آکاایران: نشانه های اولیه تنبلی چشم در نوزادان

آکاایران: نشانه های اولیه تنبلی چشم در نوزادان

بارداری و نوزاد

اولین علائم تنبلی چشم وابسته به هر نوزاد متغیر است، اما برخی از علائم کلیدی می توانند وجود تنبلی چشم را آشکار سازند.

آمبلوپی که معمولاً با اصطلاح تنبلی چشم شناخته می شود، در دو درصد نوزادان موجب مشکلات بینایی می شود. این حالت زمانی ایجاد می شود که یک چشم برای صحیح دیدن تقلا می کند. با گذر زمان، یکی از چشم ها بر دیگری ترجیح داده شده و ضعف چشم دیگر شدت پیدا می کند. اولین علائم تنبلی چشم وابسته به هر نوزاد متغیر است، اما برخی از علائم کلیدی می توانند وجود تنبلی چشم را آشکار سازند.
علائم خارجی
معمولاً یکی از چشم های نوزادان دچار تنبلی چشم به قسمت داخلی یا زاویه ای متفاوت با دیگری متمایل است. همینطور در برخی مواقع چشم ها برای مدت طولانی دچار انحراف (لوچی) می شوند. از آنجاییکه نوزادان نمی توانند تاری دید خود را اعلام دارند، حرکات و رفتارهای چشم های نوزاد باید به دقت تحت نظر گرفته شوند. تنبلی چشم همچنین می تواند موجب افتادگی یکی از پلک ها شود یا باعث شود نوزاد یکی از چشم های خود را بیشتر از دیگری ببندد. با افزایش سن نوزاد، او ممکن است با دست خود چشم دچار تنبلی را بپوشاند تا از لحاظ بینایی بهتر تمرکز کند.
لوچی
اغلب یک یا هر دو چشم کودکی که نمی تواند به درستی تمرکز کند لوچ می شود. برخی توصیه می کنند علائم لوچی از چهار ماهگی بررسی شوند. یک اسباب بازی رنگارنگ را در فاصله ی ۲۰ سانتی متری صورت کودک نگاه دارید. اسباب بازی را به آرامی به سمت چپ و راست حرکت دهید. چشمان کودک باید بتوانند اسباب بازی را دنبال کنند. در صورتی که یکی از چشم ها حرکت کند و دیگری در جای خود باقی بماند، چشم ها لوچ شوند یا در زاویه های غیرمعمول قرار گیرند ممکن است کودک دچار تنبلی چشم باشد.
علائم طبیعی
دید کودک در چهار ماه ابتدایی هنوز تار و بینایی او در حال شکل گیری است. همزمان با تطابق یافتن کودک با محیط نوین، چشم ها ممکن است گهگاه لوچ شوند. این موارد بخشی طبیعی از مراحل رشد نوزاد هستند. اما در صورتی که چشم ها برای چندین ساعت لوچ یا در زوایای متفاوت باقی بمانند، با پزشک خود مشورت کنید. در برخی موارد این مشکلات ناشی از انحراف چشم (استرابیسم) یا عدم تراز بودن چشم ها هستند تا تنبلی چشم.
(

.

منبع : pezeshk.us