آکاایران: افزایش وزن در حاملگی تا چقدر نرمال است؟

بارداری و نوزاد

متخصص زنان با بیان این که ۱۲ تا ۱۸ کیلوگرم افزایش وزن در بارداری طبیعی است، ادامه داد: در خانم های چاق این افزایش وزن باید ۵ تا ۷ کیلوگرم باشد.

لاله اسلامیان در خصوص بهترین زمان مراجعه به پزشک برای خانم هایی که قصد باردار شدن دارند، گفت: این مراجعه باید سه ماه قبل از اقدام به بارداری باشد و مختص به بارداری اول نیست. قبل از اقدام به بارداری دوم و سوم هم باید به پزشک مراجعه کرد. به این ترتیب، اگر خانم مبتلا به کم کاری تیروئید، دیابت، پرفشاری خون، بیماری های قلبی، عروقی و بیماری های دریچه قلب است باید درمان شود.

این فلوشیپ مادر و جنین در خصوص ناهنجاری مادرزادی شکاف کام، بیان کرد: معمولا حوالی ۱۸ هفتگی این مساله باید بررسی شود و با استفاده از سونوگرافی سه بعدی در افرادی که سابقه این مشکل را دارند، می توان شکاف کام را شناسایی کرد. اگر شکاف کام یا شکاف لب مشاهده شود، از مایع دورجنین باید نمونه برداشته و بررسی ژنتیک انجام شود تا مشکل مشخص شود.

وی در پاسخ به این سوال که چه افرادی می توانند به فلوشیپ های مادر و جنین مراجعه کنند، اظهار کرد: افرادی که بارداری پرخطر در صورت بارداری در سن بالا، کسانی که با روش های کمک باروری باردار می شوند، مبتلایان دیابت، پرفشاری خون و زنانی که سابقه سقط مکرر دارند، نوزاد کم وزن به دنیا آورده اند و خانم هایی که به علت پرفشاری خون، نوزاد خود را از دست داده اند باید به فلوشیپ های مادر و جنین مراجعه کنند.

اسلامیان در خصوص عوارض چاقی برای خانمی که باردار شده گفت: احتمال افتادن روی زمین (سقوط) در این افراد بیشتر است . کاهش فعالیت و چاقی، احتمال دیابت را در بارداری افزایش می دهد. برای این خانم ها در بدو ورود، غربالگری دیابت انجام می دهیم در حالی که در خانم های دیگر این غربالگری در ۲۴ هفتگی انجام می شود.

این متخصص زنان با بیان این که ۱۲ تا ۱۸ کیلوگرم افزایش وزن در بارداری طبیعی است، ادامه داد: در خانم های چاق این افزایش وزن باید ۵ تا ۷ کیلوگرم باشد. همچنین افرادی که وزن بالا دارند، در تمام طول بارداری شاید مجبور باشند از درمان ضد انعقاد استفاده تا دچار لخته شدن خون در رگ ها نشوند.

وی با اشاره به ایجاد لکه بینی درماه های اول بارداری و طبیعی بودن آن بیان کرد: اگر لکه بینی در ۲ الی ۳ هفته اول بعد از قاعدگی ایجاد شود مربوط به لانه گزینی جنین است همچنین هر حاملگی که با لکه بینی همراه باشد اسمش تهدید به سقط است .بهداشت نیوز

.

منبع : pezeshk.us