bxs1

آکاایران: خانم های باردار حتما اسید فولیک بخورند

همانطور که میدانید یکی از نگرانی ها خانم ها در دوران بارداری تولد نوزاد ناسالم است. یکی از راهکار برای رفع این نگرانی، دریافت مقادیر کافی اسید فولیک می باشد…

bxs2 bxs3

اسید فولیک یا ویتامین B9 از جمله ویتامین های محلول در آبی است که در رشد و تکامل سلول های جنین و تشکیل و تکامل سیستم عصبی در جنین نقش دارد. به همین دلیل متخصصان تغذیه و پزشکان زنان و زایمان به دریافت کافی این ماده مغذی توسط خانم ها توجه ویژه ای می کنند.

bxs4

اسید فولیک در بسیاری از سبزیجات و میوه حات مانند کلم بروکلی، گل کلم، شلغم، چغندر، اسفناج،کاهو، مرکبات و کیوی به مقادیر قابل توجهی وجود دارد. در واقع با مصرف متنوع این سبزیجات و میوه جات می توان میزان نیاز به اسید فولیک را تا حدی مرتفع نمود.

bxs5

دانشمندان علوم پزشکی معتقدند که در زمان بارداری نیاز به اسید فولیک دربدن افزایش می یابد. به علاوه این که اسید فولیک در پیشگیری از بروز اختلالات عصبی در جنین موثر است. به همین دلیل پزشکان بر این باورند که خانم ها ممکن است در دوران قبل و طی بارداری نیاز به دریافت مداوم و متعادل اسید فولیک دارا باشند، و ممکن است در برخی موارد به دلیل برخی مشکلات مانند تهوع و ویار دوران بارداری نتوانند از طریق مواد غذایی، اسیدفولیک مورد نیاز بدن خود را تامین نمایند، به همین دلیل توصیه می شود که از قبل از باردار شدن و در طی بارداری خانم ها  از مکمل اسید فولیک استفاده نمایند.

bxs6

به خاطر این که اسیدفولیک در تکامل سیستم عصبی جنین در ۲۸ روز اول بارداری نقش بسیار مهمی دارد. بناراین مصرف مکمل اسید فولیک به میزان ۴۰۰ میلی گرم در روز از ابتدا بارداری تا پایان هفته دوازدهم ضروری می باشد. البته یک مطالعه در آمریکا نشان داده که بهتر است خانم ها از قبل از اقدام به بارداری به طور منظم روزانه از مکمل اسید فولیک استفاده نمایند تا زمانی که باردار می شونذ مشکلی در مورد کمبود اسید فولیک در بدنشان ایجاد نشود. علاوه بر این که در در دوران بارداری نیز مصرف منظم مکمل اسید فویک ضروری است.

bxs7

در حالی که توصیه کلی پزشکان و متخصصان تغذیه به دریافت مکمل اسید فولیک می باشد، اما خانم های که در بارداری های قبلی دچار سقط جنین یا تولد نوزادانی با مشکلات سیستم عصبی شدند، باید در بارداری های بعد خود حتما از مکمل درمانی با اسید فولیک با دوزهای مشخص تر توجه نمایند و در این راستا نیاز است که حتما قبل از بارداری در این زمینه با پزشک زنان مشورت نمایند.

تهیه شده توسط هفت گنج

.

منبع : 7ganj.org