آکاایران: ارتباط گرد و خاک فرش و ایجاد آلرژی در نوزادان

آکاایران: ارتباط گرد و خاک فرش و ایجاد آلرژی در نوزادان

قرار گرفتن در معرض میکروب ها و ذرات حاملِ آلرژن مانند گرد وخاک فرش در زندگی نوزادان، نقش مهمی در رشد و نمو و محافظت در برابر آسم و بیماری های آلرژیک دارد.
ارتباط گرد و خاک فرش و ایجاد آلرژی در نوزادان
به گزارش روزنامه پزشکی ایران ، یکی از موارد حساسیت زا موجود در اطراف نوزادان گرد وخاک فرش است . فرشی که همه روزه نوزادان با آن در ارتباط هستند .هنگامی که کودک در تماس با مواد حساسیت زا از قبیل گرد وخاک فرش قرار می گیرد بدن او به اشتباه این مواد را دشمن فرض می کنند و در برابر آن گارد دفاعی می گیرد و برای مبارزه با آن هیستامین تولید می کند .

گرد و خاک فرش باعث بروز حساسیت در نوزادان می شود

جای تعجب نیست، اگر بگوییم فرش های خانه شما منبع گسترده ای از خاک، آلرژن ها و میکروب ها است. هم زمان با راه رفتن ما بر روی فرش، بسیاری از این ذرات به هوا پرتاب می شوند که برخی از دانشمندان را به تعجب واداشته است که چه مقدار از این مواد وارد بدن انسان می شود؟ دانشمندان برای بررسی دقیق این مساله، کودکی را مثال زدند که تازه به صورت چهار دست و پا حرکت می کند و اصطلاحاً روی زمین می خزد .
فرزندان انسان قبل از اینکه بتوانند کامل بایستند، چندین ماه با دست و پا می خزند و محیط اطراف شان را کاوش می کنند. اما آن ها در مقایسه با بزرگسالان کوچک هستند، بنابراین احتمال دارد که گرد و خاک کمتری به هوا بفرستند. برای رسیدن به پاسخ، گروهی از محققان آمریکایی و فنلاندی ابتدا به کودکی نیاز داشتند که بتواند بارها و بارها روی فرشِ درون محیط محفظه هوای کنترل شده ای بخزد . بنابراین، آن ها پیش رفتند و چیزی ساختند.

خطرات گرد و خاک فرش بر سلامت نوزاد
در حالی که ما از این تلاش های ارزشمند که منجر به ساخت آن کودک رباتیک شد قدردانی می کنیم، چیزی که خیلی غیرطبیعی است، این است که باید کاملاً محتاط و هوشیار باشیم. با این وجود، نوزاد خزنده ی مکانیکی ساده ی این گروه که حاوی تعدادی حسگر هوا است، فاقد توجه به ظاهرش، در مجموع 25 آزمایش خزش بر روی پنج فرشِ خانه های مسکونی واقعی در هلسینکی را با موفقیت پشت سر گذاشت. برای مقایسه ی داده ها، محققان همچنین داوطلبی بالغ مجهز به لباس کامل و ماسک فیلتردار را آماده کردند تا 25 آزمایشِ دیگرِ راه رفتن را با مدت زمان مشابه و در شرایط مشابه انجام دهد .
پژوهشگر ارشد، «براندون بوور» از دانشگاه پوردو توضیح می دهد: «ما از دستگاه های پیشرفته ی افسانه ای برای ردیابی ذرات بیولوژیکی شناور در هوای اطراف نوزاد، در زمان واقعی، به صورت ثانیه به ثانیه استفاده کردیم.» آن چه محققان یافتند این بود که به ازای هر کیلوگرم وزن بدن، نوزادان هم مانند بزرگسالان چهار برابر ذرات بیولوژیکی که از فرش به هوا رفته را استنشاق می کنند؛ غلظت این ذرات هوازی در اطراف نوزاد می تواند تا حدود 20 برابر بیشتر باشد. بور می گوید: «آن ها واقعا با خزیدن در اطراف خود، این ابر غلیظ میکروبی را ایجاد می کنند.» اما قبل از اینکه شما در مورد سلامت نوزاد رباتی یا نوزاد در حال خزیدنِ خودتان منقلب شوید، محققان می گویند آن قدرها هم که بد به نظر می رسد، نیست .
بور می گوید : « بسیاری از مطالعات نشان داده است که قرار گرفتن در معرض میکروب ها و ذرات حاملِ آلرژن در این بخش از زندگی، نقش مهمی در رشد و نمو و محافظت در برابر آسم و بیماری های آلرژیک دارد.» آنچه که او به آن اشاره دارد، مفهومی به نام «مکانیسم دوستان قدیمی» است که ایده ای پیشرو در میان متخصصان آلرژی است که نشان می دهد، وقتی در اوایل زندگی در معرض طیف متنوعی از میکروب های بسیار مضر قرار بگیریم، به ما کمک می کند تا سیستم ایمنی منظمی توسعه دهیم .

گرد و خاک فرش و افزایش خطر آلرژی نوزادان
به طور کلی، این گروه واقعاً به سیستم تازه طراحی شده ی خود افتخار می کند که به ما امکان می دهد اطلاعات بیشتری در موردِ بودنِ نوزادان در معرض میکروب ها بدانیم و محققان امیدوار هستند که در این زمینه کار خود را ادامه دهند . فقط امیدوار باشیم که دستگاه اندازه گیری بعدی آن ها، کمتر ترسناک باشد .

ازبین بردن گرد و غبار و کاهش حساسیت کودک

رختخواب و بالش کودک خود را با پارچه نفوذناپذیر رویه کنید. این پارچه را در فروشگاه های لوازم آلرژی می توانید پیدا کنید. برخلاف پارچه های پلاستیک، این پارچه نه چروک می شود و نه خش خش می کند. به جای پتوی پرزدار نیز از لحاف روکش دار استفاده کنید .
هر هفته یکبار رختخواب او را با آب داغ بشویید. بهتر است دمای آب تا 130 درجه فارنهایت بالا باشد .
از وسایلی که از پوست حیوانات تهیه شده اند در اتاق کودک استفاده نکنید زیرا به شدت خاک به خود می گیرند. اگر فرزندتان اسباب بازی ای دارد که پرز یا موی حیوانات دارد و نمی تواند از آن دل بکند، آن را نیز هفته ای یک بار با آب داغ بشویید یا یک شب تا صبح در فریزر بگذاری تا یخ بزند .
هر هفته یک بار خانه را جاروبرقی بکشید و گردگیری کنید اما سعی کنید در آن زمان کودک در خانه یا اتاق نباشد. گردگیری باعث بلند شدن گرد و غبار در هوا می شود اما با دستمال یا جاروی خیس اگر این کار را انجام دهید خاک کمتری ایجاد می شود .
اگر کودک شما حساسیت شدید به گرد و خاک دارد، به جای استفاده از فرش، کف خانه را با پارکت چوبی یا پلاستیکی بپوشانید .مجله علمی ایلیاد

.

منبع : pezeshk.us