آکاایران: این عادت ها در زندگی باعث سقط جنین می شوند

bxs1

بسیاری از عادت ها در زندگی هستند که می توانند منجر به سقط جنین شوند، سقط جنین واقعا برای خانم های باردار خطرناک و ناراحت کننده خواهد بود. عاداتی که در سبک زندگی خود-تخریبگر وجود دارند، مثل سیگار کشیدن یا مصرف مواد مخدر و ترکیبات مضر دیگر، بی نهایت به منظور دوره حاملگی مخرب و زیان بار هستند. امروزه ثابت شده است که این عادات می توانند دیر یا زود به سقط جنین منتهی شوند.

سبک زندگی

عاداتی که در سبک زندگی خود-تخریبگر (Self-destructive) وجود دارند، مثل سیگار کشیدن یا مصرف مواد مخدر و ترکیبات مضر دیگر، بی نهایت به منظور دوره حاملگی مخرب و زیان بار هستند. امروزه ثابت شده است که این عادات می توانند دیر یا زود به سقط جنین منتهی شوند.

اختلال های سیستم ایمنی همواره محل بحث های گسترده ای بوده اند و محققان و متخصصان در این زمینه با همدیگر اختلاف نظر دارند، چون هنوز نقش این اختلال ها در سقط جنین به روشنی مشخص نشده است. با این حال، مراجع معتبر بر سر این موضوع توافق دارند که بعضی از اختلال های خودایمنی در سقط جنین و خصوصا سقط جنین تکرارشونده از نقش مهمی برخوردار هستند.

گرچه نقش دقیق عوامل مربوط به سیستم ایمنی در سقط جنین واقعا پیچیده است، ولی ساده ترین توضیحی که می توان به منظورش ارائه داد، چنین است: «بدن، حاملگی را قبول نمی کند».

عارضه های جسمانی

این موارد کمتر شیوع دارند، ولی هنوز هم بعضی از سقط جنین ها به علت وجود عارضه های جسمانی در بدن مادر اتفاق می افتند، مثل اختلال های رحمی یا نارسایی در دهانه رحم. با این حال، متخصصان می گویند که در بسیاری از موارد، سقط جنین به علت عارضه های جسمانی معمولا در سه ماهه دوم یا سوم حاملگی اتفاق می افتند.

اختلال های انعقاد خون

موارد سقط جنینی که به علت مبتلا بودن به اختلال های انعقاد خون اتفاق می افتند، مثل اختلال های جسمانی، به ندرت مشاهده می شوند، ولی شانس مواجهه با آن ها نیز صفر نیست.

اختلال های کروموزومی

یکی از شایع ترین علت هایی که درنهایت به سقط جنین منتهی می شود، وجود اختلال در کروموزوم تخمک یا اسپرم درحین شکل گیری جنین است. در حالی که بعضی از اختلال های کروموزومی مثل تریزومی ۲۱ (شایع ترین نوع سندرم داون) زندگی جنین را ناممکن نمی کنند،

ولی بعضی از اختلال های کروموزومی هم به سادگی با ادامه حیات جنین ناسازگار هستند. در این موارد است که رشد و تکامل جنین از نظر ژنتیکی اساسا متوقف می شود و حالت دیگری جز سقط جنین به منظور آن متصور نیست.

اختلال های تیروئیدی

اختلال های تیروئیدی، چه از نوع کم کاری تیروئید و چه از نوع پُرکاری تیروئید، می توانند به شکل گیری مشکلات مختلف مثل ناباروری یا سقط جنین چندباره منتهی شوند. در مواردی که عملکرد تیروئید بانوان کمتر و ضعیف تر از حد عادی است، بدن سعی می کند که از طریق تولید هورمون هایی که تخمک گذاری را سرکوب می کنند،

این کمبود را جبران کند. در موارد پُرکار بودن تیروئید بانوان نیز تولید بیش از حد هورمون ها می تواند عملکرد استروژن را مختل کند و به دو مشکل منتهی شود: نامطلوب شدن محیط رحم به منظور کاشت چنین یا خون ریزی غیرعادی در رحم.

بیماری دیابت

کلام پایانی: درباره بیماری دیابت باید گفت دیابت کنترل نشده است که موجب سقط جنین می شود. به همین خاطر، بیمارانی که با بیماری دیابت مواجه هستند و قصد باردار شدن دارند، حتما باید درباره این کار با پزشک خودشان مشورت کنند.

پزشکان می توانند از راه های مختلفی به منظور کنترل قند خون کمک بگیرند یا آزمایش های مختلفی را به منظور ارزیابی وضعیت و شدت دیابت به منظور بیمار تجویز کنند.

.

منبع : niksho.com