آکاایران: کار کردن طبیعی شکم نوزاد، چندبار در روز است؟

بارداری و نوزاد

کار کردن طبیعی شکم نوزادان با شیر مادر یکی از سوال های مادران است و مادران جوان باید بداند شکم نوزاد چند بار در روز باید کار کند.
کار کردن شکم نوزاد تا چه حدی طبیعی است
زیاد کار کردن شکم نوزاد، به نوع تغذیه نوزاد، وابسته است. در صورتی که نوزاد از شیر مادر تغذیه کند، اگر در طول روز بین 8-7 بار مدفوع کند، جای نگرانی موجود نیست اما در صورت دفع مدفوع بیش از آن، بهتر است به متخصص مراجعه شود. در این مقاله درباره زیاد کار کردن شکم نوزاد و تعداد دفعات طبیعی آن توضیحاتی آورده شده است.
الگوی دفع مدفوع شیرخواران با یکدیگر متفاوت است. این تفاوت تا حدی است که ممکن است برخی نوزادان پس از هر وعده خوردن شیر مادر، دفع مدفوع دارا باشند و یا برخی دیگر از نوزادان یک تا دو بار در هفته مدفوع خود را دفع کنند.کار کردن شکم نوزاد

آیا دفعات کار کردن شکم نوزاد مهم است؟
دفعات کار کردن شکم نوزاد اهمیت ندارد، مهم قوام آن است. در نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می شوند، ممکن است شکم نوزاد در روز 5-4 بار کار کند، یا هر 5-4 روز یک بار کار کند و مشکلی هم ندارد. مگر در صورتی که مدفوع رنگ و شکل سبز و بلغمی به خود بگیرد. این نشانه اختلال در هضم و جذب گوارش است.
ملاک برای ارزیابی وضعیت نوزاد، وزن گیری نوزاد است. همچنین بی قراری و زور زدن نوزاد حین مدفوع تا حد زیادی به دردهای کولیکی مربوط می شود که بتدریج رفع خواهد شد.

کار کردن طبیعی شکم نوزاد، چندبار در روز است؟
تعداد دفعات طبیعی مدفوع نوزادان مختلف، متفاوت می باشد. در چند روز اول پس از تولد، نوزاد شما ممکن است چهار یا پنج بار دفع مدفوع داشته باشد و رنگ مدفوع نوزاد، تیره، قیری شکل، سیاه و متمایل به سبز است. این ممکن است 2 تا 3 روز اول تولد ادامه داشته باشد.

در طول شش هفته اول، دفع مدفوع به میزان 2 تا 5 بار در روز در کنار وزن گیری نوزاد، نشانه دریافت کالری کافی توسط نوزاد است. پس از شش هفته، طبیعی است که برخی از نوزادان دفع مدفوع کمتری دارا باشند، هر چند ممکن است در برخی دیگر این تعداد دفع مدفوع همچنان ادامه داشته باشد.
اینکه فرزندتان چند بار در روز مدفوع داشته باشد، چندان مهم نیست، با این حال، این مسئله برای مادران جوان گاهی نگران کننده است. بعد از 6 ماهگی بیش از 4 بار مدفوع در روز زیاد است و کمتر از یک بار در 3 یا 4 روز برای کودکی که با شیر مادر تغذیه می کند، کم است و کمتر از یک بار در روز برای کودکان بالای 2 سال بسیار کم محسوب می شود. به طور کلی بهتر است مدفوع به صورت تدریجی و باثبات باشد.
بسیاری از نوزادان بلافاصله بعد از غذاخوردن، مدفوع می کنند که این ناشی از رفلکس معده-روده می باشد. این مسئله باعث می شود وقتی معده پر شود، سیستم گوارشی فعال گردد. نوزادان 3 تا 6 هفته ای و برخی از نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند، حتی اگر یک بار در هفته دفع مدفوع دارا باشند هم طبیعی است، زیرا شیر مادر مقدار کمی مواد زائد دارد، بنابراین مدفوع نکردن نوزاد، نشانه یبوست نیست و نوزاد به طور ثابت وزنش زیاد می شود. اگر نوزاد از شیر خشک تغدیه می کند، باید حداقل روزی یک بار دفع مدفوع داشته باشد.

اگر کودک شما تنها یک بار در هفته دفع مدفوع داشته باشد نگران نباشید او یبوست ندارد مگر اینکه مدفوعش سخت و خشک باشد. در حالت عادی مدفوع باید کاملاً شل و نرم بوده و هیچ گاه نباید گلوله گلوله، سفت و مانند نخود باشد. اگر نوزاد به علت سفتی مدفوع، زور بزند و تعداد دفعات دفع مدفوع نیز کمتر از حد طبیعی باشد، ممکن است دچار یبوست شده باشد و بهتر است به پزشک متخصص اطفال مراجعه کنید.
کودک تا 6 ماه ابتدایی زندگی به طور انحصاری از شیر مادر تغذیه می کند و زمانی که شروع به خوردن مواد غذایی (جامد) می کند (بین 6 تا 8 ماهگی) مدفوع او سفت تر شده و بوی تندتری می دهد. تعداد دفعات دفع مدفوع کودک هم، کمتر و به بزرگسالان شبیه تر می شود.

در صورت زیاد کار کردن شکم نوزاد چه کنیم؟
زیاد کار کردن شکم نوزاد، به این که کودک از چه چیزی در طول روز تغذیه می کند، وابسته است. در صورتی که نوزاد از شیر مادر تغذیه کند، اگر در طول روز و به طور معمول بین 8-7 بار مدفوع کند مشکلی ایجاد نمی شود و جای نگرانی موجود نیست. اما در صورت زیاد کار کردن شکم نوزاد (بیش از این تعداد دفعات که به آن اشاره شد) و در صورتی که تغذیه نوزاد هم از شیر مادر نباشد، بهتر است به یک متخصص گوارش نوزادان مراجعه کنند.

در زمان دفع مدفوع نوزاد به چه چیزی توجه کنیم؟
مسئله مهم در هر حالتی این است که مدفوع نوزاد شما پس از دفع شدن نرم و قابل دفع باشد. اگر مدفوع بیش از حد سفت و خشک باشد، نشان از یبوست نوزاد است و شما به عنوان پدر یا مادر باید به فکر راه درمان و کمک به نوزاد باشید. باید به قوام، رنگ و محتویاتی که در مدفوع وجود دارد، توجه کرد. از طرفی هیچ وقت نگران سرریز کردن پوشک نباشید. مدفوع شیرخوار اگر شل و آبکی باشد ولی کودک شما وزنش اضافه شود، جای نگرانی نیست.
شیرخوار تازه متولد شده اصولاً پس از هر بار شیر خوردن دفع مدفوع دارد. این الگوی دفع مدفوع به طور میانگین 10-6 بار در طول روز تکرار خواهد شد. اما پس از 6-3 هفته یا بیشتر دفع مدفوع آن ها عادی شده و تعداد دفعات دفع مدفوع آن ها کمتر می شود. در صورت کم تر بودن دفع مدفوع از حالت عادی جای نگرانی نیست. فقط در صورت مشاهده تغییرات ناگهانی و شدید در مدفوع باید راه درمانی ویژه ای را در نظر بگیرید و یا به پزشک مراجعه کنید.

نکاتی درباره مدفوع نوزاد
مدفوع نوزادتان چه رنگی است؟
یکی از کارها یی که مادران باید برای نوزادشان انجام دهند، بررسی مدفوع او است.

معمولا نوزادان سالم در یکی دو روز اول بعد از تولد، یک مدفوع سبز تیره ی چسبنده که “مکونیوم” نام دارد، دفع می کنند.

پس از آن، در نوزادانی که شیر مادر می خورند، دلمه های شیر در مدفوع دیده می شود و رنگ آن معمولا زرد و کمی آبکی است.

باید توجه کرد که در مدفوع نوزاد سالم نباید هیچ گونه خلط، بلغم یا خون دیده شود.

مدفوع نباید بیش از اندازه آبکی باشد، ضمن اینکه در یک نوزاد طبیعی، مدفوع هیچ گاه سفت و خشک نیست، بلکه باید کاملا شل و نرم باشد و هیچ گاه نباید مدفوع گلوله گلوله سفت دفع کند.

مادر باید به قوام، رنگ و محتویاتی که غیر از شیر در مدفوع وجود دارد، توجه کند.

.

منبع : pezeshk.us