آکاایران: مجموعه: بارداری و زایمان

آکاایران: اکلامپسی چیست/ علائم و راههای پشگیری و درمان از آن eclampsia3

علت دقیق برای پره اکلامپسی هنوز هم به طور کامل شناخته شده نیست

 

بروز پره آکلامپسی در طی یک بارداری لزوماً به معنی تکرار آن در بارداری های بعدی نیست ، ولی با یک بار بروز، خطر عود آن در بارداری های بعدی افزایش می یابد.

اکلامپسی چیست؟

اکلامپسی (به انگلیسی: Eclampsia) آغاز حملات تشنج در زنان دارای پره اکلامپسی است که پیشتر این اختلال چند ارگانی ناشی از حاملگی با نشانه های افزایش فشار خون و پروتئینوری یا دفع پروتئین در ادرار خود را نشان داده است. حمله تشنج می تواند پیش، در هنگام و یا پس از زایمان رخ دهد.

 

علت پره اکلامپسی چیست؟

علت دقیق برای پره اکلامپسی هنوز هم به طور کامل شناخته شده نیست با این حال، شرایط پزشکی خاص مانند دیابت و فشار خون بالا می تواند مقدار جریان خون به جفت را محدود کند این تغییرات جریان خون می تواند باعث وارد شدن مقادیر بالایی از پروتئین های جفت به داخل جریان خون شود که می تواند سبب پره اکلامپسی شود.

 

عوامل تشدید کننده اکلامپسی

·تغذیه نامطلوب

 · دیابت شیرین

 · بالا بودن فشار خون قبل از بارداری

 · بیماری های مزمن کلیه

 · اختلالات ایمنی ، نظیر لوپوس

 · بارداری اول

· بروز پره آکلامپسی در طی یک بارداری لزوماً به معنی تکرار آن در بارداری های بعدی نیست ، ولی با یک بار بروز، خطر عود آن در بارداری های بعدی افزایش می یابد.

·چاقی

 ·بارداری دوقلو یا چندقلو

 ·سابقه خانوادگی پره اکلامپسی یا آکلامپسی

علایم شایع پره اکلامپسی

 علل پره اکلامپسی
تغذیه نامطلوب می تواند در بیماری اکلامپسی موثر باشد

پره اکلامپسی خفیف:

• افزایش قابل توجه فشار خون ، حتی اگر هنوز در محدوده طبیعی قرار داشته باشد.

• ورم صورت ، دست ها و پاها که هنگام صبح شدیدتر است .

• افزایش وزن بیش از حد معمول (بیش از نیم کیلوگرم در هفته در سه ماهه آخر بارداری )

پره اکلامپسی شدید:

♦ تداوم افزایش فشار خون

♦ تداوم ورم صورت و اندام ها

♦ تاری دید

♦ سردرد

♦ تحریک پذیری

♦ درد شکم

اکلامپسی:

* تشدید علایم فوق

* انقباضات عضلانی

* تشنج

* اغما

پیشگیری از پره اکلامپسی

 

 پره اکلامپسی چیست
در برخی از زنان استفاده از مکمل کلسیم برای پیشگیری از اکلامپسی مفید است

 

پژوهشگران در حال مطالعه برای راه های پیشگیری از پره اکلامپسی هستند اما تا کنون، هیچ استراتژی روشن پدید نیامده است. خوردن نمک کمتر، تغییر در فعالیت های خود، محدود کردن کالری، مصرف سیر و یا روغن ماهی خطر را کاهش نمی دهد.

 

مفید بودن افزایش مصرف ویتامین C و E نشان داده نشده است و تحقیقات بر روی ویتامین D در حال پیشرفت است. با این حال در بعضی از موارد، شما ممکن است قادر به کاهش خطر ابتلا به پره اکلامپسی باشید با:


- آسپرین با دوز پایین : اگر شما در حاملگی های قبلی پره اکلامپسی داشتید که در نتیجه قبل از هفته 34 بارداری منجر به زایمان شده است و یا ابتلا به پره اکلامپسی در بیش از یک حاملگی قبلی دارید دکتر شما ممکن است توصیه  به مصرف دوز پایین آسپرین بین 60 و 81 میلی گرم روزانه شروع با تاخیر در اوایل سه ماهه سوم نماید.


- مکمل های کلسیم: در برخی از جمعیت ها، زنانی که کمبود کلسیم قبل از بارداری دارند و در دوران بارداری به اندازه کافی نمی توانند کلسیم را از طریق رژیم غذایی خود دریافت کنند ممکن است از مکمل های کلسیم برای جلوگیری از ابتلا به پره اکلامپسی بهره مند شوند.
این مهم است که شما هیچ کدام از داروها، ویتامین ها یا مکمل ها را نباید فاقد مشورت با دکتر خود مصرف کنید.

 

قبل از اینکه باردار شوید به خصوص اگر شما در حاملگی قبلی پره اکلامپسی داشتید یک ایده خوب این  است که اگر اضافه وزن دارید وزنتان را کاهش دهید و مطمئن شوید که اگر دیابت دارید به خوبی کنترل می شود.

 

هنگامی که شما حامله هستید از خود و کودکتان از طریق مراقبت های اولیه و به طور منظم قبل از تولد مراقبت کنید. اگر پره اکلامپسی زود تشخیص داده شود برای جلوگیری از عوارض و ایجاد بهترین انتخاب برای شما و کودکتان همکاری شما با پزشکتان لازم است.

 

عواقب مورد انتظار در عارضه اکلامپسی

اکلامپسی اگر تشخیص داده شود و در سراسر بارداری درمان شود، معمولاً فاقد عارضه ای و در عرض هفت روز پس از زایمان برطرف می شود. پره آکلامپسی شدید و عوارض ناشی از فشار خون بالا همچنان یک عامل مهم دخیل در مرگ ومیر مادران محسوب می گردد. اگر زایمان پیش از موعد رخ دهد، احتمال زنده ماندن نوزاد بستگی به میزان بلوغ جسمی او دارد. مرگ جنین در این شرایط شایع است .

 

عوارض احتمالی اکلامپسی

¤ سکته مغزی

¤ تشنج

¤  ادم ریه

¤ نارسایی کلیه

¤  افزایش خطر بروز فشار خون بالای غیرمرتبط با بارداری پس از 30 سالگی

 

چگونه پره اکلامپسی تشخیص داده می شود؟

 

 بیماری اکلامپسی
از نشانه های تشخیص اکلامپسی فشار خون بالا می باشد


ο پروتئین ( پروتئین در ادرار ).

 

ο نمونه ادرار 24 ساعت جمع آوری شده و مقدار پروتئین موجود در آن می تواند نشانه ای از شدت بیماری باشد.

 

ο آزمایش خون  برای چک کردن کبد و کلیه ها و لخته شدن خون انجام می شود.

 

ο سونوگرافی جنین: بر پیشرفت کودک از نزدیک نظارت خواهد شد و مطمئن می شوند که او به درستی در حال رشد است.

 

ο فشار خون بالا: فشار خون زن خیلی بالا است. فشار خون 140/90  میلی متر جیوه در دوران بارداری غیر طبیعی است.

 

ο تست فاقد استرس: دکتر چک می کند که چگونه ضربان قلب کودک به حرکت واکنش نشان می دهد اگر ضربان قلب را افزایش می دهد 15 ضربه یا بیشتر در یک دقیقه به مدت حداقل 15 ثانیه دو بار، برای هر بیست دقیقه نشانه ی آن است که همه چیز احتمالا خوب است.

 

درمان پره اکلامپسی چیست؟

پره اکلامپسی تا زمانی که کودک به دنیا نیاید درمان نمی شود. تا زمانی که فشار خون مادر پایین نیاید او در معرض خطر بیشتر سکته مغزی، خونریزی شدید، جداشدن جفت و تشنج می باشد.

 

در برخی موارد، به خصوص اگر پره اکلامپسی در اوایل آغاز شده باشد زایمان ممکن است بهترین گزینه برای جنین نباشد. زنانی که در حاملگی های قبلی پره اکلامپسی داشته اند باید در جلسات قبل از تولد بیشتر شرکت کنند.

 

در عارضه اکلامپسی داروهای زیر ممکن است توصیه شوند:
 داروهای مورد استفاده برای کنترل فشار خون مزمن بالا در دوران بارداری عبارتند از:

 * داروهای ضد فشارخون : برای کاهش فشار خون تجویز می شود.
* متیل دوپا.
* نیفدیپین.
* هیدرالازین: این دارو داخل وریدی به سرعت برای کاهش فشار خون به شدت بالا در دوران بارداری استفاده می شود. 

* لابتالول: این دارو داخل وریدی به سرعت برای کاهش فشار خون به شدت بالا در بیمارستان است این داروی خوراکی برای کنترل فشار خون بالا در دوران بارداری نیز داده میشود.


* کورتیکواستروئیدها : اگر مادر مبتلا به سندرم HELLP یا پره اکلامپسی باشد، این داروها ممکن است کارکرد پلاکت و کبد را فراهم کنند که طول بارداری را افزایش می دهد.

 * ضد تشنج ها : در موارد شدید، به منظور جلوگیری از تشنج برای اولین بار، دکتر ممکن است سولفات منیزیم تجویز کند.

 

استراحت: اگر تا زمان زایمان مدت زیادی باقی مانده است و نشانه های او خفیف است پزشک ممکن است توصیه به استراحت در رختخواب نماید این کمک می کند تا فشار خون پایین بیاید و به نوبه خود باعث افزایش جریان خون به جفت می شود که به نفع کودک است.

 

علائم پره اکلامپسی در عرض چند هفته بعد از زایمان رفع خواهد شد. برخی داروهای ضد فشار خون در طول حاملگی خطرناک هستند اگر شما داروهای ضد فشار خون مصرف می کنید با دکتر خود در مورد ایمنی پزشکی صحبت کنید.

مراقبت پس از زایمان پره اکلامپسی 

 

 پره اکلامپسی
علائم پره اکلامپسی در عرض چند هفته بعد از زایمان رفع خواهد شد

 

اگر شما پره اکلامپسی متوسط تا شدید دارید خطر ابتلا به تشنج ( اکلامپسی) برای 24 تا 48 ساعت اول پس از زایمان ادامه می یابد. (در موارد بسیار نادر، تشنج بعداً در دوران پس از زایمان گزارش شده است) بنابراین ممکن است سولفات منیزیم به مدت 24 ساعت پس از زایمان ادامه یابد.

 

فشار خون به احتمال زیاد چند روز پس از زایمان به حالت عادی بر می گردد در موارد نادر می تواند 6 هفته یا بیشتر طول بکشد مگر اینکه شما دارای فشار خون بالای مزمن باشید. برخی از زنان 6 هفته پس از زایمان هنوز فشار خون بالا دارند و در بلند مدت به سطح عادی بازگشت می نماید.

 

اگر فشار خون شما هنوز هم پس از زایمان بالا باشد ممکن است یک داروی فشار خون به شما داده شود. بعد از آن شما نیاز به معاینات منظم پزشکی دارید.

 

گردآوری: بخش زناشویی  بیتوته.

منبع : beytoote.com