آکاایران: تغذیه روزهای اول بارداری

آکاایران: بیشتر خانم ها از باردار بودن خود اطلاع ندارند تا زمانی که اولین قاعدگی خود را از دست می دهند و آزمایش بارداری انجام می دهند. در این زمان، بعد از آزمایش بارداری شما حدود دو تا سه هفته از بارداریتان گذشته است.
آیا سایت ها و کتاب هایی که درباره بارداری خوانده اید ماه اول بارداری، ماه دوم بارداری و ماه سوم بارداری  را مهم ترین زمان بارداری می دانند؟ آیا مصرف غذاهای بیرون، مسافرت و رابطه جنسی خطرناک است و شما پیش از اطلاع از بارداری همه این کارها را انجام داده اید؟ آیا استرس دارید و نگرانید؟ 

جای نگرانی نیست:

آرام باشید. بارداری که بعد از هفته دوم بارداری تا هفته هشتم بارداری  تشخیص داده شود، به فرزندی سالم ختم می شود. علائم هفته اول بارداری را باید بشناسید.  اما در اینجا سوالاتی در باره مواد مصرفی در این ماه و رژیم غذایی شما مطرح است.

رژیم غذایی ماه اول بارداری: درماه اول بارداری چه بخوریم؟

ماه های اول  بارداری همراه با حالت تهوع، استفراغ، سردرد، سوزش نوک پستان، گرفتگی عضلات و خواب سنگین همراه است. در خانم های مختلف این علائم در ماه های متفاوت و با ترتیب متفاوت بروز می کند. برخی علائم اصلا ظاهر نمی شوند. 

در تمام موارد باید به رژیم غذایی سالم توجه داشت. بنابراین موادغذایی که در ادامه ذکر شده است را در رژیم غذایی خود جای دهید:

موادغذایی سرشار از فولات  در ماه اول بارداری

حتی اگر پزشک به شما مکمل های فولیک اسید داد، باز هم از غذاهای سرشار از فولات غافل نشوید. غذاهای سرشار از فولات شامل پرتقال، سیب زمینی، بروکلی، تخم مرغ، لوبیا، سبزیجات و .. می باشند.

ویتامین ب شش در ماه اول بارداری

این ویتامین در ماه اول بارداری بسیار مهم است زیرا از اسهال و استفراغ جلوگیری می کند. اسهال و استفراغ مهمترین مشکل است. به جای مصرف قرص برای جلوگیری از اسهال و استفراغ رژیم غذایی حاوی این ویتامین را مصرف کنید. مواد غذایی مناسب شامل: کره بادام زمینی، حبوبات، موز، آجیل و ... می باشند.

میوه ها در ماه اول بارداری

میوه ها موادغذایی خوبی هستند که حاوی همه چیز به غیر از چربی هستند. این مواد در طول بارداری رژیمی مناسب هستند. میوه ها سرشار از ویتامین، آب و آنتی اکسیدان هستند. برخی میوه ها حاوی فیبر نیز هستند. حداقل روزی سه میوه بخورید. 

محصولات لبنی در ماه اول بارداری

اگر می توانید شیر را هضم کنید، سرشار از پروتئین، ویتامین، کلسیم، آب، چربی های سالم، فولیک اسید و ویتامین د است. محصولات لبنی مانند ماست و پنیر نیز مانند شیر هستند. روزانه یک لیتر از محصولات لبنی مصرف کنید. 

گوشت در ماه اول بارداری

تقریبا تمام گوشت ها به جز گوشت خوک در ماه اول بارداری مجاز هستند. غذاهای دریایی هم باید در این مدت خورده نشوند. گوشت خوک اگر کمی ناپز باشد حاوی ویروس ها و باکتری های خطرناکی است. غذاهای دریایی حاوی متیل جیوه هستند که باعث اختلال در رشد جنین می شود. جدا از این مواد، تمام گوشت های دیگر برای ماه اول بارداری مناسب هستند زیرا منابعی سرشار از پروتئین و ویتامین هستند.

غذاهای سرشار از آهن در ماه اول بارداری

آهن عنصری معجزه گر در حفظ جریان خون ثابت برای مادر و جنین است. جنین نیاز به خون غنی از آهن دارد تا موادغذایی و اکسیژن را به او برساند. از آنجایی که پزشک تا چهار ماهگی مکمل های آهن تجویز نمی کند، غذاهای سرشار از آهن مصرف کنید. این غذاها شامل جو، لوبیا، میوه های خشک، مرغ، ماهی تن و ... می باشند.

غذاهای شیرین در ماه اول بارداری

در ماه های اول افزایش وزن نخواهید داشت و نیازی نیست برای دو نفر غذا بخورید. اگر چه کربوهیدارت و قند ضروری است تا کالری اضافی موردنیاز را تامین کنند. از  قندهای طبیعی و غیر ترکیب استفاده کنید تا انرژی لازم را تامین کنید. میوه های تازه، پنکیک، آبمیوه های تازه، پودینگ و .. مصرف کنید.

ماه اول بارداری: چه چیزی نباید خورد

ماه اول بارداری می گذرد و شما هیچ توجهی به آن نمی کنید. بنابراین به راحتی موادی که نباید مصرف کنید فراموش می شوند. اما اگر موادی که به فرزند آسیب برسد مصرف کنید عذاب وجدان می گیرید. در اینجا موادغذایی که باید در ماه اول از خوردن آنها اجتناب کنید ذکر شده است:

موادغذایی که باعث انقباض می شوند: 

مادران و مادربزرگ ها همیشه شما را از خوردن میوه هایی مانند آناناس و پاپایه در ماه اول بارداری منع کرده اند. این مواد غذایی باعث انقباض می شود و باعث سقط جنین و یا گرفتگی شدید عضله می شوند.

غذاهای دریایی

همان طور که گفته شد غذاهای دریایی حاوی مقدار زیادی متیل جیوه هستند که به شدت به مغز جنین آسیب می رساند. هنگامی که قصد بچه دار شدن دارید از مصرف این موادغذایی دوری کنید. 

پنیر نرم 

از هرگونه پنیر نرمی خودداری کنید. این پنیرها از شیر غیر پاستوریزه تولید شده و حاوی سم و باکتر ی است. همچنین پنیر نرم حاوی گاز است.

غذاهای فرآوری شده

در ماه اول بارداری باید از غذاهای فرآوری شده دوری کرد مانند آبمیوه ها، شیر فشرده و ...زیرا این موادغذایی حاوی باکتری هستند. به جای آن از آبمیوه خانگی و سالاد میوه مصرف کنید. 

.

منبع : ooma.ir