آکاایران: آیا می توان از وقوع زایمان زودرس جلوگیری کرد؟

آکاایران: منظور از زایمان زودرس چیست؟ زایمانی که پس از هفته 20 و قبل از هفته 37 صورت گیرد زا زایمان زودهنگام گویند.

چقدر وقوع این نوع زایمان رایج است؟ زایمان زودهنگام یک مسئله عادی است از جمله عوامل پرخطری که منجر به این امر می شود می توان به استفاده از سیگار، الکل و یا مواد مخدر و یا کمبود وزن و یا همچنین اضافه وزن بالا، وجود مواد مغذی ناکافی، عفونت های لثه و یا دیگر عفونت ها مانند ( عفونت های واژنی، عفونت های ادراری و یا عفونت های مایع آمنیوتیکی) نا تمام بودن دهانه رحم، نا منظم بودن دفع ادرار، بیماری های مادرزادی شدید، جداشدگی جفت و غلب شدن جفت اشاره نمود.

خانم های پایین تر از 17 سال و بالای 35 سال و یا خانم هایی که چندقلوباردارهستند و خانم هایی با سابقه زایمان زودهنگام در معرض خطر قرار دارند. زایمان زود هنگام در بین خانم هایی که شرایط مساعد ندارند شایع تر است. به علاوه بیشتر این زایمان ها به دلیل تحریک پزشکان و پاسخ مناسب به داروها صورت می گیرد.شرایطی مانند فشار خون بالای بارداری و یا PPROM که به زایمان زودهنگام نیاز دارد. هنوز هم اطلاعات ما درباره علل وقوع چنین مسئله ای ناکافی است. در واقع نیمی از خانم هابه دلایل ناشناخته زایمان زودهنگام دارند.

1.مسائل قاعدگی مانند گرفتگی

2.انقباض های مکرر که شدید هستند ودر حالتی که شما تغییر وضعیت می دهید نیز ادامه دارند.

3.فشار های کمر

4.فشارهای غیرعادی بر دهانه رحم

5.ترشح خونی از واژن

6.پاره شدن کیسه آب تغییر دهانه رحم( تنگ شدن، گشاد شدن و یا کوتاه شدن) که از طریق سونوگرافی مشخص می شود.

زایمان زودهنگام

شما و پزشکتان چه کاری می توانید انجام دهید؟ به دلیل اینکه هر روزی که کودک در رحم باقی می ماند شانس اورا برای داشتن سلامتی و بقا افزایش می دهد. طولانی کردن بارداری تا جایی که امکان دارد اولین قدم است. در صورتی که شما انقباض های زودهنگام احساس کردید پزشک با توجه به فرصت باقیمانده تا زایمانتان را به شما استراحت مطلق می دهد و یا در بیمارستان بستری می کند تا از سرم استفاده نمایید. هر چه بدن شما مرطوب تر باشد شرایط به نفع شماست پس مایعات زیاد مصرف کنید. ممکن است به شما آنتی بیوتیک داده شود به خصوص در شرایطی که تشخیص داده شود عفونت، اوضاع را وخیم تر میکند. همچنین داروهایی مانند سولفات منیزیوم و یا تربوتالین وجود دارد که برای توقف انقباض ها می توانید از آنها استفاده نمایید. همچنین ممکن است استروئید هم داده شود به این منظور که به رشد ریه های کودک شما کمک می کند. در شرایطی که کودکتان اوضاع مناسبی دارد زایمان زودهنگام انجام نمی گیرد. در شرایطی که پزشک تشخیص دهد اضافه وزن شما در دوره بارداری برای شما و کودکتان ایجاد مشکل می کند هیچ تلاشی برای به تعویق انداختن زایمان انجام نمی شود.

آیا می توان از وقوع این مسئله پیشگیری نمود؟ به هیچ عنوان زایمان زود هنگام اجتناب پذیر نمی باشد. زیرا همه آنها به عوامل پیشگیرانه بستگی ندارند. اگر چه همه راه کارهای گفته شده می توان از احتمال بروز چنین خطری بکاهد و شانس شما را برای داشتن بارداری سالم افزایش دهد. استفاده از اسید فولیک قبل از بارداری و مراقبت های زود هنگام پیش زادی خوب خوردن و مرطوب نگه داشتن بدن، مراقبت های لازم از دندان ها، اجتناب از سیگار کشیدن و یا استفاده از الکل و کودکائین و دیگر مواد مخدر و استفاده از داروهای تجویز شده توسط پزشک، دادن به هنگام آزمایش و در صورت لزوم درمان هرگونه عفونت مانند عفونت های BV-UTIS و توصیه پزشک شما در خوداری از انجام فعالیت های سنگین مانند مقاربت جنسی و یا داشتن ساعت کاری زیاد و سنگین در خانه و یا در محل کار.

در صورتی که قبلا نیز زایمان زود هنگام داشته اید می توانید از وقوع این مسئله جلوگیری نمایید. کسانی که قبلا سابقه زایمان زودهنگام و یا کوتاه بودن دهانه رحم را داشته اند می تواند برای درمان از مکمل های پروژسترون بعنوان ژل و یا شیاف روزانه و یا هفتگی استفاده نمایند که کمک کننده است.

 

.

منبع : ooma.ir