آکاایران: تشخیص محدودیت رشد داخل رحمی

آکاایران: پزشکان راه های بسیاری برای برآورد اندازه نوزادان در دوران بارداری دارند یکی از ساده ترین و رایج ترین اندازه گیری فاصله فوندوس مادر ( بالای رحم ) تا استخوان شرمگاهی است بعد از هفته20  بارداری، اندازه گیری در سانتی متر معمولاً با تعداد هفته از بارداری مربوط است اندازه گیری بیش از حد انتظار پایین ممکن است نشان دهد که نوزاد آن گونه که باید در حال رشد نیست.
روش های دیگر برای تشخیص IUGR و ارزیابی سلامت کودک شامل موارد زیر است:
سونوگرافی . آزمون اصلی برای چک کردن رشد نوزاد در رحم، سونوگرافی شامل استفاده از امواج صوتی برای ایجاد تصاویری از کودک است.  تست سونوگرافی اجازه می دهد که دکتر کودک را در رحم با ابزاری که در بالای شکم مادر حرکت می دهد مشاهده نماید. سونوگرافی می تواند برای اندازه گیری سر و شکم کودک استفاده شود دکتر می تواند با اندازه گیری، نمودار رشد را نسبت به وزن نوزاد مقایسه نماید سونوگرافی همچنین می توانید مقدار مایع آمنیوتیک در رحم را تعیین نماید مورد مقدار پایین مایع آمنیوتیک می تواند IUGR نشان دهد.
جریان داپلر. جریان داپلر یک تکنیک است که با استفاده از امواج صوتی مقدار و سرعت جریان خون در رگ های خونی را اندازه گیری می کند  پزشکان ممکن است این آزمون برای بررسی جریان خون در بند ناف و عروق مغز نوزاد استفاده کنید.
چک وزن. پزشکان به طور معمول وزن مادر را در هر معاینه و پیش از زایمان چک و ثبت می کنند افزایش وزن در مادر می تواند برای اندازه گیری رشد کودک متولد نشده اش هم استفاده شود اگر یک مادر است افزایش وزن ندارد این می تواند یک مشکل رشد در نوزاد او را نشان دهد.
نظارت بر جنین.  این آزمون شامل قرار دادن الکترود حساس در روی شکم مادر است الکترود در محل توسط یک وزن سبک به یک مانیتور متصل می شوند سنسور سرعت و الگوی ضربان قلب کودک را اندازه گیری و آنها را بر روی یک مانیتور نمایش و یا آنها را چاپ می کند.
آمینوسنتز  .در این روش، یک سوزن از طریق پوست شکم مادر در رحم و مقدار کمی از مایع آمنیوتیک برای آزمایش برداشته می شود تست ممکن است عفونت و یا برخی از ناهنجاری های کروموزومی که می تواند به IUGR منجر شود را تشخیص می دهد.
پزشک در سه ماهه اول یک معاینه لگن برای ارزیابی اندازه رحم شما انجام پس از آن رشد کودک شما را با اندازه گیری شکم شما در هر ویزیت بررسی می کند اگر اندازه گیری کوچکتر از موعد مقرر که باید باشد نشان دهد برای پیگیری یک سونوگرافی به دقت اندازه و وزن نوزاد شما را مشخص می کند اگر شما در نیمه اول بارداری هستید و اولین بار سونوگرافی می کنید شما ممکن است کوچک  کودک به دلیل اشتباه در زمان آخرین دوره پریود شما باشد با این حال، شما سونوگرافی دیگری در چند هفته بعد برای رشد کودک خود انجام دهید اگر سونوگرافی دوم نشان می دهد که کودک شما رشد کم دارد ممکن است IUGR تشخیص داده شود.

.

منبع : ooma.ir