bxs1

بارداری و نوزاد

خطر پوشک های 8 ساعته برای کودکان!
متخصص کودکان می گوید: این روزها شاهد هستیم که محصولات بهداشتی مخصوص کودکانی عرضه می شوند که مدت نگهداری طولانی دارند مثلا 8 ساعت یا بیشتر. این اتفاق در نگاه اول ممکن است فوق العاده و از نظر اقتصادی و راحتی بسیار مطلوب باشد ولی این نوع از پوشک ها که نم را به مدت طولانی نشان نمی دهند و جذب فوق العاده ای دارند باعث ایجاد حساسیت های خاص پوستی در کودکان می شوند.
ممکن است فکر کنید که اولین پوشک یکبار مصرف با هدف آسایش بیشتر و راحتی در میان خانواده ها اختراع شد، اما این طور نیست. پوشک یکبار مصرف توسط Marion Donovan پس از جنگ جهانی دوم و در سال 1950 به علت کمبود پنبه اختراع شد.

قبل از این اتفاق در آمریکا نیز مانند بسیاری دیگر از کشورها برای نظافت کودکان از یک پوشش پلاستیکی مستطیلی که ابتدا از پرده های حمام تهیه می شد و روی آن لایه های کاغذی قرار داشت استفاده می کردند. طی این سال ها تولید پوشک های یکبار مصرف تغییرات زیادی کرده و چیزی تقریبا 1000 اختراع راجع به آن ثبت شده ولی بزرگ ترین تغییرات با معرفی پلیمرهای سوپر جاذب به سرانجام رسید. امروزه، حدود 90درصد از والدین در سراسر دنیا از انواع پوشک های یکبار مصرف استفاده می کنند، اما به درستی اطلاعاتی از مواد تشکیل دهنده آنها و خطرهای احتمالی برخی از این محصولات برای کودکان ندارند.
مراقب باشید چه محصولی می خرید!
دکتر علی اکبر کوشانفر، متخصص کودکان می گوید: این روزها شاهد هستیم که محصولات بهداشتی مخصوص کودکانی عرضه می شوند که مدت نگهداری طولانی دارند مثلا 8 ساعت یا بیشتر. این اتفاق در نگاه اول ممکن است فوق العاده و از نظر اقتصادی و راحتی بسیار مطلوب باشد ولی این نوع از پوشک ها که نم را به مدت طولانی نشان نمی دهند و جذب فوق العاده ای دارند باعث ایجاد حساسیت های خاص پوستی در کودکان می شوند. دلیل آن هم وجود ماده ای شیمیایی به نام پلی اکریلات سدیم است که ویژگی شیمیایی آن جذب آب در محیط است. این ماده شیمیایی همان ترکیبات ریز و گلوله ای است که در محصولات کارخانه ای که باید دور از رطوبت بمانند، گذاشته می شود؛ به همان اندازه سمی و به همان اندازه خطرناک. این ترکیب اعجاب انگیز تا چند دهه قبل در تولید تامپون های زنانه به کار گرفته می شد اما در سال 1985 استفاده از آن ممنوع اعلام شد چون ترکیبات موجود در آن باعث شوک سمی می شد که بسیار هم کشنده بودند. ترکیبات شیمیایی پودرهای جاذب موجود در پوشک و حتی پدهای بهداشتی بانوان بسیار خطرناکند و اگر با چشم تماس پیدا کنند یا استنشاق شوند مشکلات زیادی به بار خواهند آورد به همین دلیل توصیه می شود که هرگز پوشک ها را پاره نکنید، آنها را دست کودکان ندهید تا بازی کنند و در مواردی توصیه می کنیم که حتی داخل اتاق کودک نگهداری نشوند تا اثرات سوء آنها بر کودک تاثیر نگذارد.

پوشک های جاذب چه ویژگی دارند؟
لایه داخلی یا ورق بالا که اولویت لایه در برخورد با پوست کودک است خط مقدم هرگونه حساسیت یا مسائل مربوط به این موارد است. ارائه دهندگان پوشک های یکبار مصرف این بخش را به عنوان سری ترین بخش تولیدات خود معرفی می کنند و معمولا در بخش معرفی محصولات خود توضیحی راجع به آن نمی دهند. لایه جاذب مایعات که شامل شبکه ای بافته شده از مواد پشمی و کریستال های شیمیایی است به عنوان پلیمر سوپر جاذب (SAP) شناخته می شوند. این شبکه پارچه ای معمولا از چوب خرد شده یا موادی شامل گندم یا ذرت خمیر شده هستند که به صورت لایه ای زیر لایه اول قرار می گیرند. پوسته بیرونی یا بخش ضدآب خارجی اغلب از مواد پلاستیکی نفتی تولید می شوند ولی بعضی شرکت های تولیدکننده پوشک سبز از یک پلاستیک بر پایه گیاهان (به عنوان مثال بیوپلاستیک ها) استفاده می کنند تا پوشش علاوه بر ضدآب بودن، خاصیت تجزیه پذیری هم داشته باشد.

عوارض پوشک های عطری
در مواردی دیده می شود که در تولید پوشک های یکبار مصرف، از عطرهایی استفاده می کنند که احتمالا برای خنک کردن بدن است مانند چیزی که در خمیردندان های خنک کننده استفاده می شود. با این حال، اعضای بدن کودک به سرعت در حال رشد و نسبت به مواد شیمیایی حساس هستند. عطرهای موجود در بسیاری از پوشک ها قوی و شیمیایی هستند که احتمال بروز مشکلات بهداشتی مانند حساسیت های پوستی و علایم تنفسی را به همراه دارند. از طرفی دیگر تولیدکنندگان مواد معطر مجبور نیستند مواد شیمیایی مورد استفاده در رایحه ها را افشا کنند، زیرا FDA به آنها اجازه می دهد عطرهای خود را «اسرار تجاری» درنظر بگیرند و به همین دلیل بررسی فرآیند و مواد تولیدی آن غیرممکن است. توصیه ما ساده است؛ پوشک های فاقد عطر را انتخاب کنید. شما نیازی به عطر آن ندارید، پس ارزش آن را ندارد که بدن را در برابر آسیب های خودخواسته قرار دهید.

پلیمر اعجاب انگیز
پایه و اساس تولید پوشک هایی با این کیفیت جذب به دلیل پلیمری شیمیایی است که از اواسط دهه 80 میلادی تولید و شناخته شده است. این پلیمر که با عنوان اختصاری (SAP) شناخته می شود به نام های مختلفی مانند هیدروژل، پلی آکریل سدیم، جاذب های پلی آکریل یا ژل جذب (AGM) معرفی می شوند. این کریستال های کوچک به واسطه توانایی باور نکردنی خود در جذب و حبس مایعات در این محصولات مورد استفاده قرار می گیرند و به راحتی در عرض چند ثانیه 65 برابر حجم هر دانه از خود آب جذب کرده و بزرگ می شوند. نگرانی در مورد SAP و دیگر عنوان های مرتبط با آن همیشه وجود داشته و مشخص نیست که آیا تست های کافی انجام شده است تا غیرسمی و بی خطر بودن SAP مشخص شود. در هر صورت باید گفت که اکثر SAP های مصرفی در کارخانجات معروف در حال حاضر از نفت مشتق شده و بنابراین ممکن است حاوی مواد شیمیایی نگران کننده باشد.

خطر حساسیت و عفونت ادراری دختران
پوشک های کامل به دلیل وجود کش ها و چسب های محکم کاملا به بدن کودک می چسبند و منفذی برای مبادله هوا با بدن کودک موجود نیست. همین موضوع باعث می شود بخار آمونیاک که به صورت طبیعی بعد از ادرار ایجاد می شود راهی برای خروج نداشته باشد. این حبس شدن طولانی مدت بخار آمونیاک زمینه را برای رشد و تکثیر باکتری های ادراری فراهم می کند که نه تنها مشکلات پوستی برای کودک به وجود می آورد بلکه مهم تر از آن باعث عفونت ادراری (UTI)مخصوصا در دختران می شود که مجاری ادراری باریکی دارند و فاصله محل خروج ادرار با پوشک کم بوده و در واقع خروج ادرار کامل انجام نمی شود. به همین دلیل توصیه می شود حتما تا قبل از 2سالگی برای بچه هایی که از این نوع پوشک ها استفاده می کنند کشت ادرار انجام شود زیرا این عفونت های بسیار شایع معمولا فاقد علایم بالینی خاصی هستند که در صورت درمان نشدن اثرات مخرب زیادی بر دستگاه تناسلی و کلیه های آنها می گذارد. نظریه های متعددی از تاثیر پوشک بر ناباروری در پسربچه ها مطرح می شود ولی باید گفت این صحبت ها فقط در حد نظریه باقی مانده و اثبات نشده است.

چه پوشکی بخریم؟
از نظر بهداشتی و پزشکی، پوشکی سالم است که عاری از ترکیب و اسانس های شیمیایی باشد و از جنس پلاستیک هم نباشد. حالا هر کدام از نمونه های نوین یا قدیمی که این ویژگی ها را دارا باشند مورد تایید هستند، زیرا وجود هر ماده شیمیایی در پوشک می تواند حساسیت های پوستی ایجاد کند. استفاده از پارچه های قابل شست وشو که در گذشته به عنوان کهنه مورد استفاده قرار می گرفت نه تنها به نفع سلامت کودک، بلکه به نفع محیط زیست و اقتصاد خانواده هم هست.

چندبار تعویض؟

هر کودک سیستم بدنی و دفعی متفاوتی نسبت به دیگر همسالان خود دارد، به همین دلیل نمی توان برای همه از یک فرمول یکسان استفاده کرد. توصیه این است که بلافاصله بعد از هر اجابت مزاج کودک بلافاصله تعویض و شسته شود چون پوست کودک بسیار نازک و حساس بوده و مجاورت طولانی با مواد شیمیایی و ترکیبات ناشی از ادرار کردن کودک باعث ایجاد حساسیت های پوستی می شود. بهترین فاصله تعویض ها 3 ساعت یک بار است. الودکتر

.

منبع : pezeshk.us