود لاغرتر به نظر برسید. همچنین لباس های با خط های عمودی استفاده کنید.
 •  سفید شکم شما را واضح تر نشان میدهد. برخی از رنگ های انتزاعی مثل تاپ نئون با شلوارهای تیره باعث جلب توجه به سمت شکم می شود. اگر سیاه خیلی خسته کننده شد، می توانید از رنگ های دیگر مانند خاکستری استفاده کنید. سعی کنید یک رنگ ثابت از بالا تا پایین  بپوشید. 
 •  نوارهای عمودی بسیار بهتر از افقی هستند. بهتر است رنگ های تیره تر عمودی در طرفین و راه راه های روشن تر در مرکز بپوشید.
 •  از لباس های با تصاویر بزرگ استفاده نکنید. به خاطر داشته باشید رنگ تیره تر در قسمت پایین و روشن تر در قسمت بالا چشم بیننده را به طرف چهره شما برمی گرداند.

13- کفش راحت بپوشید:

مدل لباس بارداری

کفش ها بسیار مهم هستند زیرا با رشد فرزندتان، خون و سایر مایعات شما افزایش می یابد و اغلب موجب تورم در مچ پا و پاها می شود (این مسئله می تواند به طور دائمی اندازه کفش شما را تغییر دهد).  کفش های راحت صاف بپوشید. کفش پاشنه بلند در دوران بارداری ایده بدی است به خصوص اگر بیفتید بسیار خطرناک است. همچنین باید کفشی بخرید که فضای کافی داشته باشد.

14- زیورآلات برای اثر مناسب:

لباس حاملگی

گردنبندهای لایه ای که کوتاه تر از شکم هستند، استفاده کنید تا توجه را به سمت خود جلب کنند.

 • سعی کنید سرویس خوبی بپوشید. این کار باعث می شود توجه مردم از شکم شما به سمت سرویس جلب شود (برای شیک پوش بودن در بارداری چه کنم؟).
 • از عینک آفتابی های بزرگ و شیک استفاده کنید.

 و اما نکات تکمیلی:

- سعی کنید رنگ لباسی که می‌پوشید، روشن و ملایم باشد تا به شما آرامش بدهد. رنگ‌های آبی و سفید به‌خصوص در فصل گرما، بهترین انتخاب هستند.در جنس لباس دقت کنید، چون پوست خانم باردار حساس و خشک می‌شود و الیاف مصنوعی مخصوصا اگر لباس تنگ باشد و به پوست بچسبد، باعث آسیب می‌شود. این لباس‌ها از نظر بهداشتی هم مشکل‌ساز هستند، چون جلوی تبخیر عرق را می‌‌گیرند و زمینه را برای ابتلا به عفونت قارچی مساعد می‌کنند.

- هرچند پوشیدن یک لباس نامناسب تاثیر مستقیمی روی سلامت و رشد جنین ندارد، اما لباس تنگ احساس آرامش را از مادر می‌گیرد و این ناآرامی روی جنینش تاثیر خواهد داشت. فشار لباس روی شکم باعث افزایش دمای بدن و عرق کردن زیاد هم می‌شود که به این طریق آب بدن از دست می‌رود. همزمانی این موضوع با فصل گرم و نیاز بیشتر بدن به آب برای سلامت مادر مضر است.

تهیه و تنظیم: گروه سلامت اوما

.

منبع : ooma.ir