آکاایران: قوانین آمیزش جنسی در دوران حاملگی

آکاایران:  آشنایی با قوانین آمیزش جنسی در دوران بارداری

جنین در محفظه عضلانی رحم و درون یک کیسه محافظ به نام کیسه آمنیوتیک قرار دارد. این کیسه حاوی مایعی به نام مایع آمنیوتیک است که جنین را در برابر ضربات و صدمات احتمالی محافظت می کند.

به علاوه یک پوشش مخاطی ضخیم دهانه رحم را می پوشاند که مانع از انتقال عفونت نیز می شود.با این حال اگر هنوز نگرانید و پرسشی درباره آمیزش جنسی در دوران بارداری دارید، می توانید نظر پزشک خود را در این زمینه جویا شوید.آیا حاملگی در تمایلات جنسی زن تأثیری دارد؟

از نظر روحی، نگرانی راجع به آمیزش جنسی در دوران بارداری و بچه و احساس این که اندام ازفرم عادی خارج شده می توانداز میزان زن بکاهد.

از نظر جسمی، درسه ماهه ی اوّل تهوع و استفراغ و خستگی و درسه ماهه آخر افزایش وزن و فرم شکم و حساسیت پستانها، افزایشات ترشحات رحمی و تکرار عفونتهای قارچی همه می توانند

میل جنسی زن را کاهش دهند . البته از نظرعلمی، به علت افزایش میزان هورمونهای جنسی وجریان خون لگنی، قاعدتاً تمایل جنسی زن باردار بیشتر می شود.

آیا آمیزش جنسی می تواند باعث زایمان زودرس شود ؟

در صورتی که خانمی سابقه ی زایمان زودرس دارد،توصیه می شود که در صورتی که نزدیکی و آمیزش جنسی انجام می شود سعی کند به اوج لذت جنسی ( ارگاسم ) نرسد.

چنین حالتی در زن باعث ایجاد انقباضات جزئی در رحم می شود.از آنجایی که مایع منی محتوی ماده ای بنام پروستاگلاندین می باشد و آن هم باعث تحریک انقباضات رحمی می شود،

توصیه می شود این مایع در واژن ریخته نشود (یا از کاندوم استفاده شود و یا همانند روش جلوگیری طبیعی، نزدیکی صورت گیرد) و بطور کلی نزدیکی با ملایمت بیشتری همراه باشد.

در صورت وجود موارد زیر از آمیزش جنسی پرهیز کنید:

جفت سر راهی ( پایین واقع شدن جفت در رحم )؛ نارسایی دهانه رحم
سابقه زایمانهای مکرر ؛ چندقلو بودن حاملگی
آغاز پیش از موعد دردهای زایمانی؛ پاره شدن کیسه آب
و حاملگی های پرخطر
درد به هنگام آمیزش جنسی
خونریزی و یا ترشح فاقد علت از واژن
وجود ضایعه بهبود نیافته هرپسی در همسر

چه وضعیتهایی در آمیزش جنسی برای یک زوج باردار مناسب و راحت تر است؟

ممکن است با پیشرفت بارداری متوجه شوید که انتخاب وضعیت های نوین برای آمیزش جنسی ضروری است. ممکن است شکم شما باعث شود انتخاب برخی وضعیت ها برای شما ناراحت کننده باشد.

به علاوه، توصیه می شود که از حدود ۱۶ هفتگی ( نزدیک به چهار ماهگی ) از خوابیدن به پشت ( تاقباز ) خودداری کنید

‏ چرا که در این حالت؛ ممکن است فشار ناشی از وزن رحم بر روی عروق اصلی لگن موجب اختلال در گردش خون این ناحیه شود.

بهتر است برای آمیزش جنسی یا به پهلوی خود بخوابید و یا بالا قرار گیرید.نکات مهم:۱-ممکن است چندی بعد از اوج لذت جنسی جنین شما تکان بخورد!

در این مورد نیز نگران نباشید چون این افزایش تحرک بدلیل افزایش جریان خون ناشی از افزایش ضربان قلب شماست نه بخاطر اینکه جنین احساس درد می کند

یا از آنچه روی داده چیزی فهمیده است.برخی زنان فکر می کنند که بدلیل افزایش اندازه و تغییرات جسمانی ناشی از بارداری، جذابیت خود را از دست داده اند.

ممکن است بعد از مقاربت احساس گرفتگی در شکم یا حساس شدن ناراحت کننده در سینه ها دارا باشند. در مورد این احساسات خود با همسرتان صحبت کنید،

درک متقابل و محبت می تواند به هر دوی شما کمک کند.۲-اگر سابقه زایمان پیش از موعد دارید. ممکن است پزشک شما را آمیزش جنسی و یا رسیدن به اوج لذت جنسی باز دارد.

اوج لذت جنسی باعث انقباض های خفیف رحمی می شود. مواد شمیایی موجود در ترشحات جنسی مرد ( منی ) نیز می توانند باعث تحریک انقباضات رحمی شوند.

بنابراین شاید بهتر باشد که همسر یک زن باردار از تخلیه ترشحات جنسی خود داخل واژن اجتناب کند.۳-اگر سابقه سقط خود به خودی داشته باشید ممکن است

پزشک شما را از رابطه جنسی و رسیدن به اوج لذت بر حذر دارد. با این حال هیچ رابطه ای بین آمیزش جنسی و سقط خود به خودی پیدا نشده است.

.

منبع : mihantaz.com