آکاایران: تاثیر تفکرات مثبت در افزایش شیر مادران

آکاایران: تاثیر تفکرات مثبت در افزایش شیر مادران

یک فوق تخصص نوزادان گفت: نگاه کردن مادر به نوزاد، تفکرات عاشقانه نسبت به نوزاد و بالا بودن اعتماد به نفس مادر در از عوامل موفق در شیردهی موثر است.

رضا سعیدی امروز در کنفرانس علمی تغذیه با شیر مادر که در بیمارستان فوق تخصصی رضوی برگزار شد، در خصوص اهمیت تغذیه با شیر مادر و فیزیولوژی شیر دهی، اظهار کرد: تفکرات مثبت در افزایش شیر مادران تاثیر به سزایی دارد. همچنین افکاری مانند شک و تردید، تفکرات منفی و نداشتن اعتماد به نفس تاثیر منفی در شیردهی می گذارند.

وی ادامه داد:مادری که شیردهی را خودش انجام می دهد برخی بیماری ها را هم در خود و هم در نوزاد کاهش می دهد؛ همچنین بیماری هایی که در آینده امکان دارد نوزاد مبتلا شود نیز کاهش پیدا می کند.

سعیدی با تاکید بر اینکه «مادران در دوران شیردهی بین 9 تا 11 کیلو اضافه وزن دارند»، تصریح کرد: شیر دهد به دلیل مصرف کالری زیاد در حالت عادی وزن مادر را متعادل می کند و مزایای دیگری مانند کاهش بیماری های روحی و روانی و کاهش احتمال سرطان در مادر را هم در پی دارد. همچنین در سنین بالا بیماری هایی که وابسته به سیستم ایمنی هستند مانند دیابت و چاقی را کاهش می دهد؛ همچنین از آنجایی که شیر مادر سیستم ایمنی را تنظیم می کند در آینده نوزادان مادران شیرده بیماری های کمتری می گیرند.

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه «تغذیه از شیر مادر باعث افزایش IQ فرزند می شود، عنوان کرد: در ایران 98.7 درصد مادران تغذیه با شیر مادر را شروع می کنند و در سه ماهگی این میزان به 58 درصد کاهش پیدا می کند، در شش ماهگی 55 درصد مادران این کار را ادامه می دهند اما در آمریکا این میزان از 80 درصد شروع شده و به 20 درصد کاهش پیدا می کند. همچنین در سال 2000 حدود 60 درصد نوزادان ترخیصی شیر مادر می خوردند.

این فوق تخصص نوزادان با بیان اینکه «دلایل مختلفی برای کافی نبودن شیر مادران وجود دارد، افزود: آشنا شدن با فیزیولوژی شیردهی باعث افزایش اعتماد به نفس در مادران می شود و نتیجه آن شیردهی بهتر خواهد بود. یکی از عوامل موفق بودن در شیردهی نگاه کردن مادر به نوزاد است که باعث تاثیر در هیپوفیز می شود؛ همچنین شیردهی در شب به دلیل ترشح و تولید شیر بیشتر، بهتر است. تفکرات عاشقانه نسبت به نوزاد و داشتن اعتماد به نفس از دیگر دلایل شیردهی موثر و بهتر است؛ همچنین افکاری مانند شک و تردید، نداشتن اعتماد به نفس و تفکرات منفی تاثیر منفی در شیردهی دارد.

در ادامه این کنفرانس، موژان قربانیان فرد، متخصص کودکان و نوزادان در خصوص نحوه صحیح شیر دادن، روش های دوشیدن شیر و روش های نگهداری و ذخیره شیر تصریح کرد: شیردهی در تمام جانداران به طور فطری انجام می شود، یعنی در حیوانات کسی آموزش نمی دهد که این شیر چگونه تولید می شود اما در انسان به این موضوع نیاز پیدا می کنیم.

وی با بیان اینکه «مادر قبل از شیردهی باید نوزاد را برای کاهش استرس های ایجاد شده چند دقیقه ای روی سینه نگه دارد»، گفت: بهترین زمان برای آموزش روش های شیردهی قبل از زایمان است که بایستی به صورت بروشور، کتاب، فیلم و یا یادگیری با عروسک آموزش ببیند و قبل از مرخصی از بیمارستان مادر باید تمام این آموزش ها را به طور کامل یاد گرفته باشد.

قربانیان فرد با طرح این سوال که شیردهی را از کی باید شروع کنیم، عنوان کرد: قبل از اولین شیردهی بستن دستبند احراز هویت بسیار اهمیت دارد و بعد بلافاصله بچه روی سینه مادر قرار می گیرد و سپس شیردهی آغاز می شود. بهترین پوزیشن شیردهی روشی است که مادر در آن راحت باشد و تمایل داشته باشد فرزندش را شیر دهد. برای راحتی مادر بایستی برخی از وسایل از قبل تهیه شود. به طور مثال اگر مادری می خواهد بنشیند باید چهارپایه ای متناسب با جثه او و یا در صورتی که می خواهد به صورت خوابیده شیردهی انجام شود، بالشتی که باعث شود بچه هم سطح مادر قرار بگیرد، تهیه شود.

وی با تاکید بر اینکه «اگر عجله شود و این رابطه حسی بین مادر و نوزاد ایجاد نشود باعث می شود به سینه مادر آسیب برسد»، گفت: دوشیدن شیر برای مادران کارمند و یا کسانی که زمانی را در بیرون از خانه هستند کمک کننده است. بهترین زمان برای دوشیدن شیر صبح است که مادر دست های خودش را می شوید و فاقد اضطراب در حالی که مغز خود را از مسائل حاشیه ای دور می کند و به نوزاد خود می اندیشد و یا تماس لمسی با فرزند خود برقرار می کند باید انجام شود.

این متخصص کودکان و نوزادان با بیان اینکه فاصله شیردهی برای نوزادان باید دو تا سه ساعت باشد، ادامه داد: شیر مادر زمانی که دوشیده می شود باید در داخل بطری شیشه ای نگه داری شود و به وسیله ی فنجان و یا قاشق به نوزاد داده شود. شیر دوشیده شده می تواند به مدت 48 ساعت در یخچال و سه ماه در فریزر نگه داری شود. شیر یخ زده باید در دمای اتاق ذوب شود و در صورت عجله داشتن در ظر ف آب ولرم قرار گیرد.این شیر تا 24 ساعت قابل استفاده است و نباید دوباره گرم شود.ایسنا

.

منبع : pezeshk.us