آکاایران: رفع اختلالات هورمونی با این قرص

تاریخ ایجاد : 
10:03 1396/11/14
هورمون های زنانه نقش بسیار مهمی در دوران مختلف زندگی دختران و زنان داشته و تغییرات غیرطبیعی در آنان می تواند باعث پدید آمدن مشکلات موقت، طولانی و دائم شود.
ماهنامه دنیای زنان: هورمون های زنانه نقش بسیار مهمی در دوران مختلف زندگی دختران و زنان داشته و تغییرات غیرطبیعی در آنان می تواند باعث پدید آمدن مشکلات موقت، طولانی و دائم شود.
بعضی از این عوامل قبل از قاعدگی رخ می دهند، مانند حساسیت پستان ها، خستگی، نفخ، دل درد و تغییرات خلق و خو. بعضی از این عوارض هنگام قاعدگی رخ می دهند، مانند دردها، پریود سنگین و لکه بینی. بعضی از این عوارض هنگام یائسگی پدیدار می گردند، مانند گرگرفتگی، تعریق، پوکی استخوان، عوارض قلبی، چاقی و مشکلات روحی. همچنین بعضی عوارض ممکن است در هر سنی ایجاد شوند، مانند نامنظم شدن پریود، قطع پریود، آکنه (جوش صورت)، پرمویی صورت، کیست و فیبروم رحم و تخمدان. متاسفانه بسیاری از خانم ها از علت بروز این علائم در خود بی خبرند و ممکن است به علت دیر مراجعه کردن به متخصصان مشکل آنها روز به روز بیشتر شود. 
همچنین بسیاری از مسائل روحی روانی که منجر به افسردگی، انزواطلبی، دلهره، ترس و تشویش می شود می تواند مربوط به اختلالات هورمونی باشد که از آن بی اطلاعند. تا ده سال قبل بهترین روش درمان مشکلات ذکر شده بالا استفاده از هورمون های شیمایی بود ولی به دلیل عوارض جانبی این گونه داروها که شامل ریزش مو، چاقی، سرطان زایی و عوارض قلبی می باشند مصرف آنها در جهان بسیار محدود شده است. البته متاسفانه مصرف هورمون های شیمایی هنوز در ایران به قوت خود باقی است. از طرفی تحقیقات دانشمندان جهان برای جایگزین نمودن داروهای گیاهی به جای هورمون های شیمیایی باعث کشف گیاه زنان با نام علمی Vitex agnus castus شد که از قدیم برای رفع اختلالات هورمونی زنانه مصرف می شده است.
 
 

 
 
میوه های این گیاه که تا صد سال قبل (زمانی که هنوز هورمون های شیمیایی وجود نداشتند) برای اختلال هورمونی زنان مصرف می شد، امروز توسط بیش از 80 کارخانه داروسازی به صورت قطره و قرص تولید و در حال استفاده وسیع در اکثر کشورهای جهان به جای هورمون های شیمیایی است. این گیاه که بومی ایران می باشد توسط دو دانشمند ایرانی به نام های الکندی و السمرقندی برای اختلالات هورمونی زنان در 800 سال قبل مورد استفاده بوده و بسیاری از کتب و مقالات جهان راجع به این دو دانشمند و این  موضوع صحبت نموده اند. خوشبختانه داروی تهیه شده از این گیاه به صورت قرص و قطره در سه سال گذشته در ایران شروع شده و به نام ویتاگنوس (Vitagnus) می باشد.
 
موارد مصرف

• رفع عوارض PMS. از جمله سردرد، خستگی، عدم تمرکز، نفخ، درد و اسپاسم، اضطراب، افسردگی، تغییرات خلق و خو و تحریک پذیری.
• رفع عوارض LFD. از جمله پریود سنگین، لکه بینی، قطع قاعدگی و قاعدگی های مکرر.
• رفع عوارض یائسگی: از جمله گرگرفتگی، تعریق، اضطراب، تغییر خلق و خو، شکنندگی ناخن، خشکی پوست، پوکی استخوان و عوارض قلبی.
• کنترل و جلوگیری از پیشرفت و خونریزی حاصل از فیبروم رحمی.
• کنترل کیست پستان و تخمدان.
• کنترل و درمان آکنه.
ازدیاد شیر مادران شیرده
• کنترل چاقی با منشأ هورمونی
• نازایی به علت LFD

میزان مصرف

روزی دو قرص و در صورت احتیاج می تواند تا روزی 4 قرص مصرف شود (بهتر است در دو نوبت مصرف شود) دوره درمان برحسب احتیاج از حداقل 4 ماه تا چندین سال می باشد. دارو را می توان از هر زمان شروع و یا قطع نمود. قرص ویتاگنوس برعکس هورمون های شیمیایی در زمان پریود باید مصرف شود.

عوارض جانبی

در 1 تا 2 درصد خانم ها باعث خارش پوست، تهوع و اسهال می شود. در 2 تا 3 درصد خانم ها باعث افزایش خونریزی ماهیانه در دو تا سه ماه اول مصرف می شود. این موارد گذرا بوده ولی در صورت تداوم و تشدید از مصرف خودداری گردد. ویتاگنوس دارای عوارض جانبی هورمون های شیمیایی نمی باشد.

نکات قابل توجه:

• دارو دیر اثر بوده و ممکن است در ماه اول از اثر ضعیفی برخوردار باشد.
• دارو قابل مصرف از دختران جوان تا زنان مسن می باشد.
• قرص و قطره ویتاگنوس در اختیار کلیه داروخانه های ایران قرار می گیرد و فاقد نسخه به مصرف کنندگان ارائه می شود.
 
.

منبع : new.ksabz.net