آکاایران: پیشگیری از انواع سرطان های خطرناک با شیر مادر

آکاایران: پیشگیری از انواع سرطان های خطرناک با شیر مادر

بارداری و نوزاد

آیا می دانستید تغذیه کودک با شیر مادر می تواند موجب پیشگیری وی از ابتلا به انواع سرطان های خطرناک بخصوص سرطان خون شود؟
مزایای تغذیه با شیر مادر در یک بررسی نوین مورد تاکید مطالعه قرار گرفته است.
براساس مطالعه جدیدی که نتایج آن در ژورنال جاما پدیاتریکس منتشر شده، بین تغذیه با شیر مادر و کاهش خطر ابتلا به سرطان خون در دوران کودکی ارتباط وجود دارد.
لوسمی یا سرطان خون نوعی بیماری است که مانع شکل گیری طبیعی سلول های خونی می شود. با وجود اینکه این بیماری شایع ترین سرطان در کودکان محسوب می شود – حدود ۳۰ درصد از تمام سرطان های دوران کودکی را در بر می گیرد- اما اطلاعات کمی در مورد علت سرطان خون وجود دارد.در سراسر جهان ۱۷۵۰۰۰ مورد سرطان خون در کودکان زیر ۱۵ تشخیص داده شده است. در نتیجه پیشرفت در فن آوری های درمان، میزان نجات بیماران از مرگ افزایش یافته است، اما با این وجود لوسمی هنوز دومین علت مرگ کودکان زیر ١۵ سال در ایالات متحده محسوب می شود.
اولین علت مرگ در همین گروه سنی تصادفات است. عوامل خطر شناخته شده برای سرطان خون عبارت است از سندرم داون و قرار گرفتن در معرض ویروس اشتاین بار یا تابشهای یونیزان. البته اغلب کودکان مبتلا به سرطان خون ممکن است این فاکتورهای خطر را نشان ندهند.
نویسندگان گزارش فوق اعلام کردند که تغذیه با شیر مادر به مدت ۶ ماه یا بیشتر با کاهش ۱۹ درصدی احتمال ابتلا با سرطان خون در ارتباط است. این در حالی است که رقم فوق برای کودکانی که شیر مادر مصرف نکرده اند یا به مدت کم از شیر مادر تغذیه کرده اند، فقط ١١ درصد است.
مهر،

.

منبع : pezeshk.us