آکاایران: طب سنتی همواره نسخه های گیاهی برای انواع مشکلات جسمی و حتی روحی افراد دارد. با توجه به این که یک خانم باردار ممکن است در این دوران با مشکلاتی رو به رو شودبرای اینکه آسیب کمتری به جنین وارد شود سراغ همین گیاهان میرود.

راه‌حل‌های گیاهی به علت قدمت‌شان مورد احترام و ایمن هستند. چندین گیاه دارویی به طور گسترده بوسیله متخصصان برای استفاده در طول دوران بارداری ایمن و سالم تشخیص داده شده اما برخی دیگر بحث برانگیز هستند و هنوز در مورد استفاده از آنها شک و تردید وجود دارد. با هم برخی از کم ضررترینها را مرور میکنیم.

زنجبیل

زنجبیل یکی از گیاهان موثر در درمان تهوع صبحگاهی است. خیلی راحت میتوانید زنجبیل را در چای بنوشید فقط یادتان باشد که بهتر است از زنجبیل تازه استاده کنید. تنها نکته مهم در مورد زنجبیل احتیاط در مصرف آن در ماههای پایانی بارداری است. زنجبیل مانع از تولید سروتونین میشود که با تهوع صبحگاهی مرتبط است. زنان باید حدود یک گرم زنجبیل را ۴ بار در روز میل کنند.

قرص نعنا

نعنا حاوی منتول است که تسکین دهنده دستگاه گوارش است. چای نعنا را میتوان از طریق برگهای تازه دم کرد. این چای برای از بین بردن حالت تهوع، سوهاضمه و نفخ شکم در خانمهای باردار بسیار مناسب است. این گیاه را میتوان برای درمان سرماخوردگی نیز استفاده کرد.

برگ تمشک قرمز

این گیاه خوش طعم برای پر رنگ کردن و آماده کردن رحم برای تولد توصیه میشود.برخی مطالعات نشان میدهد این گیاه میتواند به تسریع زایمان و کاهش عوارض آن کمک کند. بهتر است چند برگ تمشک را داخل دو فنجان آب بگذارید تا چند دقیقه دم بکشد و روزی یک تا دو فنجان از آن را نوش جان کنید.

اکیناسه

زنان باردار به دلیل تغییرات هورمونی ممکن است در این دوران احساس گرفتگی بینی کنند و به همین دلیل سرماخوردگی در آنها شدیدتر است. اکیناسه برای کاهش طول سرماخوردگی بسیار موثر است. یک قاشق چایخوری از این گیاه را میتوانید در یک فنجان جوش بریزید و میل کنید.

قره قاط

این گیاه برای درمان بیماری ویار صبحگاهی در دوران بارداری موثر است. این میوه همچنین در افزایش ایمنی مادر باردار و افزایش توانایی برای دفع عفونت ادراری موثر است. میوه قره قاط سرشار از آنتی اکسیدان است و به سلامت مادر و کودک کمک میکند. آب قره قاط را هم میتوان استفاده کرد.

نکته: عفونت ادراری درمان نشده در دوران بارداری میتواند مشکلات زیادی به همراه داشته باشد و باید با پزشک در این مورد مشورت شود.

رازیانه

مصرف گیاهان دارویی در بارداری

رازیانه در سیستم درمان جایگزینی مناسب برای داروهای شیمیایی است. این گیاه در درمان ناباروری بسیار موثر است. اضافه کردن رازیانه به سوپ و سالاد در مقادیر کم یک راه خوب برای دستیابی به منافع این گیاه است. رازیانه سوهاضمه و حالت تهوع صبحگاهی را تسکین میدهد.

ریحان

ریحان از جمله گیاهانی است که در آشپزی زیاد استفاده میشود. برگ ریحان برای تسکین اختلالات معده در دوران بارداری استفاده شود. چای این گیاه پرخاصیت را هم میتوان همراه با عسل استفاده کرد.

.

منبع : webgardha.com