بسیاری از زنان تازه زا فکر می کنند به صرف اینکه در خود مشکل خاصی احساس نمی کنند، می توانند بلافاصله پس از زایمان به زندگی عادی برگردند. این تصور، اشتباه است.

توصیه درمانگران طب سنتی این است که این بانوان، مثل مادران و مادربزرگ های خود تا ۱۰ روز استراحت نسبی (و نه مطلق) دارا باشند و طبق رسوم قدیم، انجام کارهای خانه را به همسر و خویشاوندان نزدیک بسپرند. این ۱۰ روز فرصت مناسبی برای بدن است تا توان از دست رفته را بازیابی و آمادگی بازگشت به زندگی عادی پیدا کند. بانوانی که زایمان سختی را تجربه کرده اند.

بهتر است این مدت را چند روزی افزایش دهند. پس از این دوره استراحت هم بهتر است که تا پایان دوره نفاس، رفتار زن تازه زا مانند زمان پریود خود باشد؛ یعنی در مورد خوردن غذاهای سردی بخش احتیاط کند، از کار و فعالیت خسته کننده پرهیز کند و تا حد امکان از تماس با آب و رطوبت خودداری کند.


توصیه می‌شود مادر در طول ۱۰ روز اول زایمان از غذاهای مقوی و پر انرژی استفاده کند؛ به عنوان مثال بهتر است حداقل ۱۰ روز در وعده صبحانه، زن تازه زا از نیمرو یا خاگینه که با تخم مرغ خانگی و روغن زرد تهیه شده باشد، استفاده کند.
آب عسل فراموش نشود زیرا این معجون یکی از بهترین خوراکی ها برای بازیابی قوای جسمی، جلوگیری از کم خونی و تامین شیر کافی در مادران تازه زاست.
برای درست کردن آب عسل، یک تا یک و نیم قاشق غذاخوری عسل را در یک لیوان آب حل کنید و کمی آب لیموترش تازه به آن اضافه و جرعه جرعه میل کنید. بودن آب لیموترش در این معجون خوش طعم، از ترش شدن آن جلوگیری می کند و تا چند روز در یخچال قابل نگهداریا ست.
مصرف جوانه گندم نیز یکی از بهترین راه ها برای تنظیم کارکرد تخمدان ها و ایجاد تعادل هورمونی، افزایش شیر و جلوگیری از افسردگی پس از زایمان است.
اگر از جوانه گندم تازه استفاده می‌کنید روزی ۴-۵ قاشق غذاخوری و اگر از پودر آن استفاده می کنید روزی یک قاشق مرباخوری به هر نحو که دوست دارید مصرف کنید
و این کار را تا پایان دوران شیردهی ادامه دهید. همچنین کاچی یک غذا- داروی فوق العاده است که در فرهنگ سنتی ایران برای بازتوانی زنان تازه زا طراحی شده است.
به جهت آنکه در زندگی امروزی، عملا کاچی به فراموشی سپرده شده است، دستور تهیه آن را برایتان ذکر می کنیم.ا لبته طبیعتا در مناطق مختلفا یران، ممکن است دستورات متنوعی برای تهیه کاچی وجود داشته باشد که می توانید آنها را از بانوان قدیمی تر فامیل بیاموزید.

آکاایران: توصیه های طب سنتی برای زنان تازه زا

طرز تهیه کاچی

ابتدا آرد برنج را در یک ظرف ریخته و آن را با شعله ملایم تفت می دهیم تا از حالت سفیدی در آمده و به صورت طلایی مایل به قهوه ای در بیاید. بعد از طلایی شدن آرد، روغن حیوانی را به آن اضافه می کنیم و آرد را با شعله کم در روغن سرخ می کنیم.
بعد از سرخ شدن آرد، ادویه کاچی (زیره سیاه، زیره سبز، زنیان و بادیان(رازیانه)، هر کدام یک سیر(۷۵گرم) ۲ عدد مغز قرص کمر، ۴۰گرم ناخنک، یک قاشق غذاخوری زردچوبه، دارچین، زنجبیل و زعفران، به مقدار دلخواه) را به مقدار لازم به آرد سرخ شده اضافه می کنیم و خوب به هم می زنیم. بعد از ریختن ادویه و هم زدن آن، بلافاصله شربت قوام آمده کاچی( که شامل نبات و آب است) را به مواد اضافه می کنیم و هم زدن مواد را ادامه می دهیم تا زمانی که این کاچی قوامی پیدا کند که نه شل باشد و نه سفت؛ در واقع، کاچی باید مثل سوپ حالتی روان داشته باشد. البته اگر بتوانید شربت را با شکر سرخ یا عسل قوام بیاورید خیلی بهتر است.

.

منبع : webgardha.com