آکاایران: علت افزایش ریزش مو بعد از زایمان(در زمان شیردهی)

آکاایران: علت افزایش ریزش مو بعد از زایمان(در زمان شیردهی)

بارداری و نوزاد

در زمان شیردهی بطور معمول برخی از آشنایان به شما می گویند که نباید شیر خودت را به کودک بدهی چون توانت از بین می رود و دچار ریزش مو می شوی ولی این حرف، نادرست است
معمولا چون ریزش طبیعی موها (ریزش ۵۰ تا ۱۰۰ تار مو روزانه طبیعی است) در دوران بارداری کاهش می یابد و پس از زایمان، موهایی که وارد مرحله استراحت نشده بودند ناگهان به این مرحله وارد می شوند و در نهایت همگی می ریزند، درنتیجه ۲ تا ۳ ماه بعد از زایمان با افزایش ریزش مو مواجه می شویم پس این ریزش موی بعد زایمان نیازی به مراجعه به پزشک ندارد. معمولا ۱ تا ۶ ماه طول خواهد کشید و معمولا با رشد طبیعی موها جایگزین می شود.
جالب است بدانید بعد از سقط جنین (خودبه خود یا عمدی) نیز چنین ریزش مویی ایجاد می شود. پس نباید به خاطر حرف های غیرعلمی بچه ها را از شیر مادر محروم کنید. البته این ریزش مو در مورد همه خانم ها پس از زایمان اتفاق نمی افتد. توصیه می کنم از دستکاری موها تا حد ممکن خودداری کنید. موها را با ملایمت شامپو کنید و برای خشک کردن آنها را با یک حوله خشک ببندید. از یک مدل موی راحت که نیاز به بستن و دستکاری زیادی نداشته باشد، استفاده کنید. صبور باشید چون این ریزش موی شما حداقل ۴ ماه طول می کشد.
به رژیم غذایی تان اهمیت فراوانی بدهید چون علاوه بر اینکه در دوران شیردهی هستید، باید بدانید رژیم های فاقد پروتئین در ریزش موها نقش دارند (موها از پروتئین تشکیل شده اند). اگر گیاهخوار هستید و رژیم فاقد پروتئین دارید، شاهد کاهش قطر موها و ریزش آنها خواهید بود اما این باور که فقر ویتامینی یا کمبود ویتامین به تنهایی باعث ریزش موها می شود، غلط و ثابت نشده است.
دکتر پروین منصوری، متخصص پوست و مو، استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران

.

منبع : pezeshk.us