آکاایران: سلامت باروری چیست؟

بارداری و نوزاد

سلامت باروری دارای چهارستون اصلی «سلامت جنسی، روش های کمک باروری، سقط جنین و تنظیم خانواده» است.

بسیار تلاش کرده بود باردار شود، اما هربار شکست خورده بود. سرانجام با همسرش تصمیم گرفته بودند به پژوهشگاه رویان مراجعه و از روش های کمک باروری <Assisted reproductive techniques>استفاده کنند تا فضای خانه با حضور فرشته ای نازنین گرم تر و زیباتر شود.

مشورت با دکتر رضا سامانی، مدیر گروه اپیدمیولوژی و سلامت باروری پژوهشگاه رویان، شوک بزرگی را به آنها وارد کرده بود. آنها می توانستند با روش طبیعی باردار شوند! چون هر دو سالم و قدرت باروری آنها طبیعی است. مشکل آنها چه بود و چرا پیش از مراجعه و مشاوره با این پژوهشگر باردار نشده اند. برای اطلاع از مشکل این زوج که می تواند مشکل بسیاری از زوجین باشد، ما گفت وگویی با دکتر سامانی و مریم محمدی از پژوهشگران پژوهشگاه رویان که به طور مشترک، تحقیقی در این ارتباط داشته اند، انجام داده ایم .

سلامت باروری چیست؟

«سلامت باروری» به ملاحظات سلامت در دوران پیش از لقاح تا پایان سن باروری فرد گفته می شود. باروری سالم از چند زاویه حائز اهمیت است؛ داشتن نسل سالم (شامل تمام ابعاد سلامت همچون جسمی، روانی و…)، تشخیص بموقع ناهنجاری ها و بیماری های دوران جنینی، پیشگیری از هزینه های درمان بعدی این بیماران و اجتماع سالم که در تحقق این هدف، سلامت کامل جسمی و روحی پدر، مخصوصا مادر، وجود زیرساخت های اقتصادی، بهداشتی و اجتماعی لازم برای تأمین شرایط مطلوب در دوران قبل، حین و پس از بارداری بسیار مهم است.

سلامت باروری دارای چهارستون اصلی «سلامت جنسی، روش های کمک باروری، سقط جنین و تنظیم خانواده» است. بررسی زوج های مراجعه کننده به مراکز مشاوره پیش از ازدواج در شهر تهران نشان می دهد آگاهی مردم درباره سلامت باروری بسیار پایین و در مجموع زیر 50درصد است. این امر گویای آن است که خانواده ها و مسئولان باید آموزش نوجوانان و جوانان را درباره سلامت باروری از مقطع دبیرستان آغاز کنند.

تاثیر تحصیلات و سن بر سلامت باروری

اغلب ما گمان می کنیم تحصیلات، سن و نقطه جغرافیایی محل سکونت در میزان آگاهی و شناخت افراد در رابطه با موضوعات مختلف از جمله سلامت باروری نقش موثری دارد، اما محققان رویان این ادعا را رد می کنند.

متاسفانه حتی زوج های تحصیلکرده، سن بالا و مرفه نیز نسبت به چهارستون سلامت باروری اطلاعات بسیار کمی دارند.به عنوان مثال، بسیاری از خانم ها حتی از حدود زمان تخمک گذاری مطلع نیستند. در صورتی که اطلاع از زمان تخمک گذاری برای زوجی که قصد بارداری دارند، بسیار مهم است و این موضوع می تواند در باروری فرد تاثیرگذار باشد.

از سوی دیگر نتیجه این تحقیق نشان می دهد بیش از 60 درصد افراد حاضر در مراکز مشاوره، درباره روش های کمک باروری آگاهی نداشتند و تازه بعد از آن که برایشان توضیح داده می شد، اعلام می کردند از این روش ها در صورت ناباروری استفاده می کنند.

نازایی ناشی از سقط جنین

ضعف در انتقال آموزش ها و اطلاعات صحیح، موجب شده بسیاری از زوجین راه های پیشگیری از بارداری را ندانند و به محض اطلاع از بارداری ناخواسته خود، اولین گزینه ای که به ذهنشان می رسد، سقط جنین است. در حالی که از قوانین این روش مطلع نیستند.

بعد از آن که مطلع می شوند قوانین سقط شامل آنها نمی شود، دست به اقدام خطرناک تری می زنند و آن استفاده از راه های غیراستاندارد سقط ازجمله مصرف داروهای غیر مجاز است. این کار ممکن است باعث بروز مشکلات جدی برای مادر از جمله عفونت و خونریزی های شدید، آسیب به رحم مادر و نازایی، مرگ مادر و حتی تولد کودکان معلول شود.

نقش والدین در ناباروری فرزندان

آموزش و انتشار اطلاعات درباره سلامت جنسی، تولید مثل، ناباروری و سقط جنین به افراد متناسب با سن آنها، یک تابوی بسیار جدی در کشور ماست. آنچنان که بسیاری از پدر و مادرها، فارغ از نداشتن اطلاعات کافی درباره نحوه آگاه سازی نوجوانان خود نسبت به بلوغ، زمینه آموزش و دریافت اطلاعات علمی و درست را برای فرزند خود نیز فراهم نمی کنند. چرا؟ چون خجالت می کشند! غافل از آن که همین خجالت می تواند باعث ناباروری دختران و حتی پسران در آینده شود.

آگاهی اندک درباره بیمارهای مقاربتی

متخصصان می گویند بیماری های مقاربتی همچون زگیل تناسلی و ایدز در حال افزایش هستند. در حالی که یافته های تحقیق انجام شده نشان می دهد اطلاعات زوج ها درباره بیماری های مقاربتی کمتر از 50 درصد است. مثلا عده ای از افراد گمان می کنند ایدز از طریق بزاق دهان قابل انتقال است، در صورتی که چنین برداشتی کاملا اشتباه است. ایدز از طریق خون و زخم به بدن وارد می شود. یا عده ای دیگر گمان می کنند استفاده از کاندوم برای پیشگیری از بیماری های مقاربتی کافی نیست، در صورتی که استفاده از این وسیله پیشگیری مانع ابتلا به بیماری های مقاربتی می شود.

پیشگیری آسیب زننده

استفاده ناصحیح از روش های پیشگیری فاقد آگاهی درست و مشورت با متخصص باعث می شود زوجین در مسیر ناباروری گام بردارند. دقیقا مشکل زوجی که در ابتدای این گزارش به آنها اشاره داشتیم، «استفاده نادرست این زوج از روش جلوگیری از بارداری بود.» آنها گمان می کردند نابارور هستند. در صورتی که بعد از دریافت مشاوره فهمیدند خودشان توانایی بارداری را دارند. باید توجه داشت که استفاده غلط از روش های جلوگیری از بارداری، در طول زمان می تواند واقعا افراد را دچار نازایی کند. متاسفانه زوج های زیادی هستند که مکانیسم استفاده از روش های پیشگیری را نمی دانند.

نکته قابل تعمق دیگر آن که، کاربرد روش های پیشگیری از بارداری برای همه افراد یکسان نیست. از این روش ها باید متناسب با شرایط هر فرد استفاده شود. دریافت اطلاعات در این زمینه علاوه بر مطالعه کتاب، از طریق متخصصان زنان و زایمان امکانپذیر است. البته متاسفانه برخی از این متخصصان اصلا نسبت به افزایش آگاهی مراجعان خود حتی از طریق معرفی کتاب یا درج اطلاعات صحیح در وبگاه شخصی خود اقدامی نمی کنند. اما به نظر می رسد تلاش برای آگاه سازی مردم باید از جانب پزشکان شروع و تحت حمایت رسانه ها قرار گیرد.

محدودیت باروری در مردان

هر وقت صحبت از سن باروری شده، بیشتر درباره ضرورت توجه خانم ها به این نکته شنیده ایم. برای همین بسیاری از زوجین نمی دانند سن و قدرت باروری در آقایان نیز محدود است و بسیاری از آقایان فکر می کنند قدرت باروری آنها در تمام سنین یکسان است. ضمن آن که با توجه به افزایش آلودگی هوا، افزودنی های غذایی، استفاده طولانی مدت از لپ تاپ و موبایل به نظر می رسد ناباروری با علت مردانه در جهان رو به افزایش است. جام جم

.

منبع : pezeshk.us