آکاایران: نقش مواد مخدر در ناباروری زنان

بارداری و نوزاد, ترک اعتیاد

زنان بارداری که اعتیاد دارند باید حتما تحت نظر پزشک متخصص باشند چرا که مواد مخدر باعث کاهش رشد جنین و جفت می شود و حتما بیمار باید از این لحاظ مورد بررسی قرار گیرد

جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی گفت: مصرف مواد مخدر و دخانیات موجب ناباروری شده و زمینه ساز بیماری های التهابی لگن و HIV است و باعث افزایش سقط جنین می شود.

مژگان فولادی افزود: علاوه بر این، دود سیگار تاثیر به سزایی در ناباروری افراد بر جای می گذارد.

وی با بیان اینکه مصرف مواد مخدر موجب اختلالاتی در زنان می شود، گفت: زنان بارداری(Pregnancy) که اعتیاد دارند باید حتما تحت نظر پزشک متخصص باشند چرا که مواد مخدر باعث کاهش رشد جنین و جفت می شود و حتما بیمار باید از این لحاظ مورد بررسی قرار گیرد.

فولادی ادامه داد: از لحاظ وابستگی جنین به مواد، مادر باید حتما تحت نظر مرکزی باشد که توانایی کنترل وضعیت جنین را دارا باشند و اجازه وابسته شدن جنین به مواد مخدر را ندهند.

وی گفت: ترک اعتیاد(Addiction) حین بارداری کار بسیار خطرناکی است و مادر باید حتماً تحت نظر پزشک و با مصرف داروهای خاص این کار را انجام دهد. ترک اعتیاد در ماه های اول بارداری سودبخش است.

این جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی تاکید کرد: اگر مادر فاقد نظر پزشک و یکباره مواد را کنار بگذارد با خطر سقط جنین(Abortion) یا خطر تولد نوزاد ناقص روبه رو خواهد شد و این خطر بسیار جدی است.

فولادی گفت: برای دوران شیردهی مادران معتاد، ابتدا باید با تشویق سعی بر ترک دادن این افراد کرد یا در طی حاملگی تحت درمان جایگزینی با مواد مخدر با عوارض کمتر قرار گیرند چرا که اثرات مواد مخدر در دوران شیردهی باعث به خطر افتادن سلامت نوزاد و همچنین وابستگی نوزاد به مخدر می شود.

.

منبع : pezeshk.us