bxs1

بستن لوله ها و باز شدن مجرا در زن و مرد تا ۸۰ درصد موارد موفقیت آمیز گزارش شده است. در حال حاضر بیش از ۱۳۰ میلیون از خانم ها و ۵۰ میلیون از آقایان در دنیا از روش بستن لوله ها استفاده کرده اند. در ایران نیز این برنامه از سال ۱۳۶۹ آغاز شده و مورد استقبال فراوانی قرار گرفته است. این عمل در کشور با رضایت زوجین انجام می پذیرد.

روش های بستن لوله در خانمها متنوع است و برحسب امکانات می توان آنها را به کار برد. در شیوه انجام عمل، بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی انجام می گیرد، ولی انجام عمل در آقایان معمولاً نیاز به بیهوشی عمومی ندارد. همچنین احتیاج به بستری کردن شخص نیست و پس از ۱۰ تا ۱۵ دقیقه پس از عمل، شخص می تواند ترخیص گردد.

آکاایران: آشنایی با روشهای جراحی برای پیشگیری از بارداری

بعد از جـراحـی توصیه می شود که دو تا سه روز استراحت مطلق صورت پذیرد و به مدت یک هفته نیز فعالیتهای سبک انجام شود. فعالیت جنسی را می توان وقتی که خانم احساس راحتی می نماید (معمولا بعد از ۷ روز) دوباره از سر گرفت. خانمهایی که جـراحـی آنها از طریق مهبل انجام می شود لازم است به مدت ۱۴ روز چیزی را در داخل مهبل خود نکنند تا از بروز عفونت جلوگیری شود.

بستن لوله های رحم در زنان یک عمل جـراحـی نسبتا ساده است و این کار را می توان هم با استفاده از بیهوشی عمومی و هم با استفاده از بی حسی موضعی انجام داد. دو روش جـراحـی که امروزه بیشتر از آنها استفاده می شود عبارتند از:

۱= مینی لاپاراتومی

۲= لاپاراسکوپی

دیگر روشهای جـراحـی برای بستن لوله های رحم شامل لاپاروتومی، کولپوتومی، کولدوسکوپی، هیستروسکوپی و هیسترکتومی می باشد. هر کدام از این روشها دارای معایب و مزیت هایی می باشند. شما می توانید با مشورت با پزشکتان بهترین روش را برای بستن لوله ها انتخاب نمایید.

در طریقه جـراحـی لاپاروسکوپی، شکم را با گاز دی اکسید کربن پر می کنند به صورتی که حفره شکم به صورت یک بادکنک از رحم و لوله های رحم جدا می شود. سپس جراح با ایجاد یک برش کوچک در زیر ناف، دستگاه لاپاروسکوپ را که شبیه یک تلسکوپ می باشد را از این سوراخ وارد بدن می کند.

و در آخر هم یک برش کوچک دیگر، درست در بالای خط رویش موهای عانه ایجاد می گردد تا از طریق آن دستگاهی که برای بریدن، دوختن یا سوزاندن لوله ها مورد استفاده قرار می گیرد وارد بدن شود. تمام مدت زمان جـراحـی حدود سی دقیقه طول خواهد کشید.

.

منبع : niksho.com