آکاایران: شایع ترین بیماری در نوزادان تازه متولد شده

بارداری و نوزاد

مدیرگروه بخش نوزادان و کودکان بیمارستان میلاد، شایع ترین بیماری در نوزادان تازه متولد شده را زردی اعلام کرد که خوشبختانه به راحتی قابل درمان است.

دکتر محمدحسین بهزادمقدم تصریح کرد: زردی نوزادی در بدو تولد مسأله مهم و به صورت کامل قابل درمان و پیشگیری است، اما بی توجهی به آن و استفاده از شیر خشک، ترنجبین و عدم توجه به عوارض آن می تواند تبعات جدی و جبران ناپذیری را برای نوزاد در آینده به جا بگذارد.

وی توصیه کرد: زمانی که والدین احساس کردند نوزاد آنها به خوبی شیر نمی خورد و دچار زردی، بی حالی، بی قراری و استفراغ های بی دلیل و همچنین عدم دفع مدفوع است، این علائم را به صورت جدی تلقی و به پزشک مورد نظر مراجعه کنند.

متخصص بیماری های کودکان و نوزادان درباره بیماری پیلکتازی گفت: یکی از بیماری های مادرزدای نوزادان که امکان دارد در بدو تولد به آن مبتلا باشند، پیلکتازی یا اتساع سیستم های کلیوی است.

وی افزود: با توجه به سونوگرافی هایی که امروزه به صورت دقیق انجام می شود رادیولوژیست پیلکتازی را در دوران حاملگی مشاهده می کنند .نکته مهم آن که مادر نباید پس از تولد نوزاد نسبت به این موضوع بی تفاوت باشد.

بهزادمقدم اذعان داشت: این موضوع در اولین مراجعه بیمار باید به پزشک اطفال اطلاع داده شود تا بررسی های لازم انجام گیرد. در بسیاری از موارد بعد از تولد پیلکتازی برطرف می شود، اما در غیر این صورت زمینه ساز عفونت های ادراری در آینده و تکرار عفونت ها خواهد بود که نیازمند بررسی ها، سونوگرافی های ادواری، آزمایش ادرار و در صورت نیاز اسکن از کلیه است.

وی اضافه کرد: خوشبختانه پیلکتازی در بسیاری از موارد با تحت نظر قرار گرفتن، آزمایشات ادواری و پیشگیری از عفونت های ادراری با گذشت زمان به حالت طبیعی برمی گردد، اما در مواردی که پیلکتازی موجب برگشت ادرار و رفلاکس ادراری باشد نیاز به اقدام جراحی وجود دارد.بهداشت نیوز

.

منبع : pezeshk.us