آکاایران: راهکار هایی نوین برای بارور سازی بانوان سالمند

بارداری و نوزاد

کارشناسان به راهکار هایی نوین برای بارور سازی بانوان سالمند فاقد انجام روش های تهاجمی و پرهزینه دست یافته اند و این امید وجود دارد که آن ها هم در آینده صاحب فرزند شوند.
بسیاری از بانوان به دلایل مختلف خواستار فرزند آوری در سنین میانسالی هستند، برخی از آن ها دیر ازدواج کرده اند، برخی به دلیل بیماری و سایر مشکل ها دچار یائسگی زودرس شده اند، برخی فرزندان خود را از دست داده و خواهان فرزندانی نوین هستند و مواردی از این دست که سبب شده است دانشمندان پژوهش های فراوانی برای امکان باروری در میانسالی و سالمندی بانوان انجام دهند.

کارشناسان در پژوهش جوان سازی تخمدان با استفاده از سوزن اعصاب تخمدان و تخمک های نابارور را تحریک می کنند، همچنین در روشی مشابه خون خود زن به تخمدان تزریق می شود تا با خون رسانی بهتر امکان بازگشت باروری امکان پذیر شود.

به طور کلی باروری زنان پس از ۳۰ سالگی کاهش می یابد و پس از یائسگی بانوان دیگر قادر به فرزند آوری نیستند.

زنان از زمان شروع قاعدگی در نوجوانی تخمک های خود را پس از هربار قاعدگی از دست می دهند و این سبب می شود قدرت باروری آن ها کاهش یابد، کارشناسان میزان تخمک های موجود در تخمدان یک زن را از زمان تولد حدود یک میلیون می دانند که به تدریج کاهش می یابد.

اما بدن مردان در طول عمر آن ها به طور مرتب اسپرم نوین تولید می کند، هرچند که در میانسالی و سالمندی اسپرم های تولید شده ضعیف هستند و امکان باروری مردان نیز کاهش می یابد.

بدن زن در زمان قاعدگی مناسب ترین تخمک را برای باروری آزاد می کند و بقیه فولیکول ها از بین می روند؛ برخی از زنان دچار نارسایی تخمدان (POF) می شوند که بر اثر آن ناباروری را در سنین زیر ۴۰ سالگی تجربه می کنند.

تحریک تخمک ها با سوزن سبب تولید فاکتور های رشدی نوین در آن بخش از بدن می شود و در اثرآن امکان احیای دوباره آن به وجود می آید، فاکتور های رشدی سبب ترمیم عضو های آسیب دیده می شود.

از جمله دیگر روش هایی که اکنون برای تحریک تخمدان ها انجام می شود، تزریق سلول های بنیادی و پیوند بخش هایی از سلول های تخمدان به گیرنده ها است.

محققان اعلام کرده اند با توجه به اینکه در طول زندگی یک زن، تخمک جدیدی تولید نمی شود، آن ها باید از تخمک های اولیه که به حالت خواب و غیرفعال در بدن زنان یائسه وجود دارند استفاده کنند تا بتوانند باروری را در زنان دوباره ایجاد کنند.

پژوهشگران با استفاده از این روش موفق به بارورساختن چند بانوی داوطلب شده اند اما اعلام کرده اند که به پژوهش و آزمایش های بیشتر برای کارایی این روش نیاز است.

.

منبع : pezeshk.us