آکاایران: خونریزی پس از انتقال جنین ( IVF)

آکاایران: خونریزی در این دوره از زمان، شکایت بسیار معمول است در اغلب موارد این خونریزی خیلی خفیف و بصورت ( رنگ صورتی، قرمز ) و یا لکه بینی است برخی علت آن را "خونریزی لانه گزینی" می دانند در بسیاری از موارد این خونریزی بی اهمیت است اما همچنین می تواند مشکلاتی از قبیل پشتیبانی ناکافی هورمون برای فاز لوتئال را نشان دهد در نتیجه باعث پوسته ریزی پوشش آندومتر می شود و یا احتمال شروع دوره قاعدگی، حاملگی غیر طبیعی یا در حال سقط می باشد.

هنگامی که خونریزی روشن است معمولاً به بیماران توصیه می شد که هیچ مداخله مورد نیاز نیست فقط سطح هورمون را چک کرده و افزایش پروژسترون در صورتی که سطح آن ناکافی است در مرحله دوم، اگر در واقع آن خونریزی لانه گزینی است این می تواند عادی باشد ثالثا، اگر پروژسترون واژینال استفاده می شود پروژسترون ممکن است باعث ظریف تر و شکننده تر شدن گردن رحم شده و در نتیجه باعث خونریزی دهانه رحم شود شاید این شایع ترین دلیل باشد. یک علت خونریزی روشن که نیاز به توجه پزشکی دارد ممکن است خونریزی نشانه ای از حاملگی خارج رحمی ( حاملگی در لوله، تخمدان یا در هر جای دیگرغیر از رحم ) باشد. اگر شما قبلاً یک تست حاملگی مثبت داشتید لازم است با دکتر خود در میان بگذارید.
تنها خونریزی نگران کننده است که خونریزی سنگین و مثل یک دوره قاعدگی یا بیشتر از آن باشد. این می تواند به معنای آن باشد که دوره قاعدگی شروع شده چرا که هیچ لانه گزینی رخ نداده است و یا می تواند یک سقط جنین باشد. همچنین می تواند در یک بارداری چند قلویی رخ دهد مثلاً یک قل از دوقلوها از دست رفته باشد در شرح حال یکی از بیماران آمده است که همسر او بعد از IVF، دچار خونریزی شدید و بسیار سنگین با لخته بزرگ در حدود سن حاملگی 8 هفته رخ داده بود و آنها فکر می کردند که بارداری پایان  یافته است اما سونوگرافی نشان داده بود که حاملگی هنوز هم وجود دارد و قابل دوام است. و در ادامه به یک بارداری موفق و یک دختر دلپذیر، سالم و با هوش منجر شد. بنابراین اگر خونریزی رخ می دهد لزوماً نشان دهنده پایان بارداری نیست.
اگر خونریزی شدید، به رنگ قرمز روشن یا همراه با اسپاسم یا درد شدید شکم باشد مراقبت های پزشکی مورد نیاز است اگر درد که فقط در یک طرف شکم رخ می دهد می تواند نشانه ای از حاملگی خارج رحمی یا لوله های رحمی باشد که یک اورژانس پزشکی است سایر نشانه های سقط جنین شامل از دست دادن ناگهانی علائم حاملگی، عبور خون لخته شده و یا توقف حرکات جنین می باشد.
آزمایشاتی لازم برای سقط جنین شامل اولتراسوند، چک کردن ضربان قلب جنین و آزمایش خون برای بررسی مقدار هورمون های بارداری است. در آخر به شما پیشنهاد میدهم برای اطلاعات بیشتر این مقاله را " آی وی اف چیست و چگونه انجام میشود" را مطالعه کنید.

 

.

منبع : ooma.ir