آکاایران: علل تا راهکار ورم زیر چشم در بارداری

بارداری و نوزاد

شایع ترین اختلال طبی خاص دوران بارداری که با افزایش ورم دست و صورت، افزایش ناگهانی وزن و گاهی ورم پلک ها همراه است، افزایش فشار خون و مسمومیت حاملگی (پره اکلامپسی) است.

ورم یا پف زیر چشم در زنان باردار در اغلب موارد به دنبال برخی تغییرات هورمونی خاص دوران بارداری، افزایش حجم خون و افزایش تجمع مایعات در بدن به عنوان جزئی از وقایع طبیعی دوران بارداری، ایجاد می شود که در این صورت کاملاً طبیعی است و جای هیچگونه نگرانی نیست به شرط آن که سایر موارد غیر طبیعی زمینه ساز ایجاد ورم زیر چشم به طور کامل بررسی و رد شوند.

شایع ترین اختلال طبی خاص دوران بارداری که با افزایش ورم دست و صورت، افزایش ناگهانی وزن و گاهی ورم پلک ها همراه است، افزایش فشار خون و مسمومیت حاملگی (پره اکلامپسی) است.

واکنش های آلرژیک، بیماری های کلیوی، کبدی و قلبی نیز شرایط نادری هستند که با این علائم جلب توجه می کنند؛ بنابراین توضیحات شایسته است در اولین برخورد با ورم یا پف زیر چشم ها، تداوم و یا شدت آن، ابتدا موارد غیرطبیعی ذکر شده در بالا بررسی و رد شوند سپس آن را به حساب تغییرات طبیعی دوران بارداری گذاشت.

ساده ترین و در عین حال مهم ترین اقدام در مواجهه با ورم زیر چشم ها، کنترل مکرر فشار خون و آزمایش خون و ادرار از نظر بررسی تست های عملکرد کلیه و دفع پروتئین در ادرار برای رد کردن مسمومیت بارداری است.

شرایط زمینه ساز و یا تشدید کننده ورم زیر چشم کدامند؟

1- مصرف زیاد نمک و مواد غذایی شور مانند ماهی های شور شده، زیتون ها و انواع شورها

2- کم آبی بدن

3- کمبود خواب شبانه

4- ژنتیک و وراثت
چه راهکارهایی می تواند در پیشگیری، درمان و یا کاهش این مشکل تأثیرگذار باشد؟

1- استفاده از نمک فقط در طبخ غذا، آن هم به میزان کم و حذف یا تعدیل مواد غذایی شور از رژیم غذایی

2- مصرف کافی مایعات در طول روز (به طور متوسط 10-8 لیوان)

3- خواب مفید، منظم و کافی شبانه (حداقل 8 ساعت) و استراحت های کوتاه در طول روز

4- بالا بردن ارتفاع سر در هنگام استراحت (گذاشتن دو بالش در زیر سر)؛ تجمع مایع در بافت های اطراف چشم و جریان نامناسب در سر و بدن باعث ایجاد پف در زیر چشم ها می شود؛ افزایش ارتفاع سر و ایجاد یک نیروی جاذبه می تواند جریان مناسب مایعات را بین سر و بدن برقرار کند.

5- قرار دادن کمپرس سرد بر روی پلک ها (از قرار دادن مستقیم یخ و یا اجسام سرد بر روی پلک ها خودداری کرده و برای این کار یخ و یا اجسام سرد را با یک پارچه تمیز بپوشانید و به مدت 10 دقیقه بر روی پلک های بسته قرار دهید).

6- مراجعه فوری به متخصصین زنان و یا ماما در صورت مواجهه با سایر علائم غیر طبیعی مانند سوزش، خارش، قرمزی و التهاب پلک ها، تاری دید، سردرد و سرگیجه، ورم دست و صورت و افزایش ناگهانی وزن.

فرزانه درویشی – کارشناسی ارشد مامایی، عضو انجمن علمی مامایی ایران

منبع سلامت نیوز

.

منبع : pezeshk.us