آکاایران: پزشکان مصرف قرص اورژانسی در شیردهی را توصیه نمی کنند. معمولاً در دوران شیردهی برای جلوگیری از بارداری، قرص های معروف به مینی پیل که حاوی پروژستین هستند استفاده می شود. مصرف این قرص ها را می توان شش هفته پس از زایمان، آغاز کرد. در این مقاله درباره مصرف قرص اورژانسی در شیردهی و بارداری توضیحاتی داده شده است.
قرص‌های اورژانسی یکی ار روش‌های جلوگیری از بارداری‌هایی است که در شرایط اضطرار ایجاد می‌شود و فقط در شرایط اورژانس و زمانی که مشکوک به بارداری شدید، باید مصرف شود.

قرص لونژیل (اووسیز) چیست؟

قرص لوونورژسترول با نام تجاری لونژیل و یا اووسیز به عنوان یک قرص ضد بارداری اورژانسی در شرایط اضطراری مصرف می‌شود. این قرص حاوی پروژستین است و در واقع باعث مهار تخمک گذاری می‌شود و همچنین باعث ضخیم شدن دیواره رحم و افزایش چسبندگی مخاط دهانه رحم شده و بدین ترتیب بهترین روش اورژانسی برای جلوگیری از بارداری است. 


این قرص‌ها باید در سال یک یا دو بار استفاده شود؛ زیرا مصرف بی رویه این قرص‌های اورژانسی عملکرد تخمدان و رحم را مختل می‌کند. توجه داشته باشید با مصرف قرص‌های اورژانسی‌ها با دز بالا، میزان هورمون بالایی، وارد بدن می‌شود که ممکن است عوارض بسیار ناخوشایندی را به همراه داشته باشد. بنابراین استفاده از آنها فقط در شرایط اضطراری که چاره دیگری ندارید ممکن است قابل پذیرش باشد.

بیشتر بدانید: عوارض خطرناک قرص های اورژانسی ضد بارداری


 مصرف قرص اورژانسی در بارداری چگونه است؟

قرص لونورژسترول در بارداری منع مصرف دارد. در بارداری هیچ نیازی به مصرف این دارو نیست ولی در صورتی که در دوران بارداری قرص‌های ضدبارداری مصرف شد، نگران نباشید؛ برای جنین ضرری ندارد زیرا حاوی پروژسترون هستند.

مصرف قرص اورژانسی در شیردهی چگونه است؟

قرص‌های خوراکی ضدبارداری ترکیبی حاوی دو هورمون ساختگی استروژن و پروژسترون است که مشابه هورمون‌های طبیعی عمل کرده و سبب ایجاد سیکل منظم قاعدگی می‌شوند.

قرص‌هایی که از ترکیب دو هورمون تشکیل شده اند، معروف به قرص های ضدبارداری هستند. در حالی که قرص‌های هورمونی دیگری نیز برای جلوگیری از بارداری وجود دارند که مثلا فقط هورمون ساختگی پروژسترون (پروژستین) را دارند و برای پیشگیری از حاملگی به عنوان قرص اورژانسی در شیردهی مصرف می‌شوند.

بعضی از مطالعات نشان داده است که مصرف استروژن موجود در قرص‌های ترکیبی بر مقدار و کیفیت شیر تولید شده در پستان مادر موثر است. بنابراین مصرف این قبیل قرص‌ها به خصوص در شش ماه اول پس از زایمان توصیه نمی‌شود.

به طور کلی مصرف قرص اورژانسی در شیردهی منع شده است. استفاده از قرص‌های اورژانسی در شیردهی باید با نظر پزشک همراه باشد و خودسرانه صورت نگیرد.

در دوران شیردهی برای جلوگیری از بارداری چه قرص هایی مصرف شود؟

در دوران شیردهی، قرص‌های خوراکی که فقط پروژستین دارند، باید مصرف شوند. این قرص‌ها به جای هر دو هورمون پروژسترون و استروژن، فقط حاوی هورمون شبه پروژسترون هستند. میزان اثر قرص‌هایی که فقط پروژستین دارند اندکی کمتر از قرص‌های خوراکی ترکیبی است. این نوع قرص، اگر به درستی و بطور مستمر مصرف شود ۹۹/۵ درصد و اگر بطور معمول خورده شود تا ۹۵ درصد از حاملگی (طی ۶ ماه اول پس از زایمان) جلوگیری می‌کند.
 
زنان شیرده می‌توانند از قرص‌هایی که فقط پروژستین دارند استفاده کنند زیرا برخلاف قرص‌های ترکیبی، بر کمیت و کیفیت شیر مادر اثر ندارد.
اگر شما تمایل دارید که پس از زایمان با استفاده از قرص‌های خوراکی از بارداری جلوگیری نمائید، می‌توانید از قرص‌هایی که فقط پروژسترون دارند یا minipil (مینی پیل) که معروف به قرص‌های جلوگیری در دوران شیردهی هستند، استفاده کنید. مصرف مینی پیل را می‌توانید شش هفته پس از زایمان آغاز کنید و یا اگر به هیچ وجه به نوزاد خود شیر نمی‌دهید، زودتر شروع کنید.

آیا شیر دادن، از بارداری جلوگیری می کند؟

شیردهی و باروری با همدیگر رابطه دارند؛ اگر شیردادن به طور انحصاری و مستمر و حتی در طول شب انجام گیرد، خود به تنهایی قادر است زن را تا مدتی از حاملگی مجدد محافظت کند. در غیر اینصورت استفاده از قرص‌های مینی پیل در طول مدت شیردادن، احتمال حامله شدن مادر را از میان می‌برد. زنانی که به کودک خود مایعات یا غذای کمکی می‌دهند باید حتماً به طور همزمان در کنار شیر دادن به نوزاد خود از روش دیگری هم برای جلوگیری از حاملگی استفاه کنند.  
احتمال حاملگی در شش ماه اول زایمان نادر بوده و در این مدت نیاز به استفاده از روش ضد بارداری هورمونی نیست و می‌توان فقط از کاندوم استفاده کرد. ولی در صورت وقوع قاعدگی طی این مدت، حتماً از روش مطمئن دیگر ضد بارداری مثل IUD، قرص شیردهی یا آمپول تزریقی استفاده نمایید.  

نکاتی درباره مصرف قرص اورژانسی

  • قرص اورژانسی یک روش جلوگیری از بارداری نیست بلکه قرصی است که در شرایط اضطرار و اجبار باید مصرف شود نه اینکه با برنامه ریزی به عنوان یک روش جلوگیری از بارداری مصرف شود.  
  • شما فقط سالی یک یا دو بار مجاز به استفاده از روش اورژانسی جلوگیری از بارداری هستید؛ زیرا روش اورژانسی جلوگیری، یک شوک و تداخل بزرگ در کار تخمدان ایجاد می‌کند.

 گروه مادر و کودک ستاره 

.

منبع : setare.com