آکاایران: منوراژی دوره های سنگین و یا خونریزی بیش از حد در دوران قاعدگی است که معمولا بیش ازهفت روز طول می کشد. علت دقیق منوراژی، شناخته شده نیست، اما می توان گفت که عدم تعادل در مقدار هورمون های پروژسترون و استروژن در این اختلال، نقش مهمی ایفا می کند.

نبض ما– تعریف کلاسیک منوراژی شامل از بین رفتن بیش از ۸۰ میلی لیتر خون در هر چرخه و دوره قاعدگی است، اما این معیار به دلیل مشکل بودن میزان دقیق اندازه گیری در بیماران کلینیک، قطعی نیست. در عوض پزشکان از فرکانس تعویض تامپون برای تشخیص بیماری استفاده می کنند. این بیماری فعالیت های عادی را مختل می کند و می تواند برای زنان بسیار ناخوشایند باشد.

شایع ترین عارضه مرتبط با منوراژی، کم خونی است که بر اثر آن، میزان گلبول قرمز پایین تر از حد طبیعی بوده و همین موضوع، بدن را ضعیف و خسته می کند. در بعضی موارد زنان، بر اثر منوراژی مبتلا به گرفتگی شدید قاعدگی نیز هستند که نیاز به مداخله پزشکی دارند.

منوراژی با داروها یا درمان های جراحی که شامل هیسترکتومی (برداشتن رحم) است، قابل درمان است. انتخاب درمان بستگی به علائم، سن بیمار، سایر عوامل سلامتی و قصد بارداری دارد.

علل و درمان منوراژی با داروهای گیاهی علل و درمان منوراژی با داروهای گیاهی

علل و عوامل خطر منوراژی

علل و عوامل خطر شناخته شده زیر برای منوراژی، موارد زیر هستند:

اختلالات هورمونی

هورمون های استروژن و پروژسترون چرخه قاعدگی را در زنان تنظیم می کنند و مسئول ضخیم شدن پوشش داخلی رحم (اندومتریوم) می باشند. ریزش این پوشش، باعث خونریزی دریک دوره می شود. عدم تعادل در سطوح استروژن و پروژسترون می تواند منجر به ضخیم شدن بیش از حد آندومتر و خونریزی شدید تر شود. تخمدان های نارس هم می توانند با مهار تولید پروژسترون باعث عدم تعادل شوند.

علل و درمان منوراژی با داروهای گیاهی علل و درمان منوراژی با داروهای گیاهی

سن

دختران در اولین سال قاعدگی و زنان تقریبا یائسگی نیز (سن ۴۰-۵۰ سالگی) به احتمال زیاد سیکل قاعدگی نامنظم فاقد تخمک گذاری (آزاد شدن تخمک) دارند. این مورد به طور مستقیم میزان هورمون پروژسترون را کاهش می دهد و در طول قاعدگی باعث خونریزی شدید می شود.

تومورهای مغزی

رشد خوش خیم توده ها در رحم مانند پولیپ ها و فیبروئیدها، می تواند باعث خونریزی شدید قاعدگی شود. سرطان های رحم، تخمدان و گردن رحم نیز منجر به ایجاد منوراژی می شوند.

عوارض حاملگی

سقط جنین یا حاملگی خارج رحمی (که در آن تخم لقاح شده در لوله فالوپی به جای رحم جای می گیرد) همچنین می تواند باعث منوراژی شود.

دستگاه داخل رحمی (IUD). آی یو دی یک دستگاه ضد بارداری کوچک است که وارد رحم می شود. خونریزی شدید رحمی یکی از اثرات جانبی شناخته شده حاصل از IUD است.

علل و درمان منوراژی با داروهای گیاهی علل و درمان منوراژی با داروهای گیاهی

اختلالات خونریزی

بیماری اختلالات عملکرد پلاکتی در شرایط ارثی که در آن پروتئین های مخصوص لخته شدن خون وجود نداشته و از این رو خطر ابتلا به منوراژی بیشترمی شود.

اختلالات دیگر: بیماری التهابی لگن؛ کبد، کلیه یا بیماری تیروئید؛ و آندومتریوز و آدنومایز (شرایط مختلفی که سبب رشد غیرطبیعی بافت اندومتر می شوند) ممکن است خطر ابتلا به منوراژی را افزایش دهد. داروهای ضد التهابی و ضد انعقادی نیز خطر ابتلا به منوراژی سنگین و  یا طولانی مدت را ایجاد می کنند.

علائم منوراژی

علائم زیر ممکن است نشان دهنده ی منوراژی باشد:

  • استفاده  مکرر از تامپون و نوار بهداشتی
  • نیاز به دو لایه نوار بهداشتی برای رفع خونریزی رحم
  • بیدار شدن در شب به منظور تعویض نوار بهداشتی یا تامپون
  • خونریزی طولانی مدت که بیش از یک هفته طول می کشد
  • تخلیه لخته های بزرگ خون
  • ناتوانی در انجام فعالیت های روزانه
  • خستگی و ضعف (نشانه های کم خونی)

درمان گیاهی منوراژی

 سعی کنید از درمان گیاهی برای بهبود شرایط منوراژی استفاده کنید. بسیاری از گیاهان ،خواص رطوبتی دارند و برای کنترل خونریزی بیش از اندازه رحم استفاده می شوند. گیاهان همچنین ممکن است اختلالات هورمونی را برطرف کرده  و منوراژی را کنترل کنند. درمان گیاهی در کنترل منوراژی عبارتند از:

– مصرف چای و یا کافئین سه بار در روز.

– مصرف چای باعث کاهش خونریزی می شود.

– مصرف گوشت گوسفند به صورت آب پز

– استفاده از دارچین برای کمک به بهبود منوراژی و کاهش خونریزی رحمی موثر است.شما می توانید دارچین را به مواد غذایی و طبخ و پز روزانه خود اضافه کنید. دارچین ، یک ادویه شناخته شده است که ممکن است خونریزی شدید را از بین ببرد. دارچین دارویی را در رژیم غذایی خود قرار دهید و یا آن را تنها برای بهبود عملکرد رحم و جلوگیری از خونریزی شدید ، استفاده کنید.

علل و درمان منوراژی با داروهای گیاهی علل و درمان منوراژی با داروهای گیاهی

دارچین دارای خواص رطوبتی است که می تواند به رگ های خونی کمک کند و خونریزی سنگین را متوقف کند. سعی کنید یک فنجان آب گرم با سه قاشق چای خوری پودر دارچین مخلوط  کرده و مصرف کنید تا خونریزی شدید کاهش یافته و طبیعی شود. مصرف دارچین در رژیم غذایی شما ممکن است باعث کاهش جریان خون شدید شود. برای مخلوط کردن از دارچین پودری استفاده کنید. روغن دارچین می تواند باعث تهوع، استفراغ و حتی آسیب کلیه شود.

شما می توانید پودر دارچین را از بیشتر فروشگاه های مواد غذایی تهیه کنید. از دیگر درمان های گیاهی برای بهبود منوراژی می توان به میوه به، برگ تمشک و بومادران اشاره کرد. بومادران حاوی ماده تانین بوده و این ماده سبب انقباض رگ های خونی و کاهش خونریزی در این دوره می شود.

علل و درمان منوراژی با داروهای گیاهی علل و درمان منوراژی با داروهای گیاهی

درمان دارویی منوراژی

طیف وسیعی از درمان های دارویی برای کاهش نشانه های منوراژی یا  درمان آن در دسترس است. انتخاب روش درمان، به سن بیمار، تاریخچه پزشکی، نتیجه ایده آل و برنامه های آینده برای داشتن فرزند وابسته است. در روند درمان جراحی به طور کلی مخصوص بیمارانی است که به درمان های دارویی پاسخ نمی دهند. درمان دارویی شامل موارد زیر است:

هورمون درمانی: قرصهای ضد بارداری خوراکی، IUD هورمونی و هورمون (استروژن). سایر مواد مخدرو مکمل های آهن می توانند کمبود آهن مرتبط با کم خونی را جبران کنند.

داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی NSAID مانند ایبوپروفن می توانند گرفتگی قاعدگی و میزان خونریزی را کاهش دهند. داروهایی که باعث لخته شدن خون می شوند نیز برای بیماران مبتلا به اختلالات لخته شدن خون در دسترس است.

علل و درمان منوراژی با داروهای گیاهی علل و درمان منوراژی با داروهای گیاهی

حذف فیبرویید: خونریزی شدید ناشی از فیبروئیدها را می توان با کاهش فیبرویید درمان کرد. آمبولیسسیون؛  شریان خون رحم را به فیبرویید قطع می کند، در حالی که تخلیه سونوگرافی متمرکز باعث تخریب بافت فیبروتیک با استفاده از امواج صوتی می شود.

هر دو روش کمک می کند تا اندازه فیبروئیدهای مشکل ساز را کاهش دهد. فیبروئید های رحم همچنین می توانند با استفاده ازروشی به نام myomectomy، برداشته شوند، که از طریق برش های کوچک در معده یا با هدایت ابزار جراحی از طریق مهبل و دهانه رحم انجام می شود.

علل و درمان منوراژی با داروهای گیاهی علل و درمان منوراژی با داروهای گیاهی

حذف آندومتر: برداشتن یا نازک کردن پوشش اندومتر می تواند باعث کاهش خونریزی شدید در زنان مبتلا به منوراژی شود. در روش حذف اندومتر؛ بافت تخریب می شود، در حالیکه در بافت انسدادی اندومتر، ضخامت آن کم می شود.

کورتاژ: این روش از طریق حذف بافت ها از رحم، باعث کاهش خونریزی قاعدگی می شود. برای انجام این کار، ابتدا، دهانه رحم (باز) و سپس از طریق ابزار مخصوصی، بافت ها را مکش می کنند.

علل و درمان منوراژی با داروهای گیاهی علل و درمان منوراژی با داروهای گیاهی

هیسترکتومی: زنانی که از علائم منوراژی رنج می برند و قصد  باردار شدن ندارند، می توانند از طریق روش به حذف و برداشتن کامل رحم، اقدام کنند. پس از هیسترکتومی، چرخه قاعدگی زن متوقف شده و دیگر نمی تواند باردار شود. این روش تحت بیهوشی عمومی انجام می شود و نیاز به بستری دارد.

نبض ما- مترجم: مهناز ضحاکی

.

منبع : nabzema.ir